Читаєте зараз
В Раді хочуть скасувати «російські» свята і започаткувати нові

В Раді хочуть скасувати «російські» свята і започаткувати нові

Ilona Kivva
Автор:
  • В українському законодавстві є кілька свят, які залишилися ще з часів СРСР.
  • Група народних депутатів запропонувала (вчергове) відмовитися від, наприклад, 8 березня
  • Ініціатори закону хочуть замінити День захисника та захисниць України на День захисника України.

В Україні можуть скасувати кілька популярних свят та, відповідно, вихідні дні у ці дати. Пояснюється це тим, що вони запроваджені радянським режимом і мають прив’язку до історії СРСР. Втім, це маніпуляція і напівправда.

Заборона розповідає про зареєстрований у Раді проєкт закону.


Травневі свята: законопроєкт 9009 

В українському парламенті зареєстрували проєкт закону про внесення змін у Трудовий кодекс, а саме — у частину щодо святкових і неробочих днів. Ініціаторами виступили шестеро народних депутатів:

  • Оксана Савчук (партія «Свобода»);
  • Наталія Піпа, Соломія Бобровська, Ярослав Юрчишин (об’єднання «Справедливість»);
  • Ігор Гузь («За майбутнє»);
  • Ростислав Тістик («Слуга народу»).

Так, День матері, який традиційно відзначається у другу неділю місяця, пропонують зробити офіційним. Передбачається скасування двох травневих свят, а отже і вихідних днів: 

  • День праці — 1 травня (є знаком пам’яті про робітничі протести в Чикаго, які почалися 1 травня 1886 року);
  • День перемоги — 9 травня. 

«Для уникнення економічних втрат через додатковий вихідний слід усунути так званий День праці, який використовувався для пропаганди в СРСР та Третьому Рейху, де теж був офіційним святом. Натомість на

офіційному рівні слід визнати День матері, який вже понад 100 років

святкується українцями. Також слід позбутись минулих рудиментів щодо святкування 9 травня. Закінчення Другої світової війни на європейському фронті відзначається 8 травня. Однак це не святковий, а траурний день пам’яті про десятки мільйонів загиблих», — йдеться у пояснювальній записці.

Отже 8 травня, який відзначається Європою як День пам’яті та примирення, в табличці немає.

Порівняльна таблиця до законопроєкту №9009. Скріншот: офіційний сайт Верховної Ради України

8 березня та Шевченків день

Ініціатори документа пропонують скасувати і Міжнародний жіночий день, який відзначається 8 березня. Водночас запропоновано створити нове свято — День української жінки. Воно припадатиме на день народження письменниці Лесі Українки — 25 лютого.

«Досі на державному рівні визначено вихідним днем Міжнародний жіночий день, встановлений московським режимом з метою популяризації власного погляду на роль і місце жінок. Його впроваджено за ініціативи Клари Цеткін у 1921 році з прив’язкою до початку Лютневої революції в Росії 1917 року. Вважаємо більш доцільним відзначати День української жінки», — кажуть автори документа. 

Також в календарі українських свят може з’явитися Шевченків день, який відзначатиметься у день народження поета, тобто 9 березня, і також буде вихідним днем.

Раніше Заборона розповідала про нові дати відзначання основних релігійних свят в Українській греко-католицькій церкві. Всі зсунули на 13 днів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору