'
Читаєте зараз
В Україні старі лампочки можна безплатно обміняти на LED: як і де це зробити

В Україні старі лампочки можна безплатно обміняти на LED: як і де це зробити

Ilona Kivva
Автор:
  • Лампи розжарення споживають у вісім разів більше електроенергії, ніж енергоощадні.
  • За підтримки ЄС Кабмінзапустив масштабну програму: навантаження на енергосистему має зменшитися на 7-10%. 
  • Долучитися до акції можуть всі повнолітні громадяни України, потрбні паспорт та ІПН.

Безплатно обміняти старі вольфрамові лампочки на LED можна у відділеннях Укрпошти. Поки що тільки у обласних центрах та кількох великих містах, але до кінця лютого 2023 року вона має бути доступною практично у кожному населеному пункті на підконтрольних територіях. Податися на участь у програмі можна двома способами.

Заборона розповідає про всеукраїнську програму енергоефективності: які лампочки можна здати, скільки та де отримати ‘леди’.


Обмін ламп в Україні: що за проєкт

30 січня 2023 року стартувала масштабна програма по заміні лампочок розжарювання на енергоощадні. Її спільно реалізують Міністерство економіки, Міністерство цифрової трансформації та Укрпошта за підтримки Європейського Союзу.

Старі лампи є одним з основних джерел підвищеного навантаження на електромережі, адже вони використовують у вісім разів більше електроенергії, ніж LED. Тож головна мета проєкту — зменшити це навантаження та забезпечити баланс споживання світла, особливо у пікові години, тобто вранці та ввечері.

«Для нас було важливо забезпечити системну боротьбу з енергокризою. Ця задача включає кілька інструментів. Перший, звичайно, імпорт електроенергії з ЄС. Другий — програма безплатної заміни ламп розжарювання на LED-лампи для населення. В нас дуже амбітна мета — надати 50 млн лампочок. Це дозволить заощадити близько гігавата електроенергії [7-10%]», — пояснила міністерка економіки Юлія Свириденко.

Читати більше новин в Telegram

Як отримати п’ять LED-ламп через Укрпошту

Обміняти лампи можна буде у відділеннях Укрпошти. Станом на 31 січня послуга доступна в Кривому Розі, Краматорську, Покровську, а також в усіх обласних центрах, крім тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Сімферополя та міста Севастополя.

Це працює так: кожен повнолітній громадянин може безплатно здати до п’яти ламп розжарювання, а на заміну отримати таку ж кількість LED.

Важливо! Приймаються виключно лампи з вольфрамовою спіраллю — не плутати з енергоощадними лампами, наповненими газом. Вони мають бути робочими, тобто вже перегорілі лампочки здати не можна.

Обмін відбувається двома способами:

  • з попереднім замовлення через Дію;
  • одразу у відділенні Укрпошти.

Подати заявку на обмін ламп через Дію:

  • авторизуйтеся;
  • зайдіть у розділ «Послуги»;
  • оберіть категорію «Обмін лампочок» (якщо немає, оновіть додаток);
  • вкажіть контактний номер телефону та відділення Укрпошти, у якому бажаєте отримати лампи;
  • зазначте тип та кількість світлодіодних ламп, які хочете отримати (наприклад: три типу Е14, дві типу Е27).

Після підтвердження заявки, яке прийде у Дію, у відділеннях для вас буде бронь на п’ять робочих днів. Запит анулюють, якщо ви не прийдете.

Можна просто прийти у поштове відділення, однак не гарантовано, що будуть зайві лампи. Також буде неможливо обрати потрібний тип LED, наприклад, розмір цоколя чи вид світла (тепле, холодне).

У будь-якому випадку з собою у відділення треба обов’язково взяти паспорт та ідентифікаційний код (ІПН).

«Постачальники в короткий термін збирали лампочки по всій Європі, тому вони можуть бути різними. Просимо поставитись до цього з розумінням та позитивом. Щодо черг. Навмисно обрали кінець місяця та початок нового, коли немає оплат комунальних платежів та доставки пенсій. Тож будемо намагатись робити все, щоб обмін лампочок пройшов в максимально комфортних для вас умовах», — каже гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський.

Раніше Заборона розповідала про принцип формування графіків відключень світла в різних регіонах України, про те, де їх шукати, та як передбачити блекаути, знаючи про низку вирішальних факторів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій