'
Читаєте зараз
В Україні посилили соцзахист військових, поліцейських і рятувальників: про що йдеться

В Україні посилили соцзахист військових, поліцейських і рятувальників: про що йдеться

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховна Рада ухвалила зміни у порядку нарахування зарплат та надання відпусток воїнам ЗСУ та службовцям ДСНС і Нацполіції.
  • Перш за все, Кабмін визначатиме не лише порядок та умови виплати грошового забезпечення, а і суми виплат. 
  • Для військових ввели додаткові кошти при звільненні зі служби. Вони виплачуватимуться одноразово.

Рятувальникам та правоохоронцям, які потрапили в полон або зникли безвісти, збережуть зарплату в повному розмірі: щомісяця виплачуватимуть їхнім родинам. Така ж система діє для захисників та захисниці, тож фактично норму просто розширили ще на дві категорії людей. Найбільше змін по відпустках: серед іншого, буде компенсація за невикористані дні, але тільки при звільненні.

Заборона розповідає про передбачені ухваленим парламентом законом зміни.


Виплати для ДСНС, Нацполіції і ЗСУ: закон 9638 

Верховна Рада України 6 вересня 2023 року ухвалила документ щодо внесення змін до Кодексу цивільного захисту, а також законів про соцзахист військовослужбовців та про Національну поліцію. «За» проголосували 283 народні депутати.

Серед іншого, змінюються умови надання відпусток і грошового забезпечення військовослужбовцям, поліцейським та рятувальникам:. Перш за все, Кабмін визначатиме не лише порядок та умови виплати грошового забезпечення, а і суми виплат. Раніше вони визначалися:

  • для ДСНС — розраховувалися залежно від посадового окладу, спеціального військового звання та надбавки за вислугу років (від 25% до 50%);
  • для Нацполіції — визначалося залежно від посади, спеціального звання, строку, інтенсивності та умов служби в поліції, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Тобто Кабмін має повторно затвердити цю систему або розробити і ухвалити нову (найімовірніше, просто змінять суми надбавок за кожну умову, яка впливає на суму).

Читати більше новин в Telegram

Крім цього, рятувальникам та правоохоронцям, які потраплять в полон або вважатимуться зниклими безвісти (факт має бути підтвердженим), збережуть зарплату за останнім місцем проходження служби в повному розмірі. Їхнім родинам (дружині/чоловіку, якщо таких нема — повнолітнім дітям чи опікунам неповнолітніх або батькам рятувальника) щомісяця виплачуватимуть допомогу у розмірі, встановленому Кабміном або МВС (у випадку з НПУ) з доплатами, наприклад, плюс бойові. Тобто це може бути не повна сума — зарплата плюс надбавки, а, приміром, 50% чи 75%.

Важливо! Норми не поширюються на тих рятувальників і правоохоронців, які добровільно здалися в полон чи самовільно залишили місця служби. Виплата грошового забезпечення родинам здійснюється до повного з’ясування обставин позбавлення особистої свободи або захоплення заручниками.

Для родин військовослужбовців процедура переоформлення зарплати вже існує (стаття 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»). Система така ж, що приписали для рятувальників та поліцейських. 

Додатково у разі полону сім’ї воїнів можуть отримати державну допомогу в розмірі 100 000 гривень. Або ці гроші має право забрати сам захисник після повернення додому. 

Грошове забезпечення військовослужбовців у 2023 році. Інфографіка: Міноборони України

Грошова допомога воїнам Сил оборони України: коли даватимуть

Закон також передбачає, що військовослужбовці (крім строковиків за призовників з офіцерського складу) у разі звільнення зі служби мають право отримати одноразову виплату.

Суми такі:

  • 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби — тим, хто звільняється за станом здоров’я, власним бажанням під час дії воєнного стану (для іноземців, які служать у ЗСУ);
  • 50% місячної зарплати за кожний повний календарний рік служби за наявності вислуги від 10 років — звільняється у зв’язку із закінченням строку контракту, за віком, через скорочення штатів чи невиконання умов контракту командуванням (за бажанням військовослужбовця), через сімейні обставини, за згодою сторін тощо;
  • 25% (за наявності вислуги 10 календарних років і більше) — звільняються за власним бажанням та через сімейні обставини у мирний час;
  • 50% офіцерському складу — якщо закінчився строк служби, через сімейні обставини.

Відпустки для військових і поліцейських: зміни з 2023 року 

Найбільше змін прописано щодо відпусток для захисників із лав Сил оборони України. Так, у разі ненадання військовим щорічних основних відпусток під час воєнного стану, вони надаються після їх закінчення. У такому разі дозволяється об’єднувати щорічні основні відпустки, але за раз можна буде взяти не більше 90 днів.

Також встановлюється, що у рік звільнення військовослужбовців зі служби, якщо вони не використали щорічні основні або додаткові відпустки, їм виплачується грошова компенсація за всі дні, в тому числі за минулі роки. А у разі загибелі (смерті) воїна грошова компенсація за всі невикористані ними дні виплачується членам сімей.

Поліцейським, які звільняються зі служби, за їх бажанням надаватиметься оплачувана відпустка (лише після неї звільнення). За невикористані під час служби дні платитимуть компенсацію. У разі смерті ці гроші віддаватимуть рідним.

Також змінили умови відкликання правоохоронців з відпусток. Дозволено це робити буде тільки у разі крайньої потреби за письмовим наказом керівника.

Раніше Заборона розповідала про всі види відпусток, які надаються військовим під час війни. З будь-якого відпочинку захисника чи захисницю можуть відкликати за рішенням командира.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій