В США збираються остаточно заборонити TikTok (так, для всіх): у чому причина
- Джо Байден ще у 2022 році підписав закон, який забороняє користуватись ТікТоком на пристроях, які належать уряду.
- Вже 5 березня 2024 року в Конгресі США презентували законопроєкт, який має обмежити використання додатка по всій країні. Палата представників погодила його 13 березня, а Сенат — 23 квітня.
- У материнської компанії ТікТок ByteDance буде 5 місяців, щоб відмовитись від сервісу або доступ до нього буде заблоковано.
ФБР вже давно заявляє, що соціальна мережа несе пряму загрозу національній безпеці США. В теорії влада Китаю може без перешкод отримувати доступ до даних користувачів по всьому світу. Вже було кілька прецедентів: працівники ТікТок стежили за журналістами західних медіа.
Заборона розповідає про плани США остаточно заборонити ТікТок.
Блокування ТікТоку: ідея Конгресу США
Американські законотворці Майк Галлахер та Раджа Крішнамурті 5 березня презентували документ, який має заборонити ТікТок в Штатах. Проєкт отримав назву «Закон про захист американців від програм, контрольованих іноземними противниками» і передбачає шлях для уникнення повного блокування додатка в країні, пише CNBC.
Палата представників погодила його 13 березня, а Сенат затвердив акт 23 квітня. Наступний і фінаьний крок — підпис президента США.
TikTok володіє китайська ByteDance — законопроєкт пропонує їй відмовитись від застосунку. Тільки в такому випадку додаток не буде заблокований на території США. У разі ухвалення законопроєкту у ByteDance буде близько 5 місяців, щоб відмовитись від TikTok. Після цього магазини AppStore і GooglePlay будуть зобовʼязані видалити застосунок зі своїх майданчиків.
Читати більше новин в Telegram«Цей законопроєкт є прямою забороною TikTok, незалежно від того, наскільки автори намагаються його замаскувати. Цей закон порушить права 170 млн американців та позбавить 5 млн малих підприємств платформи, на яку вони покладаються, щоб рости та створювати робочі місця», — заявили у китайській компанії.
Закон про соціальні мережі у США: як працює
У грудні 2022 року Джо Байден підписав акт, який забороняє використовувати ТікТок на пристроях, які належать уряду. Документ стосувався не тільки конкретного додатка, а й всіх інших соцмереж, пов’язаних із так званими недружніми до США країнами. Це означало, що додатки, які розробили компанії, що базуються у Китаї, Росії, на Кубі, в Ірані, Північній Кореї та Венесуелі, або мають вплив цих країн, будуть заблоковані.
Білий дім зобовʼязав співробітників урядових установ видалити ТікТок із державних пристроїв і систем. Йшлося про працівників Міністерства оборони, Міністерства внутрішньої безпеки, Білого дому та Державного департаменту. Відповідний меморандум прийняли ще наприкінці лютого 2023 року.
«На жаль, TikTok збирає величезні обсяги даних, значна частина яких не має законного відношення до передбачуваної мети програми для обміну відео. Таким чином, використання TikTok із залученням державної ІТ-інфраструктури створює неприйнятну вразливість», — заявив губернатор штату Алабама Кей Айві.
ТікТок: у чому небезпека
Майк Галлахер та Раджа Крішнамурті аргументують заборону тим, що соціальна мережа несе загрозу національній безпеці США, оскільки він контролюється комуністичною партією Китаю. Уряд боїться, що КНР може отримувати доступ до даних американських користувачів.
«Згідно з китайським законодавством, компанії зобов’язані, по суті робити все, що від них хоче уряд щодо обміну інформацією або служіння інструментом китайського уряду», — пояснив директор Федерального бюро розслідувань США Крістофер Рей.
Так, вважають, що китайська влада може отримати доступ для контролю даних або програмного забезпечення мільйонів користувачів у США. Алгоритм рекомендацій, який визначає, які відео користувачі побачать наступним, може бути використаний для операцій впливу.
Наприкінці 2022 року ByteDance визнала, що співробітники застосунку неправомірно отримали доступ до даних двох іноземних журналістів. Йдеться про колишнього репортера BuzzFeed і кореспондента Financial Times.
Під час внутрішнього розслідування виявили, що кілька співробітників, які займались моніторингом поведінки персоналу, намагались виявити джерела внутрішньої інформації та документів у ЗМІ. Зокрема, працівники компанії перевіряли IP-адреси журналістів. Співробітників, причетних до відстеження журналістів, начебто звільнили. Двоє з них перебували в Китаї, ще двоє — у США.
В окремому електронному листі виконавчий директор застосунку Шоу Цзи Чу зазначив, що така неналежна поведінка зовсім не відповідає принципам компанії. Водночас американське видання Forbes також заявило, що ByteDance відстежував кількох їхніх журналістів, серед яких були колишні співробітники видання BuzzFeed.
Раніше Заборона розповідала про обмеження інвестування американських компаній у бізнес в Китаї. Піднебесна заявила, що стурбована цим кроком.
Читати більше новин в Telegram