'
Читаєте зараз
В Україні перевіряють системи оповіщення. Це залякування чи нам всім дійсно слід готуватися до нападу?

В Україні перевіряють системи оповіщення. Це залякування чи нам всім дійсно слід готуватися до нападу?

Markiian Oliiarnyk
Поліція
  • Наприкінці грудня-2021 у Києві можуть увімкнути сирени для перевірки системи оповіщення про надзвичайну ситуацію.
  • Протягом року такі перевірки проводилися у багатьох містах України.
  • Розповідаємо про те, як потрібно поводитися, якщо почуєте сигнал сирен.

У Києві 29 грудня можуть увімкнути сирени для перевірки готовності систем оповіщення про надзвичайні ситуації. В КМДА поки офіційно це не підтверджують. Але якщо це відбудеться, для столиці це буде вперше увімкнення сирен за увесь рік. В інших містах України такі перевірки проводилися згідно з планом цивільного захисту. Ймовірно, на таке рішення вплинула аномальна активність агресора біля кордонів України та щоденне нагнітання загрози вторгнення Росії в Україну.

Заборона розповідає про те, як в Україні та в інших країнах світу працює система оповіщення про загрозу надзвичайних ситуацій, та як потрібно поводитися, якщо лунають сигнали сирен.

Сирени в Україні та Києві: коли, навіщо

В КМДА повідомили, що у столиці України планують увімкнути електросирени для перевірки готовності територіально системи оповіщення про загрозу надзвичайних ситуацій.

Звук електросирен означає сигнал «УВАГА ВСІМ!». Почувши такий сигнал, необхідно негайно увімкнути радіо, телевізор або офіційні державні канали комунікації в інтернеті і слухати повідомлення управління з питань надзвичайних ситуацій. 

Є різні види надзвичайних ситуацій: від стихійних та погодних явищ до оголошення війни, й на кожний такий випадок в ДСНС підготовлено різні варіанти повідомлень. Вислухавши інформацію про надзвичайну ситуацію, кожен громадянин повинен діяти без паніки і метушні відповідно до отриманих вказівок.

Читати більше новин в Telegram

Перевірка державних, територіальних та місцевих систем оповіщення з увімкненням електросирен є одним із пунктів плану основних заходів цивільного захисту на 2021 рік, який був затверджений Кабміном ще у грудні 2020 року. 

Як правило, для перевірки сирени вмикають чотири рази на рік щоквартально, у третю середу останнього місяця кварталу. Так, наприклад, у цьому році відбувалася перевірка в Одесі — 17 березня, 16 червня, 15 вересня, 17 листопада. 

Втім, плани заходів цивільного захисту в різних містах можуть відрізнятися. Наприклад, у Львові у 2021 році було проведено три планові перевірки з увімкненням сирен — 2 червня, 22 вересня й 17 листопада, — та дві ремонтні, — 25 березня та 23 липня. А у Тернополі за рік систему вмикали всього двічі — 26 травня і 6 жовтня.

В КМДА поки не називають точну дату проведення перевірки систем оповіщення з увімкнення сирен, але запевняють, що заздалегідь попередять про це. Тим часом деяким мешканцям Києва уже прийшли нібито попередження про те, що сирени вмикатимуть 29 грудня з 12:00 до 13:00. 

За словами директора департаменту муніципальної безпеки КМДА Романа Ткачука, у Києві є понад 150 сирен, які розташовані на різних підприємствах. Укртелеком щомісяця перевіряє їхню справність, але перевірку з увімкненням усі сирен не проводили вже дуже давно. 

Згідно з планом основних заходів цивільного захисту міста Києва на 2021 рік, планове увімкнення сирен у столиці повинно було відбутися ще у листопаді, однак їх так і не вмикали. Втім, загроза вторгнення з боку Росії, яка щодня стає все більш очевидною, мабуть, переконала київську владу, що таки треба провести тестове увімкнення сирен у столиці України.

Що робити, якщо ви почули сигнал сирен

Якщо сигнал сирен застав вас удома, ви повинні:

  • увімкнути усі, радіоприймачі, телевізори та відкрити державні інтернет-канали зв’язку для того, щоб слухати розпорядження і вказівки органів виконавчої влади, та місцевих відділів з питань цивільного захисту;
  • повідомити про отриману інформацію сусідів;
  • підготувати індивідуальні засоби захисту органів дихання і шкіри, а якщо їх немає, то зімпровізувати з доступних матеріалів (повсякденний одяг, взуття, ватно-марлеві пов’язки, плівка тощо);
  • підготувати медичну аптечку, документи, засоби зв’язку, особистої гігієни, запас їжі тощо;
  • провести вдома протипожежні профілактичні заходи (тобто перекрити газ, вимкнути електропостачання тощо); 
  • зачинити усі вікна та кватирки, ущільнити їх;
  • уточнити місце найближчого укриття (підвальне приміщення, метрополітен, паркінг), де можна сховатися; З переліком місць укриття у місті Києві можна ознайомитися тут.

Якщо сигнал сирен застав вас на роботі, ви повинні: 

  • виконувати всі розпорядження керівника з цивільного захисту вашої компанії (зазвичай це директор); 
  • діяти відповідно до плану цивільного захисту, заздалегідь підготованого керівництвом вашої компанії;
  • брати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.

Якщо сигнал сирен застав вас у транспорті або громадському місці, ви повинні: 

  • уважно й спокійно вислухати повідомлення про надзвичайну ситуацію;
  • з’ясувати, де найближча станція метрополітену або підвальне приміщення для укриття і скільки часу туди добиратися; 
  • якщо до надзвичайної ситуації ще є достатньо часу, то якнайшвидше повернутися додому і діяти відповідно до отриманих вказівок.

Системи оповіщення в інших країнах: Японія, США, Франція

Загальні принципи роботи систем оповіщення в різних країнах в цілому не відрізняються:

  1. отримання інформації про загрозу;
  2. сигнал;
  3. повідомлення для населення;
  4. дія за протоколами безпеки.

Втім, у плані реалізації цих принципів, є певні відмінності між країнами.

Система оповіщення в Японії

У Японії загальнонаціональна система оповіщення називається J-Alert. Вона працює через супутниковий зв’язок і дозволяє максимально оперативно доносити інформацію до різних частин Японії усіма каналами зв’язку. За офіційними даними, доставлення повідомлення від центру зв’язку до регіону, в якому відбувається надзвичайна ситуація, займає 4—20 секунд. 

Повідомлення про погодні умови передається лише японською мовою, а про інші типи надзвичайних ситуацій — аж п’ятьма мовами, серед яких японська, англійська, китайська, корейська і португальська. Також у Японії є система раннього попередження про загрозу землетрусів, Яким завідує Японське метеорологічне агентство.

Приклад роботи системи раннього попередження про загрозу землетрусів у Японії. Відео: joman66/YouTube

Система оповіщення в США

У Сполучених Штатів Америки працюють аж три системи оповіщення про надзвичайні ситуації. Основна загальнонаціональна система називається EAS (Emergency Alert System). Вона працює через радіо, супутникове або кабельне телебачення і здатна протягом 10 хвилин забезпечувати сталий зв’язок між президентом США та американським народом. Нею також користуються локальні чиновники для повідомлень про усі типи надзвичайних ситуацій. 

Також у країні функціонує ще й безпровідна система оповіщення — WEA (Wireless Emergency Alerts). У форматі SMS повідомлення надсилаються локально на усі мобільні пристрої, які підтримують технологію WEA.

Приклади роботи EAS та WEA в США. Відео: Schuch Designs/YouTube

Третя система — це мережа радіостанцій під назвою NWR, яким завідує Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA). Воно повідомляє не лише про погодні загрози, а й про інші типи надзвичайних ситуацій.

Система оповіщення у Франції

Французька система оповіщення називається RNA (Le réseau national d’alerte). Вона працює так само, як і в Україні — на основі сирен повітряної тривоги. Всього у Франції їх близько 4500, більшість з них були встановлені ще під час Другої світової війни для попередження населення про бомбардування. Після сирен повідомлення про надзвичайну ситуацію транслюють через радіостанції France Inter і France Info.

Оскільки система сирен є доволі застарілою та подекуди неефективною, у Франції зараз тестують нову систему — SAIP (Système d’Alerte et d’Information des Populations). Окрім сигналів сирен, вона передбачає ще й передачу повідомлень через національні та регіональні ЗМІ, а також автоматичний виклик аварійно-рятувальних служб у місце надзвичайної ситуації.

Приклад роботи SAIP у Франції. Відео: Sécurité civile et gestion des crises/YouTube

Раніше Заборона розповідала про те, що за даними американських та британських розвідників, на січень 2022 року Росія готує серію кібератак проти банків, урядових установ та енергетичної системи України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій