Читаєте зараз
В Україні помітили БТР зі Швейцарії: у однієї з країн-союзниць можуть бути проблеми

В Україні помітили БТР зі Швейцарії: у однієї з країн-союзниць можуть бути проблеми

Ilona Kivva
Автор:
  • Швейцарія у березні-2023 мала переглянути заборону на продаж зброї Україні, але це питання відклали на рік.
  • Іспанський фотограф у лютому-2023 зробив у Донецькій області кадр з військовим броньовиком. За всіма ознаками це Eagle I.
  • Для цього БТР характерна велика уніфікація вузлів ходової частини. Це дозволяє швидко ремонтувати його, замінивши на взяті з інших машин деталі.

Бронетранспортери Eagle I офіційно не передавав жоден союзник України, адже держава-виробник забороняє реекспорт у країни, що беруть участь у збройних конфліктах. Основним оператором є Данія, але партію машин також придбала німецька оборонна компанія, але вони заперечують свою причетність. Швейцарія почала офіційне розслідування.

Заборона розповідає про БТР у Донецькій області.


Швейцарські броньовики в Україні

Іспанський військовий фотограф Хосе Колон у лютому 2023 зробив знімок броньовика у Часовому Яру неподалік Бахмута. Техніка вкрай схожа на розвідувальну машину Eagle I, виробником якої є Швейцарія. Вже у березні фото з подібним броньовиком опублікувало французьке інформаційне агентство AFP. Воно було зроблене в Авдіївці, пише NZZ.

Бронетранспортер, ймовірно, Eagle I у Часовому Яру, Донецька область, Україна, лютий 2023 року. Фото: Jose Colon/Instagram

Саме на цю модель вказують типові для «Орлів» дзеркала та кузов, однак на БТРах зі знімків немає башти з кулеметом, яка присутня у заводській конфігурації.

Офіційних повідомлень про передачу БТР не робила жодна країна; ба більше, і не могла законно цього зробити. Річ у тім, що Швейцарія протягом кількох століть дотримується нейтралітету. Навіть під час Першої та Другої світових війн вона надавала європейським державам підтримку тільки у гуманітарних питання.

Читати більше новин в Telegram

Одним з актів, які регулюють цю політику, є «Закон про військові матеріали». Він забороняє передачу озброєнь державам, які беруть участь у збройних конфліктах, а також реекспорт від третіх країн, що мають швейцарську техніку чи боєприпаси. Документ мали переглянути у березні-2023, але розгляд відклали на рік.

Бронетранспортер «Орел 1»: які країни мають на озброєнні

Окрім швейцарської армії, операторами БТР Eagle I є принаймні дві держави, а також одна організація:

  • партія броньовиків була передана ООН для виконання миротворчих місій;
  • найбільшим замовником є ​​Данія — у 1990 роках країна купила 36 бронемашин, які були на озброєнні до 2008 року. У 2003 році данці зняли з Eagle I башту з кулеметом, потім їх замінили 90 Eagle IV;
  • у 2013 році Данія продала 27 машин німецькій оборонній компанії. Це було зроблено з дозволу швейцарської влади.

У Міністерстві оборони Данії вже відреагували на ситуацію, заявивши, що не постачали Україні ці броньовики. Зазначимо, що країна-союзниця у 2022 році подавала в Берні запит на передачу Україні 20 інших БТР — Piranha. Однак швейцарський уряд відхилив його. 

«Судячи з усього, принаймні частина бронеавтомобілів потрапила в Україну прямо чи опосередковано від німецької компанії. За даними Міноборони Данії, покупець підписав декларацію про нереекспорт. Компанія мала отримати дозволи на продаж/передачу від влади Німеччини та Швейцарії. Питання в тому, чи порушила німецька компанія цю декларацію. Демонтаж башти не змінює, що це військова техніка за швейцарськими законами», — пояснили у виданні.

MOWAG Eagle Збройних сил Швейцарії, вересень 2006 року. Фото: Мілітарний

Швейцарія вже почала власне розслідування. На першому етапі Державний секретаріат з економічних питань (Seco) визначає, чи було порушено Закон про військові матеріали. Перш за все, мають встановити походження бронеавтомобіля. Це можливо зробити лише за номером шасі, який поки що не отримали.

«Ми зробимо всі необхідні роз’яснення та максимально швидко оцінимо ситуацію. Seco наразі не хоче давати подальших коментарів. Якщо передача «Орла» Україні порушує “Закон про військові матеріали”, влада повинна буде вжити відповідних заходів», — заявив речник органу Фабіан Майенфіш.

Mowag Eagle I: переваги БТР

«Орел» — це легкий броньований автомобіль, який має понад п’ять різних модифікацій у конфігураціях 4×4 та 6×6. Найпоширенішою є четверта версія, призначена для патрулювання та спостереження.

Броня захищає БТР від снарядів калібру 7.62 мм на відстані до 30 км, осколків артилерійських снарядів та мін (витримує підрив 6 кг протитанкової міни під будь-яким колесом). 

Машина оснащена восьмициліндровим дизельним двигуном General Motors 6.5L потужністю 195 кінських сил та автоматичною чотириступеневою коробкою передач Hydramatic 4L80E. Запас ходу складає 300 км, пише Мілітарний.

«Велика уніфікація вузлів ходової частини із пізніми американськими армійськими позашляховиками, сотні одиниць яких зараз перебувають на озброєнні Сил оборони України, є значною перевагою. Адже це дозволяє спростити логістику та у випадку несправності відремонтувати машину доступними на передовій запчастинами», — кажуть експерти з озброєння.

Раніше Заборона розповідала про докази використання ЗСУ БПЛА Phoenix Ghost. Це надтехнологічні безпілотники, більшість характеристик яких тримається у секреті. Невідомо навіть, як він виглядає.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій