Читаєте зараз
В Україні можуть легалізувати порно: що саме дозволять

В Україні можуть легалізувати порно: що саме дозволять

Ilona Kivva
Автор:
 • Порноіндустрія в країні повністю криміналізована — теоретично можуть покарати навіть за особисті фото, надіслані в месенджері.
 • Парламентарі спільно з BRDO розробили законопроєкт, яким передбачено часткове скасування чинних заборон.
 • Пропозиція узаконити порноконтент з’явилася ще у 2022 році.

Кримінальну відповідальність залишить лише за три види такого контенту: знятий без згоди, дитяче порно, а також екстремальне. Решту матеріалів можна буде легально створювати, викладати на профільних ресурсах та отримувати прибуток.

Заборона розповідає про ініціативу.

Порнографічний контент: покарання за ККУ

В Україні за виготовлення і розповсюдження порнографічного контенту передбачена кримінальна відповідальність (стаття 301 та 302 ККУ):

 • ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних матеріалів — карається штрафом від 850 до 5 100 грн або позбавленням волі до п’яти років;
 • при повторному правопорушенні, або з отриманням доходу у великому розмірі (понад 17 000 грн) — позбавлення волі від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
 • одержання доступу до дитячої порнографії — позбавлення волі до шести років;
 • ввезення та поширення дитячої порнографії — ув’язнення на 7-10 років;
 • виготовлення, збут дитячої порнографії або примушування неповнолітніх до участі у його створенні  — позбавлення волі на 8-12 років;
 • діяльність місць розпусти та звідництва (до таких відносять і незаконні порностудії) — штраф у розмірі до 34 000 грн або позбавлення волі до пʼяти років.

Декриміналізація порно: деталі законопроєкту 

У Верховній Раді підготували законопроєкт щодо часткового узаконення порнографічного контенту. Документ має пройти особистий розгляд депутатів, лише після цього його опублікують на сайті ВРУ, повідомив народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк. 

«Наразі криміналізовані фактично будь-які діяння, пов’язані з порнографією. Під обвинувачення може підпадати і відправка приватних хтивок, і розміщення власних роликів подружніми парами на Pornhub, і пересилка нюдсів… Для розслідування великої частини таких кейсів неефективно витрачається час і ресурси правоохоронних органів. Проєкт закону розроблено з метою декриміналізації діянь, пов’язаних з порнографією в частині, що не становить суспільної небезпеки», — йдеться у пояснювальній записці.

Читати більше новин в Telegram
Текст законопроєкту про легалізацію порнографії. Скріншот: Ярослав Желєзняк/Telegram

Проєктом закону передбачено:

 • за поширення порнографії без згоди людини пропонується передбачити штраф від 17 000 до 51 000 грн, арешт до шести місяців або обмеження волі на строк до трьох років;
 • за збут порно неповнолітнім, а також примус до йог створення —  штраф від 85 000 до 170 000 грн або позбавлення волі на три-сім років;
 • запровадити поняття екстремальна порнографія — зображення насильницьких дій, статевих актів з тваринами або тілом померлої людини. За виготовлення та поширення таких матеріалів пропонують карати штрафами в розмірі 51 000 – 85 000 грн, обмеженням волі на строк три-пʼять років або позбавленням волі на строк до трьох років;
 • додати визначення поняття порнографія — це матеріали, що зображають людину в реальному чи змодельованому відверто сексуальному образі або задіяну в реальній чи змодельованій відверто сексуальній поведінці або будь-яке зображення статевих органів в сексуальних цілях (попереднє формулювання втратило чинність ще у березні-2023);
 • вилучити статтю 302 про створення або утримання місць розпусти і звідництво — в ККУ вже є статті 149 та 303, які пов’язані з торгівлею людьми, сутенерством чи втягненням в проституцію. 

Таким чином, відповідальність залишиться (і буде посилена) лише за:

 • порно без згоди (порнопомста, deep fake);
 • екстремальне порно (насильництво, зоо-, некрофілія);
 • порно з дітьми і для дітей.

Решту порнографічного контенту можна буде створювати, викладати на профільних ресурсах та легально отримувати з нього прибуток.

Легалізація порно в Україні: з чого все почалося

Ініціатива декриміналізувати порнографію з’явилася ще влітку 2022 року. Львівський поет і музикант Тарас Сіромський зареєстрував на сайті президента петицію. Вона набрала необхідні 25 000 підписів на сайті Офісу президента, але далі справа так і не пішла.

Вже у жовтні 2022 року Офіс ефективного регулювання BRDO теж створив заяву про скасування кримінальної відповідальності за порноконтент. Документ підтримала 91 громадська організація, зокрема Інститут законодавчих ідей, Центр економічної стратегії, Фундація DEJURE, ГО «Українські студенти за майбутнє», ГО «КиївПрайд». BRDO допоміг розробити поточний законопроєкт.

Легалізація порно: як може вплинути на економіку

Декриміналізація порнографії дозволить економити бюджет: на справи за 301 статтею Кримінального кодексу правоохоронці витрачають багато коштів і робочого часу. Експерти BRDO підрахували, що лише у 2021 році слідчі могли витратити на 1 493 порносправи щонайменше 85 500 годин. Видатки на такі розслідування становили приблизно 11.5 млн грн: інколи за державні гроші навіть закуповують порноконтент, щоб довести провину людини. 

Кількість кримінальних справ щодо порнографії в Україні. Інфографіка: Економічна правда

Сфера виробництва порноконтенту може сприяти залученню інвестицій в економіку. Оскільки за кордоном споживання порнографії набагато більше, ніж в Україні (лише на США припадають 13-14% доходів світової порноіндустрії), то легалізація такого контенту може стати одним з джерел надходжень валюти.

Платформи на кшталт Onlyfans вже сплачують податки в бюджет України. Однак цей податок — це ПДВ, який платять споживачі контенту. Дохід творців таких матеріалів не оподатковується. Загальний заробіток українських кріейторів порно становить 15.8 млрд на рік: з них бюджет міг би отримати 3 млрд грн у вигляді ПДФО та військового збору.

Раніше Заборона розповідала про високу популярність одностатевого порно. Такі вподобання можуть свідчити як про гомофобію, так і про бажання пізнати свою сексуальність.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій