Читаєте зараз
В Україні езотерики зможуть офіційно відкривати школи. Це не жарт — у Раді вже є законопроєкт

В Україні езотерики зможуть офіційно відкривати школи. Це не жарт — у Раді вже є законопроєкт

Daniil Tsarevskyi
  • 23 листопада на сайті Верховної Ради зареєстрували законопроєкт, який передбачає врегулювання ринку езотеричних послуг.
  • Уряд хоче отримувати гроші за кожен виданий диплом та зареєстрованого викладача.
  • Ініціатор каже, що це допоможе зменшити кількість шахраїв у сфері.

Кілька років тому подібні практики набули піку популярності за сприяння соціальних мереж. Регуляція цього ринку послуг принесе гроші в бюджет, але також призведе до практично повної легалізації сфери.

Заборона розповідає про спроби держави врегулювати ненаукові знання.

Школи екстрасенсів: законопроєкт у Раді

У Верховній Раді 23 листопада зареєстрували законопроєкт №10283 щодо врегулювання сфери езотеричних послуг в Україні. Автор ініціативи –– депутат від партії «Слуга народу» Сергій Гривко.

«Цей ринок жодним чином не врегульований, а відтак доброчесні езотерики не захищені у своїй діяльності. Це відкриває поле для діяльності шахраїв. Люди, які звертаються за такими послугами, можуть бути ошукані», –– йдеться у пояснювальній записці.

Пропонується ввести поняття езотеричної освіти та створити в Єдиній державній електронній базі з питань освіти окремий реєстр. Ті, хто буде в нього включений, зможе проводити своєрідні курси та відкривати школи езотерики: діяльність регулюватиметься.

Читати більше новин в Telegram

Права, які матимуть зареєстровані наставники езотеричної освіти:

  • зможуть видавати учням дипломи про отримання знань та досвіду;
  • зможуть створювати заклади освіти;
  • використовувати у своїй діяльності терміни «школа», «інститут» та «академія»;
  • право на об’єкти інтелектуальної власності у сфері (освітні програми, методи, технології та практики тощо);
  • захист ділової репутації.

Щоб стати офіційно зареєстрованим езотериком-коучем буде необхідно подати до Міністерства освіти та науки України спеціальну заяву, обґрунтування досвіду діяльності в обраному напрямку та інші документи, які підтверджують особу та взяття на податковий облік.

«У реаліях сьогодення практично кожний охочий може назвати себе провидцем чи езотериком (не маючи відповідних знань і досвіду), обманювати людей і заробляти на цьому … Своєю чергою, держава не отримує надходжень у вигляді податків та зборів від провадження суб’єктами відповідної підприємницької діяльності», –– вважає автор документа.

Поповнення держбюджету коштом езотеричних послуг, має відбуватись кількома шляхами: 

  • адміністративний збір — за включення до Реєстру наставників, а також за кожен рік перебування в ньому (на наступний після першого внесення), заявник сплачує розмір однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року (станом на 2023 рік це 6 700 грн/місяць);
  • за видачу іменного диплома здобувачу освіти, виплата в розмірі одного МПМ, встановленого на 1 січня календарного року (станом на 2023 рік це 2 684 грн/місяць).

Езотерика: що це таке

Таро, астрологія, нумерологія, екстрасенсорика, цілительство –– усе це вважається езотерикою. З розширенням впливу соціальних мереж, тема стала особливо популярною. Загалом — це сукупність знань, яка є альтернативою до загальноприйнятих, офіційно визнаних.

Наприклад, карти Таро –– колоди з оригінальними малюнками та особливими значеннями. Прихильниками вважається, що ворожіння на них може допомогти розібратись з власними проблемами, або зазирнути у майбутнє. Станом на листопад 2023 року хештег Tarot у TikTok має більше ніж 78 млрд переглядів. В Інстаграмі тема також розвинена.

«Я намагалася знайти причину того, чому все у житті відбувається саме так. Чому хтось бідний, а хтось багатий, хтось має можливості, а хтось не має? Має бути якась система. Не може бути, щоб ми навмання з’явилися. Всі ці питання й привели мене до астрології», – розповідала Забороні у 2021 році популярна київська астрологиня Ганна Карпєєва.

Проєкт закону визначає езотеричну освіту, як отримання знань та інформації, які містять елементи, альтернативні загальноприйнятним науковим поняттям.

Раніше Заборона розповідала про можливу декриміналізацію порно в Україні: обмеження залишаться для контенту знятого без згоди, дитячого та екстремального.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій