'
Читаєте зараз
В МЗС Польщі повідомили, чи будуть відправляти додому українців призовного віку

В МЗС Польщі повідомили, чи будуть відправляти додому українців призовного віку

Daniil Tsarevskyi
  • У 2023 році в Польщі знаходиться близько 80 000 українських чоловіків призовного віку, однак скільки з них насправді не підлягають мобілізації, невідомо.
  • Командувач Сухопутних військ Польщі у відставці запропонував повернути військовозобовʼязаних на батьківщину.
  • Новий проєкт закону про мобілізацію передбачає обовʼязковий військовий облік для чоловіків, які перебувають за кордоном.

Країна-союзниця розгляне опції, які можуть допомогти розв’язати питання з українськими ухилянтами. При цьому оптимальним рішенням все ще вважають врегулювання питання на європейському рівні. 

Заборона розповідає про невизначену ситуацію для ухилянтів у Польщі.

Військовозобовʼязані в Польщі: чи будуть повертати в Україну

Командувач Сухопутних військ Польщі у відставці Вальдемар Скипшчак запропонував новий спосіб допомогти Україні у війні. Генерал каже, що можна повернути військовозобовʼязаних чоловіків, запровадивши це рішення на рівні Європейського Союзу, пише Onet.pl.

У Міністерстві закордонних справ Польщі неоднозначно відповіли на питання щодо повернення ухилянтів до України, але погодилися з тим, що розв’язання проблеми на рівні ЄС було б більш доцільним.

«Щодо питань призову українців, які перебувають за кордоном, у тому числі на території Польщі, ми усвідомлюємо поточну ситуацію та проблеми, які вона створює для української сторони. Ми розглядаємо, як ми можемо підтримати українську сторону. Ми віримо, що оптимальним рішенням було б добре врегулювати це питання на європейському рівні», — відповіли в Міністерстві закордонних справ.

Читати більше новин в Telegram

У 2023 році в Прикордонній службі Польщі стверджували, що їх кордон перетнули 80 000 українських чоловіків призовного віку. Вони потенційно підлягають мобілізації та невідомо скільки справді мають бронь або є непризивними через хворобу чи інші законодавчо закріплені причини.

Екстрадиція ухилянтів в Україну: як можлива

Повернути українських чоловіків теоретично можна за допомогою процедури екстрадиції. Відповідний договір підписаний з Польщею і сусіди вже повернули кількох порушників закону. Вони займались переправленням військовозобовʼязаних через кордон. Єдиною умовою є наявність відкритого кримінального провадження, щодо конкретної людини.

«Щоб ініціювати кримінальну справу, треба довести, що висновки військово-лікарської комісії з 24 лютого 2022 року були підробленими. І визначити, що видані військовозобов’язаним довідки теж були підроблені й вони або отримали відстрочку, або взагалі були виключені з військового обліку. І потім, використовуючи підроблену довідку, виїхали за кордон. Тоді щодо них буде ініційоване кримінальне провадження», — пояснив адвокат юридичної фірми Gracers Сергій Савинський.

Кримінальне провадження можуть відкрити:

  • за використання підробної довідки;
  • за незаконний перетин кордону.

Подібний процес може затягнутись на роки, оскільки провадження має обовʼязкові стадії, як-от дослідження та збір доказів.

«Треба дослідити, встановити передумови видачі факту незаконних довідок. Щоб встановити, що довідка підроблена, треба провести медичний огляд цієї людини. А для цього треба, щоб вона приїхала. Це цілий комплекс дій, і є різні нюанси. Тому сказати про те, що завтра з-за кордону повернуть всіх ухилянтів, — ні, такого не буде», — вважає юрист.

Нещодавно уряд вніс новий проєкт закону про мобілізацію у Верховну Раду. Згідно з його положеннями, чоловіки за кордоном мають стояти на військовому обліку. В іншому випадку, вони не зможуть отримувати консульські послуги.

Раніше Заборона розповідала про чинне законодавство з призову українців. Так, мобілізувати чоловіка до 27 років поки не мають права, проте існують певні умови за яких це можливо.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій