В Азербайджані кілька місяців поспіль арештовують журналістів: за зберігання валюти, що є законним
У лютому 2024 року на позачергових виборах в Азербайджані знову переміг президент Ільхам Алієв. Напередодні влада зайнялася зачисткою інформаційного простору: журналістів відправляли за ґрати цілими колективами.
Хіт звинувачень — контрабанда валюти. І схема приблизно однакова: обшук — виявлення в будинку чи офісі журналістів валюти — звинувачення в контрабанді. Водночас власне зберігання іноземної валюти законами не заборонене.
Азербайджан фігурує у звіті Платформи Ради Європи для сприяння захисту журналістики та безпеки журналістів у розділі «Безкарність за вбивства журналістів».
Abzas Media: Севіндж Вагіфгизи та Ульві Гасанли
Онлайн-видання Abzas Media відоме розслідуваннями корупції в уряді. Затримання за контрабанду валюти та арешти ключових співробітників медіа почалися в листопаді 2023 року: за кілька тижнів свободи позбавили шістьох людей, серед них — шеф-редакторку Севіндж Вагіфгизи.
Директора видання Ульві Гасанли затримали вночі біля його будинку люди в цивільному, які виявилися співробітниками Головного управління поліції Баку. Чоловік повідомив, що його побили.
1 лютого 2024 року Abzas Media виступило із заявою про продовження своєї діяльності за кордоном. Редакцію підтримали 15 медіа з різних країн та міжнародних проєктів. Провладні азербайджанські медіа висвітлювали ці арешти як «викриття діяльності мережі, пов’язаної зі США».
Kanal-13: Оруджев та Емінов
YouTube-канал Kanal-13 працює 15 років. Протягом цього часу він висвітлював випадки порушення прав людини в Азербайджані, акції протесту та судові процеси в справах критиків уряду.
27 листопада 2023 року в будинку директора медіа Азіза Оруджева влаштували обшук. Спочатку його звинувачували в незаконному будівництві, потім додали контрабанду валюти. Якщо Оруджева визнають винним, йому загрожує до восьми років позбавлення волі.
22 грудня 2023 року обшук провели у ще одного співробітника Kanal-13 — Шамо Емінова (Еміна). Відтак силовики відвезли журналіста в невідомому напрямку й кілька днів не повідомляли його близьким, де той перебуває. Врешті бакинський суд звинуватив Емінова в контрабанді валюти та відправив під варту на три місяці.
На початку грудня влада Азербайджану вимагала заблокувати медіа, оскільки видання «поширює помилкові відомості, що дискредитують посадових осіб різних держорганів».
Toplum TV: арешт онкохворого Алескера Мамедлі
Toplum TV — незалежний суспільно-політичний онлайн-ресурс, на якому публікували інформацію про порушення та фальсифікації під час останніх президентських виборів в Азербайджані.
6 березня 2024 року в офісі видання силовики провели перевірки, після чого журналістів Toplum TV в поліцейських машинах відвезли на допит. Чотирьом співробітникам медіа висунули звинувачення в контрабанді валюти, решту відпустили.
8 березня в Баку затримали засновника Toplum TV Алескера Мамедлі: у нього вдома силовики знайшли 60 тисяч євро. Обшук провели з процесуальними порушеннями, адвоката до будинку не пустили, а родина заявила, що ці гроші підкинули правоохоронці. Мамедлі має онкологічне захворювання, але суд усе одно вибрав як запобіжний захід тримання під вартою. 12 березня група журналістів та медіаекспертів Азербайджану звернулася до глави МВС Вілаята Ейвазова з проханням звільнити Мамедлі з-під варти.
Того ж дня канал Toplum TV вимушено припинив мовлення.
«Це останнє придушення незалежних ЗМІ є прямою атакою на право на свободу вираження думок та свободу медійників, а також спробою змусити замовкнути критичні голоси», — заявила дослідниця Amnesty International з Південного Кавказу Наталія Нозадзе.
Тривале переслідування журналістів в Азербайджані викликає серйозні побоювання щодо свободи слова в країні й підриває довіру до демократичних процесів. Міжнародна спільнота продовжує спостерігати за ситуацією та закликає владу Азербайджану дотримуватися міжнародних стандартів свободи преси й забезпечити незалежність ЗМІ.
Матеріал підготовлений за підтримки Медіамережі.