'
Читаєте зараз
В кількох областях України діють відключення світла: де шукати графіки

В кількох областях України діють відключення світла: де шукати графіки

Daniil Tsarevskyi
  • 22 березня 2024 року Росія здійснила найбільшу від початку повномасштабного вторгнення атаку на українську енергосистему.
  • Енергетики радять зменшити споживання електроенергії, щоб навантаження було не таким великим.
  • Станом на 25 березня графіки відключень запроваджені в трьох областях України.

Підготуватись до відключень можна, створивши на кілька днів запаси води, а також того, що можна використовувати, як джерело світла: свічки, сірники, ліхтарі та батарейки до них. Стабілізаційні відключення проводять за графіками, тож варто відстежувати зміни. Водночас варто економити електроенергію, щоб зменшити навантаження на електромережу.

Заборона розповідає про графіки блекаутів та про те, де їх шукати.

Хмельницька, Харківська, Одеська області: де шукати графіки відключень

Росіяни 22 березня 2024 року здійснили найбільшу з початку повномасштабного вторгнення атаку на енергосистему України. Частина Харкова повністю лишилась без світла, а також в ряді регіонів запровадили екстрені відключення. 25 березня окупанти знову атакували південні області України. В результаті ракетних ударів була пошкоджена енергетична інфраструктура в Одесі та області. 

Вже 25 березня росіяни вдарили по Одесі дронами. Внаслідок атаки у регіоні збільшили періоди тимчасових відключень світла.

В Одесі переглянути, коли планується відключення або підключення електроенергії, можна через сайт ДТЕК.

Читати більше новин в Telegram

«Енергетики звертаються з проханням знизити навантаження на мережі, щоб остаточно привести енергосистему до нормального стану. Не користуйтесь одночасно потужними електричними пристроями, за можливості вмикайте прилади не в пікові години», — пише голова одеської ОВА Олег Кіпер.

Загалом по Україні перебої наразі спостерігаються у трьох областях:

  • Одеська;
  • Харківська;
  • Хмельницька.

Про введення відключень у Харкові та області 24 березня повідомив голова ХОВА Олег Синєгубов. Так, з 25 по 31 березня світла не буде по 6 годин в кожному районі міста. При цьому повідомляється, що станом на 25 березня 200 000 жителів досі залишаються без світла, після атаки 22 березня.

Графік виглядає наступним чином:

  • Шевченківський та Київський райони: світла не буде з 9:00 до 15:00;
  • Слобідський, Основянський райони: світла не буде з 15:00 до 21:00;
  • Салтівський, Немишлянський, Індустріальний райони: світла не буде з 21:00 до 03:00;
  • Холодногірський, Новобаварський райони: світла не буде з 03:00 до 9:00;
  • Мереф’янська ТГ, Люботинська ТГ: світла не буде з 9:00 до 11:00;
  • Зміївська ТГ, Балакліївська ТГ: світла не буде з 11:00 до 13:00;
  • Чугуївська ТГ, Ізюмська ТГ: світла не буде з 13:00 до 15:00;
  • Богодухівська ТГ, Дергачівська ТГ: світла не буде з 15:00 до 17:00.

Свої обмеження ще 22 березня запровадили в Хмельницькій області. Графік можна переглянути на сайті Хмельницькобленерго.

Також графіки відключень 24 березня вводили у Кривому Розі. Вночі їх скасували, але у місті попереджають про можливість повторного введення обмежень. Якщо зникло світло, відстежити чи планове це відключення можна на сайті ДТЕК.

Важливо! У екстрених випадках графіки можуть не діяти. Таке може статись внаслідок чергового обстрілу та виникнення ще більш серйозного дефіциту в енергосистемі.

Заощадження електроенергії: як це правильно робити

Щоб знизити навантаження на енергосистему України необхідно ощадливо використовувати електроенергію. Енергетики підготували поради, які допоможуть заощадити близько 100 кВт/год в місяць.

Топ-10 порад, як заощаджувати електрику:

  1. вимикайте світло, залишаючи приміщення. Це допоможе зекономити близько 30% електроенергії;
  2. протирайте лампочки від пилу. Це збільшить яскравість освітлення на 10-15%;
  3. встановіть енергоощадні лампи. Вони служать у п’ять-вісім разів довше ніж звичайні лампи розжарювання та споживають у 10 разів менше;
  4. встановіть світлорегулятори і датчики руху;
  5. правильно експлуатуйте холодильник. Не встановлюйте його біля газової плити, опалювальних приладів та у місцях, куди напряму потрапляє сонце.
    Контролюйте температурний режим в морозильній камері, чим нижча температура — тим більше електроенергії потрібно для її функціонування;
  6. використовуйте пральні та посудомийні машини в режимі повного завантаження. При неповному завантаженні перевитрати електроенергії складають 10-15%;
  7. вчасно очищуйте порохотяг. На третину заповнений мішок для збору пилу збільшує витрати електроенергії на 40%;
  8. вимикайте електроприлади, котрими не користуєтесь. Не залишайте їх в режимі сну. Прикладом, телевізори в режимі очікування споживають близько 9 кВт/год на місяць, комп’ютери — 3.6 кВт/година. Бойлер в режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води. Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в «режимі сну» може досягати 350-400 кВт/год на рік.
  9. правильно експлуатуйте електрочайник. Не заповнюйте чайник наповну, кип’ятіть рівно стільки води, скільки насправді потрібно. Візьміть за звичку вчасно видаляти накип, адже чайник з накипом в 30 разів гірше проводить тепло;
  10. за нагоди замініть застарілу проводку. Несправність проводки провокує втрати електроенергії, ба більше, збільшує ризик пожежі у вашій домівці.

Раніше Заборона розповідала про пошкодження та стан української енергосистеми взимку 2024 року. Після осені 2022 та зими 2023 років було пошкоджено близько 50% відповідної інфраструктури, а збитки оцінюють у понад $10 млрд.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій