'

E-рецепти стануть обов’язковими для більшості ліків: список препаратів

Ilona Kivva
Автор:
  • Виписати електронний рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей у державних та приватних клініках, навіть лікарі-ФОПи. Декларація для цього не потрібна.
  • В документі вказують не конкретний препарат, а діючу речовину, дози та період вживання. Тож можна буде вибрати більш бюджетний чи дорогий засіб.
  • МОЗ з 1 квітня 2023 року посилює обмеження на відпуск лікарських засобів.

В Україні не можна буде придбати антибіотики, протисудомні та серцево-судинні препарати без електронного рецепта. Під обмеження потрапили також гормональні препарати, включно з екстреними та плановими контрацептивами, більшість протизастудних засобів та навіть деякі вітаміни, жарознижувальні та знеболювальні. Наприклад, без припису від лікаря більше не продадуть Німесил, дексаметазон та ліки для інгаляцій, а спирт, корвалол і валокордин відпускатимуться тільки маленькими об’ємами.

Заборона розповідає про зміни у продажі ліків з квітня-2023.


Ліки за рецептом: що зміниться з 1 квітня

Міністерство охорони здоров’я України з квітня-2023 запускає третій етап впровадження електронних виписок на ліки. Вони стануть обов’язковими на всі рецептурні препарати (приналежність до такого вказується в інструкції). 

Зміни обіцяють вводити поступово, наприклад, за відсутності світла чи звʼязку у медичному закладі, лікар, як і раніше, може виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку. Вони так само прийматимуться в аптеках.

«Це дозволить підсилити контроль за відпуском препаратів та запобігти можливим негативним наслідкам самолікування. Адже лише медичний спеціаліст на базі клінічних протоколів може підібрати лікування, яке буде ефективним та водночас безпечним для пацієнта», — пояснила заступниця очільника МОЗ з цифрової трансформації Марія Карчевич.

Читати більше новин в Telegram

До рецептурних препаратів належать:

  • антибіотики;
  • протисудомні;
  • гормональні (у тому числі й протизаплідні, навіть екстрені);
  • для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджуючі;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі знеболювальні, жарознижувальні, антигістамінні та протизастудні.

Препарати з приписом лікаря і без: приклади 

Без рецепта з квітня 2023 року не можна буде придбати майже ніякі лікарські засоби в ампулах, а також протизапальний Німесил та його аналоги. Анальгін у вільному відпуску буде тільки в упаковці на 10 таблеток, більше — за рецептом. Водночас усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену, як і раніше, продаватимуть безперешкодно, пояснила Еспресо експертка департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Неля Бик.

Серед антигістамінних (проти алергій) безперешкодно можна буде придбати практично усі популярні препарати: діазолін, лоратадин, супрастин (але не в ампулах). А от дексаметазон — засіб для екстрених випадків, який часто купують не тільки для людей, а і для тварин, буде відпускатися тільки за приписом лікаря.

Мінімальний перелік засобів, які ще можна придбати без рецепта, залишився у категорії серцево-судинних. Так, засоби для зниження тиску, наприклад, каптоприл, каптопрес, бісопролол продаватимуть тільки за приписом. А от корвалол та валокордин можна буде придбати вільно, але тільки у об’ємі до 50 мілілітрів (50 вже за рецептом). Те ж саме стосується етилового спирту. Магнікор чи кардіомагніл можна буде придбати як Анальгін — тільки маленьку упаковку або звертатися в аптеку з рецептом.

Більшість протизастудних потраплять до препаратів з обмеженим доступом, але сиропи і таблетки від кашлю переважно і надалі будуть відпускатися вільно. Це мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. Водночас усі кодеїновмісні засоби, а також ліки для інгаляцій — тільки за приписом лікаря. 

Перевірити конкретний препарат можна самостійно двома способами:

  • це обов’язково вказано в інструкції;
  • онлайн через Державний реєстр лікарських засобів, (вводите назву і перевіряєте).

Е-рецепт: як отримати

Виписати електронний рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, а також лікарі-ФОПи. Принцип отримання той же, що і для звичайного рецепта:

  • звернутися на прийом до лікаря;
  • медик вислухує скарги, проводить огляд;
  • замість звичного папірця він сформує електронне призначення — там вказується активна речовина, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання;
  • він надсилає рецепт вам — там вказано код, який треба буде назвати фармацевту в аптеці. Використати його можна лише раз;
  • людям без телефону чи просто на прохання лікар має роздрукувати рецепт.

Важливо! Е-рецепт можна отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, але пацієнт має обов’язково бути зареєстрований в ЕСОЗ. Це може зробити лікар прямо під час прийому.

Раніше Заборона розповідала про зміни в програмі «Доступні ліки» у 2023 році. Через неї можна отримати медикаменти безплатно або з великою знижкою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій