Читаєте зараз
В Україні корупціонерам дозволять укладати угоди зі слідством: що не так із законом

В Україні корупціонерам дозволять укладати угоди зі слідством: що не так із законом

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12039 263 голосами.
  • Акт передбачає, що підозрювані у корупційних злочинах зможуть викривати інших учасників схеми, щоб отримати м’якіше покарання.
  • У порівнянні з редакцією закону до першого читання, додали три важливі зміни.

Попри доопрацювання резонансний документ містить кілька суперечливих норм. Так, чітко не прописано, чи можна укладати угоду людям, дії яких не завдали збитків. Також до кінця не врегулювали питання конфіскації незаконно набутого майна, а суду не надали повноважень витребовувати матеріали досудового розслідування при перевірці угоди.

Заборона розповідає про ухвалений документ.

Законопроєкт №12039: рішення ВРУ

Верховна Рада 29 жовтня 2024 року ухвалила в цілому законопроєкт №12039 про угоди зі слідством. Ініціативу підтримало 263 народні депутати, повідомив парламентар (від «Голосу») Ярослав Железняк.

Результати голосування за законопроєкт №12039, 29 жовтня 2024 року. Фото: Ярослав Железняк/Telegram

Коротко про основні положення документа:

  • вводиться нова статтю, яка дозволяє у випадку співпраці зі слідством через викриття співучасників та відшкодування шкоди призначати менший строк ув’язнення ніж вимагає кодекс. Наприклад 5 замість 8 років;
  • суд зможе визначити як додаткове покарання штраф: від 20 000 до 12 млн неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (залежно від тяжкості злочину) — від 340 000 до 204 000 000 млн грн;
  • також суд зможе конфіскувати майно фігуранта, якщо цей вид покарання буде узгоджено;
  • угоду не можна буде застосовувати за загальним правилом до організаторів схем — за винятком випадку, що такий організатор викриє іншого;
  • коли про злочини меншої тяжкості і якщо це не великі схеми без співучасників, то зменшене ув’язнення може отримати фігурант, який повністю відшкодовує збитки і сплатить штраф (плюс може отримати додатково конфіскацію).

Законопроєкт, ініційований 13 народними депутатами (11 від «Слуги народу» та по одному від «Голосу» і «Довіри»), було зареєстровано у Раді 17 вересня 2024 року. Вже 9 жовтня парламент схвалив його за основу. За словами Железняка, тоді його не розглядали одразу в цілому, так як в залі були застереження щодо цього від кількох фракцій.

Читати більше новин в Telegram

Пізніше Міністерство закордонних справ України звернулося з офіційними листами до Офісу президента, Кабміну та ВРУ із закликом ухвалити  законопроєкт до кінця жовтня. Річ у тім, що вдосконалення механізму регулювання угод про визнання винуватості було вимогою Ukraine Facility Plane (програма підтримки України Євросоюзом). Держава, як стверджували у МЗС, могла не отримати фінансування у €4 мільярди.

Звернення МЗС України до Офісу президента, Кабміну та ВРУ. Cкріншот: Ярослав Железняк/Telegram

Закон про угоди для корупціонерів: що з ним не так

У порівнянні з редакцією закону до першого читання, з’явилися зміни. Так, максимальні розміри штрафів як додаткового покарання збільшили із  102 млн грн до 204 млн грн (за особливо тяжкий злочин).

Також додали розʼяснення того, що звільнення з випробуванням за корупцію допускається, якщо сторони угоди про це домовились. Раніше цього не передбачалося. Кріс цього, прописали можливість узгоджувати будь-яке м’якіше покарання за співпрацю зі слідством. У першому читанні передбачалося лише позбавлення волі (у такому випадку на менший термін, пояснили у Transparency International Ukraine

Однак, як зазначають у правозахисній організації, навіть у допрацьованій версії є проблеми:

  • не визначено обовʼязкове застосування спеціальної конфіскації при укладенні угод в корупційних справах за наявності підстав для цього;
  • якісно не врегульовується питання конфіскації незаконно набутого майна;
  • незрозуміло, чи можна укладати угоду особам, дії яких не завдали збитків;
  • суду не надали повноваження витребовувати зібрані матеріали досудового розслідування або ж зобовʼязати прокурора разом з обвинувальним актом та угодою направляти до суду такі матеріали.

«Transparency International Ukraine переконана, що така версія закону навряд чи позитивно вплине на функціонування інституту угод. Акцент в нових нормах зміщується з якісного досягнення мети покарання за корупцію на фіскалізацію роботи НАБУ та САП», — зазначили в організації.

Угоди зі слідством: альтернативний акт у Раді

Законопроєкт №12039 не перший нормативний акт про угоди з корупціонерами, який розглядав парламент. Так, у липні 2024 року парламент ухвалив у першому читанні урядовий законопроєкт №11340. 

Він також передбачає, що підозрювані у корупційних злочинах можуть йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення. Судам пропонувалося дати можливість зменшувати покарання за корупцію нижче визначеної межі, а також розширити можливості застосування звільнення від покарання з випробуванням навіть в особливо тяжких злочинах. 

У документі багато підводних каменів, але чи не найбільший — викриття не є обов’язковою умовою. Тобто, щоб нікого не викривати, достатньо було б відшкодувати збитки та сплатити штраф. Також не передбачалася конфіскація майна підозрюваного.

Проти законопроєкту виступали активісти та навіть антикорупційні правоохоронні органи. 

«Ми вважаємо, що така норма законопроєкту не відповідає меті укладання угод про визнання винуватості, які мають сприяти викриттю організаторів злочинів через співпрацю з іншими співучасниками. На нашу думку, викриття організаторів корупційного кримінального правопорушення має бути невід’ємною умовою укладання таких угод», — наголошували в САП.

Через суспільний резонанс далі першого читання його не розглядали.

Раніше Заборона розповідала про наміри президента України Володимира Зеленського прирівняти корупцію до державної зради. З моменту оголошення цієї ідеї пройшло більше року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій