Читаєте зараз
В Україні артистам ускладнили виїзд за кордон: що саме змінилося

В Україні артистам ускладнили виїзд за кордон: що саме змінилося

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські чоловіки, які займаються акторською, музичною та іншою творчою діяльністю (включно з журналістикою) мають право на короткочасний виїзд в іншу країну по роботі.
  • Для перетину кордону до березня-2023 було достатньо отримати дозвіл Мінкульту, який видавали після відповідного запиту.
  • Нещодавна розгорівся скандал щодо виїзду за кордон стендап-коміка Юрія Щегеля. Він втік до Туреччини, скориставшись тимчасовим дозволом МКІП.

Чоловікам-артистам з березня 2023 року треба обов’язково подавати на розгляд Мінкульту не тільки основні документи, а й приписне посвідчення або військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Тобто вони мають надати підтвердження, що стоять на військовому обліку.

Заборона розповідає про правила поїздок в іноземні держави для митців.


Закордонні гастролі для коміків, акторів та музикантів з України: правила у 2023 році

На початку березня 2022 року розгорівся скандал щодо виїзду за кордон стендап-коміка Андрія Щегеля. В інтерв’ю журналісту Роману Скрипіну він заявив, що втік до Туреччини, бо втомився від війни. Зробив він це, скориставшись тимчасовим дозволом, який Міністерство культури України видає артистам для поїздок на гастролі/благодійні концерти. При цьому чоловік вже нібито мав три повістки з військкомату.

Після розголосу МКІП подало на затвердження уряду більш жорсткий порядок отримання дозволів на тимчасовий виїзд за кордон для чоловіків призовного віку.

«Під час воєнного стану та оголошення мобілізації заборонено виїзд з країни чоловіків призовного віку, що визначено законодавством. До осіб, яким тимчасово надається сприяння в отриманні дозволу на перетин кордону, належать діячі сфери культури та інформації, які мають на меті виїзду захист та популяризацію інтересів України на міжнародній арені, з обов’язковим поверненням. МКІП сприяє виїздам різних митців, але через випадки, як з Андрієм Щегелем, ситуація для тих, хто дійсно боронить Україну та веде боротьбу на культурному фронті, ускладнюється», — заявили у Мінкульті. 

Читати більше новин в Telegram

Як виїхати українцю за кордон

З березня 2023 року чоловіки-артисти, які планують виїзд за межі України, мають додатково до основних документів подати на розгляд відомства інформацію про військовий облік. Це може бути приписне посвідчення, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (видається військовим запасу), розповіла Укрінформу заступниця міністра культури та інформаційної політики Галина Григоренко.

«Ведення цих документів — обов’язок фізичної особи. І те, що ми зараз додали ці документи до вимог на виїзд, є для нас лише додатковими гарантіями, що людина свідомо просить надати їй можливість виїхати на деякий час задля участі в мистецькому заході, але вона повернеться, тому що в неї є обов’язок перед своєю країною. За законодавством ці документи мають і так бути на руках у чоловіків призовного віку, тож для більшості заявників подати їх не проблема», — зазначила вона.

При цьому Григоренко підкреслила, що МКІП видає не дозвіл на виїзд, а лише лист сприяння. Він фактично носить рекомендаційний характер і підтверджує, що людина має законні підстави для виїзду. Остаточне рішення ухвалюють тільки прикордонники вже під час перевірки.

Щодо інших необхідних документів, то міністерство, за словами посадовиці, інформує людей, які планують виїхати у листі-роз’ясненні.

Раніше Заборона розповідала про загальні правила виїзду за кордон для чоловіків, а також про те, як саме це зробити багатодітним батькам. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій