В Україні можуть ввести акциз на Coca-Сola та Живчик: навіщо це робити

Ilona Kivva
Автор:
 • Законодавчі обмеження на вживання доданого цукру діють у 107 країнах світу. Податки саме на солодкі напої сплачують у більш як 50 державах.
 • У Великій Британії на розробку документа вплинув відомий шеф-кухар Джеймі Олівер. А найвищий у світі податок діє на Багамах.
 • В українському парламенті зареєстровано два законопроєкти щодо обмежень на солодкі води. 

В Україні можуть запровадити один із найвищих податків у Європі на вміст цукру у Coca-Сola, Живчику та іншій солодкій воді (крім алкоголю) — €10. Це робиться для того, аби знизити ризик розвитку ожиріння, набутого діабету та серцево-судинних хвороб серед українців, адже такі напої є одним з головних факторів їх виникнення.

Заборона розповідає про українські законопроєкти, а  також про досвід застосування подібних норм в інших країнах.


Солодка вода: чим шкідлива для здоров’я

Газовані напої з цукром вважаються однією з основних причин розвитку неінфекційних захворювань, кажуть у Міністерстві охорони здоров’я України.

Причина у тому, що у літрі солодкої води найчастіше міститься більше добової норми цукру (норма приблизно 50 г). Він є також у фруктах та навіть картоплі, однак при вживанні таких напоїв він надходить у великому надлишку і накопичується. Це стає причиною втрати працездатності та поступово призводить до виникнення хвороб.

Так, це один з головних факторів розвитку ожиріння та набутого діабету. Останні дослідження свідчать, що споживання солодких напоїв також підвищує ризик серцево-судинних захворювань, які мають найвищий показник смертності.

Читати більше новин в Telegram

У МОЗ України наголосили, що більшості таких захворювань можна уникнути, просто змінивши щоденні звички: відмовитися від надлишкового цукру, надавати перевагу здоровому харчуванню ат збільшити фізичні навантаження (ВООЗ рекомендує щодня проходити принаймні 8000 кроків).

Податок на напої: законопроєкти у Раді

В українському парламенті зареєстрували два законопроєкти щодо запровадження акцизного податку на солодкі та ароматизовані напої.

Документ №9032-1 ініціювали 79 народних депутатів від партій:

 • «Слуга народу» (67 депутатів);
 • депутатська група «За майбутнє» (троє);
 • «Голос» (троє);
 • депутатське об’єднання «Справедливість» (п’ятеро);
 • позафракційні (один).

Пропонується внести зміни до Податкового кодексу, а саме — запровадити ставку податку на мінеральні та газовані води з додаванням цукру та інших підсолоджувачів, ароматичних речовин —  €0.1 (приблизно 4 грн) на літр напою, тобто €10 за гектолітр. Платниками будуть як виробники, так і імпортери.

«Згідно з доповіддю ВООЗ, збільшення ціни на солодкі напої навіть на 20% призводить до зниження їхнього споживання і сприяє переходу споживачів на більш здорові альтернативи. Приблизно 50 країн світу запровадили податки на солодкі напої у різних формах, адаптувавши глобальні рекомендації щодо використання фіскальної політики до свого конкретного контексту та впроваджуючи податкову політику для досягнення цілей охорони здоров’я», — йдеться у пояснювальній записці.

Проєкт закону №9033-1 був ініційований 72 народними депутатами від партій: 

 • «Слуга народу» (59 депутатів);
 • депутатська група «За майбутнє» (троє);
 • «Голос» (четверо);
 • депутатське об’єднання «Справедливість» (п’ятеро);
 • позафракційні (один).

Документ є доповненням до першого акту і визначає, що кошти, отримані з оподаткування солодкої води, підуть на реалізацію програм по запобіганню неінфекційних захворювань та лікуванню від них, а також на підтримку програми дитячого харчування в школах. 

Закони про цукор: у яких країнах є

Законодавчі обмеження на вживання доданого цукру станом на 2023 рік діють у 107 країнах світу. Серед них податки саме на солодкі напої — у більш як 50 державах.

Однією з перших податок запровадила Мексика у 2014 році у розмірі песо за літр ($0.057). Закон створювали у рамках комплексу заходів для подолання найвищого у світі рівня неінфекційних захворювань, йдеться у звіті UNICEF.

Це дало свої результати — вже того ж року продажі солодкої води впали на 6-8%. Водночас простої води зріс на понад 4%. Через два роки продажі солодких напоїв впали на 9.7%.

Варто зазначити, що запровадженню податку передували соціальні кампанії, які мали на меті підвищити обізнаність про зв’язок між споживанням цукрованих напоїв і хворобами.

У Сполученому Королівстві подібний законопроєкт почали розробляти у 2016 році під тиском громадськості. Одним з ініціаторів став відомий шеф-кухар Джеймі Олівер.

Чинності документ набув у 2018 році. Збір сплачується виробником або імпортером напоїв у таких розмірах:

 • без податку — напої, що містять менше 5 г цукру на 100 мл;
 • 18 пенсів за літр ($0.2253) — які містять 5-8 г цукру на 100 мл;
 • 24 пенса за літр ($0.3004) — які містять понад 8 г цукру на 100 мілілітрів.

При цьому діє низка винятків, наприклад, для напоїв на основі молока, а також соків і вод, вироблених невеликими підприємствами.

Цікаво! Між оголошенням і набранням чинності закону близько 50% виробників в країні знизили рівень цукру у своїй продукції до менш як 5 г на 100 мілілітрів.

У 2018 році ПАР стала першою африканською країною, що ввела у дію норму. Уряд впровадив 10% податок на солодкі напої. Вже через рік у містах купували на 29% менше такої продукції, а у селах та передмістях — на 51% менше.

Найвищий податок у світі діє на Багамських островах. Він складає 75% і включає солодкі безалкогольні напої, цукерки, чистий цукор і какао-продукти. Гроші витрачають на фінансування програм по зниженню рівня неінфекційних хвороб у країні та розвиток шкіл.

У Європі найвищі податки діють в Ірландії, Португалії, Монако, Франції — понад €7 за гектолітр (100 літрів).

Податок на доданий цукор в країнах ЄС. Інфографіка: Заборона

Цікаво! У січні-2023 Ізраїль оголосив, що відмовляється від своєї ініціативи лише через рік після ведення. Також подібні податки суттєво ослабили Ісландія, Фінляндія, Данія та американські штати Мічиган і Аризона.

Раніше Заборона розповідала про зміни в програмі «Доступні ліки» у 2023 році. Через неї можна отримати медикаменти безплатно або з великою знижкою, включно з інсуліном.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій