'

ЗСУ могли нарешті отримати надтехнологічні Phoenix Ghost або інші таємничі БПЛА: докази

Ilona Kivva
Автор:
  • США пообіцяли Україні БПЛА «Привид Фенікса» ще у квітні 2022 року. У вересні їхню роботу нібито вже було помічено, однак офіційних підтверджень не було.
  • Це надтехнологічні безпілотники, більшість характеристик яких тримається у секреті. Невідомо навіть, як він виглядає.
  • Спецпризначенці СБУ у 2023 році ліквідували одразу два ворожі ЗРК. Для цього міг бути використаний Phoenix Ghost чи інший секретний дрон.

США розробили дрон «Привид Фенікса» спеціально для потреб Збройних сил України. Вони орієнтувалися на досвід боїв на Донбасі, починаючи з 2014 року. Журналісти-розслідувачі знайшли докази того, що безпілотники можуть вже використовуватися в українській армії за своїм прямим призначення — знищення середньоброньованої техніки ворога. Однак є ймовірність того, що воїни тримали інші, не менш секретні баражуючі боєприпаси.

Заборона розповідає про БПЛА Phoenix Ghost, а також про ймовірні докази його використання ЗСУ.


СБУ з дронів-камікадзе знищили два ЗРК РФ: відео

Спецпризначенці Служби безпеки України ліквідували одразу два ворожі зенітно-ракетні комплекси: Тор М2 та С-300ВМ. Відповідне відео опублікували на Facebook-сторінці СБУ. 

Місце та час ударів не називається, але відомо, що були використані дрони-камікадзе. Тип та потужність вибухів, а також спосіб ураження говорять про те, що застосовувалися потужні й доволі масивні БПЛА.

«С-300ВМ є модернізацією радянського С-300В і був розроблений на початку 2000 років. Це не той вид озброєння, який розгортається поблизу переднього краю взагалі. Головне призначення комплексу — реалізація своєї унікальної можливості знищення балістичних цілей. При цьому сам С-300ВМ потребує прикриття зенітними ракетними комплексами ближньої дії, і як раз цю роль, скоріш за все, відігравав Тор, який був знищений під час руху», — пояснили у Defense Express.

Читати більше новин в Telegram

Це означає, що ураження техніки, найімовірніше, відбувалося на доволі великі відстані від позиції ЗСУ — поза зоною дії ствольної артилерії (орієнтовно понад 40 кілометрів).

Експерти з озброєння також помітили, що дрон виконує атаку під великим кутом — 70°-80°. Такий показник недосяжний для більшості БПЛА цього типу — вони рухаються більш полого.

«З огляду на цілий ряд факторів (у вигляді цілей, дальності застосування, можливостей дрона заходити у піке, розмір бойової частини) можливо зробити обережне припущення, що мова йде про новий баражуючий боєприпас», — кажуть у виданні.

Найімовірніше, це американський Phoenix Ghost, передати який США пообіцяли Україні ще у квітні 2022 року. У вересні 2022 року їх роботу нібито вже було помічено в Україні — їх, ймовірно, використали бійці 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу, однак офіційних підтверджень не було.

Також експерти розглядають як варіант інший подібний до нього американський БПЛА — Switchblade 600, який Штати кілька разів включали у пакети збройної допомоги. Однак вибух бойової частини на відео від СБУ виглядає більшим за можливості бойової частини дрона — на нього встановлено БЧ від переносного ракетного комплексу Javelin. Третій варіант — абсолютно інший безпілотник з подібними характеристиками, про передачу якого офіційно не повідомлялося.

Phoenix Ghost: характеристики

Безпілотник розробила американська компанія Aevex Aerospace у 2022 році. Більшість характеристик, як і зовнішній вигляд, досі тримаються у секреті, однак відомо, що їх створили з використанням сучасних технологій спеціально для потреб України. Зокрема, інженери враховували ті завдання, які поставали перед українськими захисниками у зоні АТО/ООС ще до 24 лютого 2023 року.

«Вони були швидко розроблені нашими ВПС у відповідь саме на українські вимоги і забезпечують можливості, аналогічні до безпілотних систем серії Switchblade», — розповів спікер Пентагону Джон Кірбі. 

Також він зазначив, що існують певні відмінності між Phoenix Ghost та Switchblade, але не уточнив які.

Відомі характеристики Phoenix Ghost:

  • дрон призначений для знищення середньоброньованих цілей: БТР, БМП, ЗРК, артилерія;
  • схожий зі Switchblade,  але БЧ різні. Ключові фішки цього дрону: здатність надовго зависати над ціллю, підвищена дальність польоту, сенсорна система керування вогнем (є автоматизована і ручна);
  • може злітати вертикально;
  • час польоту — близько 6 годин;
  • оснащений інфрачервоною камерою.

Раніше Заборона розповідала про британські проєкти, які можуть значно пришвидшити роботу ЗСУ та інших армій. Вони дозволять закривати потреби в польових умовах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій