В США завершили тестування надпотужної гіперзвукової ракети ARRW: чому перспективну програму згортають
- У 2018 році Lokheed Martin почав розробку гіперзвукової ракети повітряного базування AGM-183A в рамках програми Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW).
- У березні 2024 року стало відомо, що розробку більше не фінансуватимуть.
- Дані, отримані під час виконання програми ARRW використають для іншої гіперзвукової програми HACM.
Lokheed Martin провів випробування фактично готової гіперзвукової ракети AGM-183A 17 березня 2024 року, проте вони стали останніми для програми ARRW. Згорнути розробку збирались ще рік тому — після невдалих пусків. Загалом програма вважалась проблемною через кілька невдалих тестів у 2021 році та перенесення строків. Ракета мала набирати швидкість понад 5 махів (6100 км/год) та завдавати ударів по надважливих цілям противника.
Заборона розповідає про закриття програми розробки гіперзвукової ракети у США.
Ракета ARWW: чому згортають
Військово-повітряні сили США 17 березня 2024 року провели останнє випробування гіперзвукової ракети AGM-183A в рамках програми Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW). На початку березня стало відомо, що бюджет США на 2025 фінансовий рік не передбачав витрат на неї, пише Defense News.
У відомстві не повідомили, чи прийшов тест успішно. Проте відомо, що було проведено комплексне випробування уже повністю готового прототипу ARRW. Бомбардувальник B-52 здійснив пуски з бази ВПС Андерсен у Гуамі.
«Це випробування зібрало цінні, унікальні дані та було призначено для розвитку ряду гіперзвукових програм. Ми також перевірили та вдосконалили наші можливості тестування та оцінки для подальшого розвитку передових гіперзвукових систем», — заявив речник Військо-повітряних сил Штатів.
Читати більше новин в TelegramПитання про згортання програми піднялось після невдалих випробувань ракети у березні 2023 року. Тоді міністр ВПС Френк Кендалл заявив, що майбутнє ARRW під питанням, а фінансування програми призупинено до 2025 року. Ще три невдалих тести відбулись у 2021 році. Розробка ракети супроводжувалась затримками. При цьому, в серпні 2023 року відбулось ще одне тестування. Після нього у Lokheed Martin заявляли про готовність до виробництва ракети.
Контракт на розробку Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) з компанією Lockheed Martin було укладено у 2018 році. Перші випробування на борту B-52 пройшли у 2019 році. Розробка відбувалась у прискореному темпі через аналогічні програми Росії та Китаю. Так, довелось пропустити деякі етапи та одразу перейти до льотних випробувань — тобто до пусків прототипів з літаків (без бойової частини).
Програмою передбачалося створення гіперзвукової ракети (зі швидкістю понад 5 Мах, тобто понад 6 100 км/год.) повітряного базування. Це стандартна ракета, яка складається з твердопаливного двигуна і планера з кінетичною боєголовкою. Її призначення — високошвидкісні удари по високоцінних наземних цілей. Принцип роботи такий: двигун розганяє боєприпас до потрібної швидкості, а потім відділяється, після цього снаряд вже планує до цілі.
HACM: що за програма
Паралельно з ARRW у США у 2022 році почали виділяти гроші на сумісну з Австралією розробку ракети Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM) від Raytheon Missiles and Defence та Northrop Grumman. Її фінансування, згідно з бюджетом на 2025 рік, не скоротили, а розробка триває.
Так, у 2025 році уряд США витратить на HACM $517 млн. Дані, отримані в результаті втілення програми ARRW планується використати при розробці нової ракети.
Дві ключові відмінності між ARRW і HACM:
- розмір ракети — точні цифри поки не називаються, але HACM мають бути меншими, а отже і легшими. Це дозволить запускати їх не тільки з важких бомбардувальників, а і з винищувачів. Тобто можливості щодо носіїв будуть в рази ширшими;
- двигун — HACM це так звана дихаюча ракета з реактивним двигуном. Тобто вона використовує повітря, захоплене з атмосфери, для досягнення стійкої тяги. Завдяки цьому досягається більша швидкість і підвищується маневровість.
Гіперзвукова зброя: у кого є
Першою країною, яка випробувала гіперзвукову зброю на полі бою нібито стала Росія. Ворог неодноразово застосовував ракети Кинджал під час повномасштабного вторгнення. Проте, багато експертів стверджують, що це лише другий ступінь від балістичних ракет «Іскандер» тільки в авіаційній версії.
Так, Кинджали начебто тільки розганяються до гіперзвуку на певній стадії польоту, але наближаються до цілі на значно меншій швидкості. Це не дозволяє називати ракету повноцінно гіперзвуковою.
Також нещодавно Росія застосувала в Україні Циркон. Противник також заявляв про гіперзвукові характеристики озброєння, проте директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз розповів, що ракета не перетнула гіперзвукову межу (5 махів) при заявленій швидкості у 9 махів.
На цьому фоні у США визнають, що саме Китай попереду в розробці гіперзвукового озброєння. Країна має два дослідницькі центри для гіперзвукової зброї та щонайменше 21 аеродинамічну трубу. Деякі агрегати дозволяють випробовувати транспортні засоби, що летять зі швидкістю до 12 Махів.
Китай має такі гіперзвукові ракети на озброєнні:
- DF-17 — гіперзвукова балістична ракета з радіусом дії у 1600 кілометрів;
- DF-41 — міжконтинентальна балістична ракета, що несе на собі гіперзвуковий плануючий апарат. Під час випробувань у 2021 році змогла обігнути земну кулю.
Раніше Заборона розповідала про систему ПРО США Aegis Ashore. Вона здатна збивати російські ядерні ракети над територією України, проте є декілька «але».
Читати більше новин в Telegram