'
Читаєте зараз
В Польщі перейменували місто та область в складі Росії

В Польщі перейменували місто та область в складі Росії

Іван Скорина
  • Польська Комісія зі стандартизації географічних назв заявила про  повернення місту Калінінград історичної Крулевець.
  • У відповідь росіяни нагадали про часи, коли польський Гданськ називався Данцигом, і закликали дотримуватись офіційних назв топонімів. 
  • Радянський чекист-пропагандист Калінін причетний до Катинської трагедії часів Другої світової війни.

Рішення називати ексклав Калінінград Крулевцем Польща пояснила штучністю російської назви міста. Це, на думку профільної комісії, суперечить польській історії та прославляє радянського функціонера вищого рангу Михаїла Калініна. Його тут вважають злочинцем, співвідповідальним за масовий розстріл польських військовополонених у 1940 році. 

Заборона розповідає про історичний контекст суперечки. 


Крулевець замість Калінінграда: рішення комісії 

Комісія зі стандартизації географічних назв за межами країни рекомендує використовувати польською Królewiec, тобто Крулевець (замість Калінінград) та, відповідно, Крулевецька область, пише Rzeczpospolita.

«Події, пов’язані з російським вторгненням в Україну, нав’язуванням так званого ‘русского мира’, веденням Росією інформаційної війни, змушують нас по-іншому поглянути на питання нав’язаних назв, які викликають великі суперечки та не зустрічають схвалення в Польщі. Зміна набрала чинності з 9 травня 2023 року», — йдеться в поясненні Комісії.

Нинішня російська назва території, на думку ініціаторів, є штучною і не пов’язана ні з містом, ні з областю. Вона увічнює пам’ять про злочинця Михайла Калініна — одного із п’яти членів Політбюро, які підписали рішення про масове вбивство полонених польських громадян відоме як Катинський розстріл. Комісія зазначила, що географічні назви мають символічну функцію, а нинішня російська назва міста є елементом російського символічного простору, що таким чином поширюється на інші країни.

Читати більше новин в Telegram
Фото Калінінграда у 1925 році, коли він носив німецьку назву Кенігсберг. Радянські війська захопили місто 1945 року, а назвали ім’ям Калініна після його смерті, за рік

У відповідь влада Калінінградської області назвала перейменування інсинуацією та згадала Царство Польське — назву частини Польщі, що входила до складу Російської імперії з 1815 до 1915 року.

«Наше місто має ім’я, офіційний топонім — Калінінград. Решта просто інсинуації. З таким самим успіхом ми можемо називати Гданськ — Данцигом, а Республіку Польща — Царством Польським. Але ми дотримуємося офіційних топонімів, чого вимагаємо і від інших», — сказав прессекретар губернатора Калініградської області Дмитро Лисков.

Переказ твіта-коментаря Дмітрія Мєдвєдєва російськими пропагандистами з РБК

Калінін і катинський розстріл

Катинський розстріл — це масова страта поляків навесні 1940 року органами НКВС одночасно у декількох місцях — переважно у Катинському лісі (поблизу села Катинь Смоленської області), у в’язниці міста Калінін (нині Твер) та в Харкові.

Після захоплення східної частини Польщі у вересні 1939 року Червона армія взяла в полон майже 500 000 польських військових. Переважну більшість — солдатів та унтерофіцерів — відпустили майже одразу, а от офіцерський склад залишався в таборах, доки вище керівництво Радянського Союзу не постановило їх розстріляти й таємно поховати. Страту провели за рішенням особливої Трійки НКВС відповідно до постанови Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 року. Одним із її підписантів був голова президії Верховної Ради СРСР у 1938–1946 роках і відомий радянський пропагандист Михайло Калінін. 

Рішення Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 р. Джерело: Вікіпедія

Працівники ЧК намагались сфальсифікувати докази: треба було довести, що трагедія відбулась не 1940-го, а наступного року, коли територію вже захопили німці. Співробітники НКВС, зокрема, тисли на місцевих мешканців, щоб ті давали правильні показання про злочин іншим сторонам, та підкладали в кишені вбитих листи, написані вже після розстрілу (родичі не знали про долю в’язнів і продовжували їм писати).

На офіційному рівні радянське керівництво визнало відповідальність країни за цей злочин лише 1990 року. Головна військова прокуратура РФ констатувала смертні вироки для 14 542 польських військовополонених. Факт злочину та його приховування закріплений також у висновку Європейського суду з прав людини від 2013 року. 

Раніше Заборона розповідала про перемовини щодо репарацій Польщі від Німеччини за втрати часів Другої світової війни. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій