Читаєте зараз
В Україні частині пенсіонерів з 1 квітня збільшать виплати: хто не отримає надбавку

В Україні частині пенсіонерів з 1 квітня збільшать виплати: хто не отримає надбавку

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні з 1 квітня починається перерахунок пенсій. Перші виплати з оновленими сумами мають надійти у червні-2024. 
  • Виплати переглянуть автоматично, вони зміняться залежно від  страхового стажу та будуть індивідуальними для кожного.
  • Також з 1 квітня зросли деякі податки та штрафи.

Підвищення виплати передбачене для тих українців, що після попереднього перерахунку продовжили працювати набули не менше як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок можливий і серед тих, хто цього стажу напрацювати не встиг, але є нюанс.

Заборона розповідає про індексацію виплат з 1 квітня 2024 року.

Перерахунок пенсій у квітні-2024: для кого актуальний

В Україні з 1 квітня автоматично перерахують пенсійні виплати. Однак підвищення торкнеться не всіх пенсіонерів, повідомили у Пенсійному фонді України. 

Хто отримає більше:

  • люди, які після призначення / попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати;
  • на 1 березня 2024 року набули 24 місяці страхового стажу (або відпрацювали менше ніж 24 місяців, але після призначення чи попереднього перерахунку пройшло два роки).

Тим, хто встиг набути стаж, перерахунок здійснюють з його урахуванням. Розмір виплати можуть визначити з того заробітку, враховуючи який людині обчислили пенсію при її призначенні (чи перерахунку).

Читати більше новин в Telegram

Якщо це доцільно, можуть врахувати заробіток, одержаний людиною під час роботи після призначення або попередньої зміни виплати. Показник середньої зарплати (доходу) не змінюється.

У випадку, якщо після призначення пенсії на 1 березня 2024 року людина працювала менш ніж 24 місяці, перерахунок здійснюють через два роки після призначення або ще пізніше — з урахуванням лише набутого страхового стажу. 

Перерахунок повністю виконають після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійдуть дані про сплату єдиного внеску за I квартал 2024 року (дедлайн подачі звітів – 10 травня). Тобто, пенсіонери, яких стосується перерахунок, отримають збільшені виплати та доплату за попередні місяці орієнтовно в червні поточного року.

Зарплата і податки: зміни з 1 квітня

Починаючи з 1 квітня, для всіх категорій українців підвищили мінімальну заробітну плату на 900 гривень. Станом на початок року вона складала 7 100 грн, а зросте до 8 000 грн, проінформував прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Зростуть і штрафи для роботодавців, які діють в обхід трудового законодавства: наприклад, не оформлюють працівників або не виплачують зарплату. Порушникам тепер загрожують штрафи в розмірі від 16 000 до 128 000 гривень.

Разом із цим, збільшать суму податків. Вони виглядатимуть так:

  • ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) – 18% від мінімалки, що становитиме 1440 гривень;
  • військовий збір – 1.5% від МЗП, тобто, 120 гривень;
  • ЄСВ (єдиний соціальний внесок) – 22%, що з 1 квітня дорівнюватиме 1760 гривням.

Зросте і мінімальний розмір пенсії для 65-річних непрацюючих пенсіонерів. Згідно з законом, при необхідному стажі 30/35 років для жінок і чоловіків відповідно мінімальна пенсія становить 40% від мінімальної зарплати. Таким чином, з 1 квітня українці, які належать до цієї категорії, отримуватимуть 3 200 грн щомісячно. Протягом індексацій у 2024 році цей показник зріс вже на 520 гривень.

Раніше Заборона розповідала про повернення індексації доходів українців з 1 січня 2024 року. Раніше роботодавців звільнили від цієї процедури, але цьогоріч вони знову зобов’язані це робити згідно з законом «Про Державний бюджет України на 2024 рік».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій