'
Читаєте зараз
В країні ЄС українці потрапили в трудове рабство: як не стати жертвою

В країні ЄС українці потрапили в трудове рабство: як не стати жертвою

Іван Скорина
  • В Фінляндії розкрили злочинне угрупування, яке тримало в фінансових заручниках емігрантів.
  • Жертвами мафії стали громадяни України, Естонії та Латвії. Правоохоронці зазначають, що постраждалих може бути сотні.
  • В Україні затримали організатора іншої схеми: він переправляв жінок в борделі кількох держав.

Масштабного потрапляння українських біженців в трудове або сексуальне рабство після початку повномасштабного вторгнення не виявлено. Проте реальних обсягів ніхто не знає. Зазвичай злочинці користуються скрутним становищем жертв і елементарним бажанням заробити гроші.

Заборона розповідає про один з випадків трудової експлуатації українців та способи запобігання їй.


Робота в Фінляндії: кримінальне розслідування 

Фінська та естонська поліції викрили мережу торгівлі людьми у будівельному секторі. Робітників із України, Латвії та Естонії заманювали до Фінляндії для примусової праці. Потерпілих у цій справі можуть бути сотні, пише Yle.

Правоохоронці затримали 11 торговців людьми, яких також підозрюють у шахрайстві з пенсійними внесками та злочинах із застосуванням вогнепальної зброї. Вони залучали будівельників до роботи через власні фірми, а потім вводили їх в оману та заганяли у боргову яму (у такому випадку згода людини на працю не вважається свідомим і добровільним вибором).

«Підозрювані, наприклад, скористалися залежністю відповідних осіб від роботодавця через відсутність у них знань мови та брак ресурсів. Крім того, ми підозрюємо, що до деяких співробітників застосовували насильство та погрози», — каже керівник розслідування, комісар з кримінальних справ Марко Хейнонен.

Читати більше новин в Telegram

Працівники були зареєстровані в статусі спрощеного підприємства, що дало можливість не забезпечувати належні умови праці, зменшити чи не виплачувати зарплату та уникнути пенсійного страхування. Емігрантам обіцяли безкоштовне житло, але по факту вони мусили платити за нього. Деякі мали настільки низьку зарплату, що заборгували своєму роботодавцю. Чисельні штрафи пояснювалися неякісно виконаною роботою, пропусками чи використанням телефону в робочий час.

Борделі в ЄС та Еміратах: схема

Одна з чисельних схем розкрита в Україні. 33-річний житель Сумщини вербував та переправляв за кордон українок для проституції. Трафікер та його спільники у Telegram-каналах пропонували молодим жінкам високооплачувану роботу в різних країнах світу: Греції, Франції, ОАЕ, Швеції, Німеччині, Норвегії. Після того, як жінки погоджувались, організатор купував квитки, винаймав житло та переправляв через державний кордон України. 

Фото: ГУ НПУ в Київській області

«Дівчатам обіцяли дохід від 1000 євро на день. Оперативники управління міграційної поліції та слідчі Головного управління поліції у Київській області затримали торгівця людьми під час спроби вивезти чергову завербовану жертву», — йдеться в повідомленні правоохоронців.

За вчинення такого злочину загрожує покарання у вигляді 12 років позбавлення волі.

Торгівля людьми: як не потрапити в рабство

Наразі Україна не може говорити про повну картину випадків і змушена просити про інформацію у міжнародних колег. 

«Загалом Європейський Союз досить ефективно попереджує торгівлю людьми. Практично в усіх країнах у наших громадян є можливість подзвонити в поліцію та отримати консультацію українською», — зазначила міністерка соцполітики Оксана Жолнович. За її словами, потрапляння українців у трудову експлуатацію чи сексуальне рабство не набуло великого масштабу. Таких випадків одиниці. 

Щоб українці_ки не стали жертвами торгівлі людьми, Міністерство соціальної політики радить

  • ніколи та нікому не віддавати свій паспорт і документи дитини, крім прикордонників і посадовців, які оформлюють перебування в іншій країні;
  • зробити копії та фото своїх документів, надіслати їх на власну електронну пошту та зберегти на телефоні;
  • не сідати в авто до незнайомих людей, а якщо це необхідно — сфотографувати номери машини та відправити близьким;
  • не віддавати нікому свій телефон та інші засоби зв’язку;
  • повідомляти близьких про своє місце перебування та пропозиції щодо проживання, роботи тощо;
  • зберегти контакти міжнародних організацій і посольств України в країні свого перебування, які можуть допомогти у разі втягнення у торгівлю людьми. 

У скрутному становищі також можуть допомогти наступні контакти: 

  • Лінія екстреної допомоги в ЄС — 112. 
  • Національна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, з якої можна отримати інформацію про правила безпечного виїзду за кордон — 0-800-505-501 та 527. 
  • Українська гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей — 1547.

Раніше Заборона розповідала про реєстр зниклих безвісти, що допоможе структурувати дані про випадки викрадення людей на тимчасово окупованих територіях.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій