Читаєте зараз
В Україні можуть знову дозволити вільно продавати екстрені контрацептиви

В Україні можуть знову дозволити вільно продавати екстрені контрацептиви

Ilona Kivva
Автор:
  • Продаж деяких ліків без рецепта (серед них оральні контрацептиви) заборонено з квітня 2023 року.
  • На сайті Кабміну набрала потрібну кількість голосів петиція про виключення екстреної контрацепції зі списку рецептурних препаратів. Вона вже отримала відповідь уряду.
  • ЕК вільно продаються у 23 країнах Європейського Союзу.

Міністерство охорони здоров’я України має розглянути варіанти зміни статусу екстрених контрацептивів. У відомстві не проти, але наполягають на вікових обмеженнях під час продажу, як у деяких країнах ЄС — купувати препарати дозволяють тільки з 18 років.

Заборона розповідає про запропоновану уряду ідею, а також про те, як такі препарати продаються у Євросоюзі.


Е-рецепти на ліки: як має працювати ініціатива МОЗ

Міністерство охорони здоров’я України у квітні 2023 року запустило третій етап впровадження електронних виписок на ліки. Вони стали обов’язковими на всі рецептурні препарати. Тобто продавати їх в аптеках без е-документа від лікаря не можна. 

Важливо! Постанова КМУ №542 від 7.05.2022 передбачає, що на період дії воєнного стану відпуск рецептурних лікарських засобів може здійснюватися без рецепта лікаря, якщо пацієнт роз’яснить, чому вони йому необхідні. Виняток — препарати, які містять наркотичні засоби чи психотропні речовини. Тобто ця постанова фактично відтерміновує частину нововведень до завершення воєнного стану.

До рецептурних препаратів належать:

Читати більше новин в Telegram
  • антибіотики;
  • протисудомні;
  • гормональні (у тому числі й протизаплідні, навіть екстрені);
  • для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджуючі;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі знеболювальні, жарознижувальні, антигістамінні та протизастудні.

Наприклад, після завершення воєнного стану відпускати тільки по рецепту будуть майже всі лікарські засоби в ампулах, а також протизапальний Німесил та його аналоги. Анальгін у вільному відпуску буде тільки в упаковці на 10 таблеток. Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену, як і раніше, продаватимуть безперешкодно.

Серед антигістамінних (проти алергій) можна буде вільно придбати практично усі популярні препарати: діазолін, лоратадин, супрастин (але не в ампулах). А от дексаметазон — тільки за приписом лікаря.

Мінімальний перелік засобів залишиться у категорії серцево-судинних. Наприклад, каптоприл, каптопрес, бісопролол продаватимуть тільки за приписом. А от корвалол та валокордин можна буде придбати вільно, але тільки у об’ємі до 50 мілілітрів. Те ж саме стосується етилового спирту. Магнікор чи кардіомагніл можна буде придбати як Анальгін — тільки маленьку упаковку.

Більшість протизастудних після закінчення воєнного стану потраплять до препаратів з обмеженим доступом, але сиропи та таблетки від кашлю переважно і надалі будуть відпускатися вільно. Також виключно з дозволу лікаря можна буде купити оральні контрацептиви, зокрема, засоби екстреної контрацепції (ЕК).

Екстрена контрацепція в Україні: петиція 

На сайті Кабінету міністрів 19 травня 2023 року зареєстрували петицію щодо внесення змін у правила продажу ЕК. Пропонують виключити такі препарати зі списку рецептурних

«Відпуск препаратів екстреної контрацепції за рецептом — це порушення репродуктивних прав жінок. Обов’язкова консультація лікаря для отримання рецепта затримує час прийому препаратів і робить їх менш ефективними… ЕК безпечний, ефективний спосіб доповнювати дію інших методів (не існує 100% ефективної контрацепції) або допомога жінкам, що постраждали від зґвалтування. Перешкоди в отриманні препаратів ЕК призведуть до збільшення кількості абортів, народження небажаних дітей, страждань жінок і дітей», — вважає авторка звернення Анна Туманян.

Електронна петиція щодо безрецептурного продажу ЕК в Україні. Скріншот: сайт Кабінету міністрів України

Петиція набрала 25 629 голосів та вже отримала відповідь від представників уряду. Так, Міністерству охорони здоров’я доручено додатково опрацювати звернення.

«МОЗ не заперечує перегляд правового статусу, а саме переведення препаратів, що застосовуються для екстреної контрацепції, до групи лікарських засобів, які відпускаються без рецепта. Але із запровадженням певних обмежень їх відпуску щодо віку пацієнтів шляхом внесення відповідних змін до реєстраційних матеріалів», — зазначили в Кабміні.

ЕК у країнах ЄС: де доступні

У країнах ЄС до 2014 року існував різний ступінь доступу до методів ЕК (приміром, на Мальті вони навіть не були ліцензованими). Комітет з лікарських засобів Європейського агентства з лікарських засобів (EMA), який є регулятором у ЄС, у грудні-2014 рекомендував змінити статус класифікації препаратів з рецептурного на безрецептурний. Єврокомісія погодила рішення у 2015 році. Воно носило суто рекомендаційний характер, але більшість держав таки внесли зміни.

Так, станом на 2023 рік ЕК мають безрецептурний статус у 23 країнах Європейського Союзу. З дозволу лікаря вони відпускаються лише у Хорватії, Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, Ліхтенштейні та Польщі. На Мальті вони були офіційно зареєстровані та дозволені до вільного продажу.

У деяких країнах навіть діють спеціальні державні програми. Наприклад, Франція у 2022 році запровадила повне покриття витрат на контрацепцію для всіх жінок віком до 26 років (оральні контрацептиви, які є рецептурними, та ЕК). Мета — зробити контрацепцію більш доступною для тих, хто не може її собі дозволити. А от в Італії рецепт не потрібен навіть на гормональні контрацептиви, але тільки з 18 років. 

Раніше Заборона розповідала про зміни в програмі «Доступні ліки» у 2023 році. Через неї можна отримати медикаменти безплатно або з великою знижкою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій