'
Читаєте зараз
В Одесі закенселили виставку Давида Чичкана: чому так сталося

В Одесі закенселили виставку Давида Чичкана: чому так сталося

Ilona Kivva
Автор:
  • В Одесі скасували виставку Давида Чичкана «Зі стрічками та прапорами». Експозиція мала складатися з портретів українських військових у стилістиці політичного плаката кінця XIX – першої половини XX століть.
  • Афіша виставки викликала хвилю обурення в суспільстві.
  • Це вже не перший інцидент, пов’язаний з творчістю митця. 7 лютого 2017 року невідомі вандали пошкодили його виставку «Втрачені можливості», яку організували в Києві.

Лише за добу після публікації анонсу мистецької експозиції «Зі стрічками та прапорами» зібрав понад 200 коментарів від обурених користувачів мережі. Дійшло навіть до погроз підпалу будівлі музею, і виставку скасували.

Заборона розповідає про скандал навколо експозиції, яку мали показати в Одесі.

Виставка Чичкана в Одеському музеї: коротко про скандал

Художню виставку Давида Чичкана в Одеському національному мистецькому музеї планували відкрити 21 січня 2024 року о 15:00. До цього автор вже презентував свої роботи у Києві, Запоріжжі, Кривому Розі та Ужгороді.

Згідно з анонсом, на заході мали представити портрети військових ЗСУ. Художник прагнув висвітлити в роботах відмінність української армії від російської. Перші, на його думку, можуть мати різні світогляди, в той час, як окупанти перетворились на безлику масу.

«Герої його робіт — представники анархістського та антиавторитарного соціалістичного рухів, які стоять на захисті України в лавах ЗСУ», — йшлося в анонсі від музею, яке нині видалили із соцмереж.

Читати більше новин в Telegram

Публікація зіткнулась із масовим незадоволенням громадськості: користувачі писали коментарі із закликом скасувати виставку. Хтось назвав експозицію приниженням українських військових, «Відміняйте, або ми вас відмінимо», — закликали деякі користувачі соцмереж. Деякі читачі навіть натякали на спалення Одеського музею за умови проведення виставки.

Коментарі, які користувачі залишили під публікацією-анонсом виставки Чичкана. Фото: Суспільне

Після цього адміністрація музею заявила, що для команди цінна ця виставка, адже установа показує мистецтво, ангажоване до різних політичних ідеологій. Додатково зазначили, що паралельно виставці Давида Чичкана відкривається експозиція «Декомунізація» Дениса Метеліна, яка демонструє кардинально іншу позицію. Пізніше дописи з анонсом виставки Чичкана видалили.

Допис зі сторінки Одеського національного мистецького музею. Скріншот: Instagram

Вже ввечері, 19 січня, в Інстаграмі повідомили, що відкриття виставки тимчасово скасовано через міркування безпеки. Представники установи наголосили, що, попри критику, продовжуватимуть співпрацю з Давидом Чичканом надалі.

Сторіс зі сторінки Одеського національного мистецького музею. Скріншот: Instagram

Давид Чичкан: що каже про скандал з виставкою

Давид Чичкан в ексклюзивному коментарі для Заборони стверджує, що за зривом його виставки стоїть одеський осередок ультраправої організації «Традиція і порядок».

«Вони залякали дирекцію музею. Це маленька організація, але частина, яка не воює і перебуває в тилу, спроможна це зробити. І вони цього не приховують, а беруть собі це за заслугу», — каже митець. 

Ці заходи спрямовані не проти самого автора, а проти того, що він «оспівує військових лівих поглядів», впевнений Чичкан.

«Може, їм страшно, що їхня монополія почне хитатись від цього. Небагато людей знає, що ліваки [представники лівих поглядів] воюють і так само захищають українство від агресора, як і праві або аполітичні. Кремль розповсюджує інші наративи, нібито в нас служать тільки ультраправі», — розповів він. 

Свою ж інсталяцію, присвячену військовим, автор виставки назвав інструментом проукраїнської пропаганди, спрямованої на Захід.

«Наші військові мають свої погляди, вони свою суб’єктність якось виражають. Я намагався допомогти їм в цьому, хотів покращити імідж України та ЗСУ. Тому, мабуть, зроблю цю виставку в Європі», — каже художник.

Важливо! Заборона відкрита до діалогу в контексті даного конфлікту. Ми залюбки вислухаємо та опублікуємо офіційну позицію іншої сторони.

Акт цензури: інцидент 2017 року

Творчість Давида Чичкана вже не вперше піддається цензурі з боку суспільства. 7 лютого 2017 року невідомі вандали пошкодили його виставку «Втрачені можливості», яку організували в Києві.

Тоді до столичного Центру візуальної культури увірвалися близько 15 людей у масках. Вони практично знищили експозицію, побили охоронця, вкрали чотири роботи та покрили стіни написами: «Слуги Москви», «Сепари» та «Слава Україні».

Виставка “Втрачені можливості” до та після нападу. Фото: Дмитро Ларін, Українська правда
Виставка “Втрачені можливості” до та після нападу. Фото: Дмитро Ларін, Українська правда
Виставка “Втрачені можливості” до та після нападу. Фото: Дмитро Ларін, Українська правда

Першу спробу погрому здійснили ще 4 лютого 2017 року. Цікаво, що Центр візуальної культури на той час нерідко піддавався різним провокаціям. В коментарі Забороні Давид Чичкан вказав, що тоді нападниками також виявились представники українських праворадикальних груп.

«Потім були погрози, але якось [не дивлячись на це] виставки в мене проходили одна за одною. Була персональна виставка у Львові, в муніципальній галереї. Тоді ультраправим вдалось призупинити виставку, але закрилась вона, тому що почалось повномасштабне вторгнення», — додав митець.

Давид Чичкан наразі вирішує: продовжувати творчу діяльність в звичному режимі чи взяти паузу. Каже, його давно запрошували показати скандальну виставку у Дніпрі.

Раніше Заборона писала про виставку до 100-річчя Юрія Новосільського у Варшаві. Художника та філософа вважали одним з найвидатніших сучасних іконописців, який прославився метафізичними фігуративними композиціями і пейзажами.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій