В Україні старі лампочки можна безплатно обміняти на LED: як і де це зробити

Ilona Kivva
Автор:
  • Лампи розжарення споживають у вісім разів більше електроенергії, ніж енергоощадні.
  • За підтримки ЄС Кабмінзапустив масштабну програму: навантаження на енергосистему має зменшитися на 7-10%. 
  • Долучитися до акції можуть всі повнолітні громадяни України, потрбні паспорт та ІПН.

Безплатно обміняти старі вольфрамові лампочки на LED можна у відділеннях Укрпошти. Поки що тільки у обласних центрах та кількох великих містах, але до кінця лютого 2023 року вона має бути доступною практично у кожному населеному пункті на підконтрольних територіях. Податися на участь у програмі можна двома способами.

Заборона розповідає про всеукраїнську програму енергоефективності: які лампочки можна здати, скільки та де отримати ‘леди’.


Обмін ламп в Україні: що за проєкт

30 січня 2023 року стартувала масштабна програма по заміні лампочок розжарювання на енергоощадні. Її спільно реалізують Міністерство економіки, Міністерство цифрової трансформації та Укрпошта за підтримки Європейського Союзу.

Старі лампи є одним з основних джерел підвищеного навантаження на електромережі, адже вони використовують у вісім разів більше електроенергії, ніж LED. Тож головна мета проєкту — зменшити це навантаження та забезпечити баланс споживання світла, особливо у пікові години, тобто вранці та ввечері.

«Для нас було важливо забезпечити системну боротьбу з енергокризою. Ця задача включає кілька інструментів. Перший, звичайно, імпорт електроенергії з ЄС. Другий — програма безплатної заміни ламп розжарювання на LED-лампи для населення. В нас дуже амбітна мета — надати 50 млн лампочок. Це дозволить заощадити близько гігавата електроенергії [7-10%]», — пояснила міністерка економіки Юлія Свириденко.

Як отримати п’ять LED-ламп через Укрпошту

Обміняти лампи можна буде у відділеннях Укрпошти. Станом на 31 січня послуга доступна в Кривому Розі, Краматорську, Покровську, а також в усіх обласних центрах, крім тимчасово окупованих Донецька, Луганська, Сімферополя та міста Севастополя.

Це працює так: кожен повнолітній громадянин може безплатно здати до п’яти ламп розжарювання, а на заміну отримати таку ж кількість LED.

Важливо! Приймаються виключно лампи з вольфрамовою спіраллю — не плутати з енергоощадними лампами, наповненими газом. Вони мають бути робочими, тобто вже перегорілі лампочки здати не можна.

Обмін відбувається двома способами:

  • з попереднім замовлення через Дію;
  • одразу у відділенні Укрпошти.

Подати заявку на обмін ламп через Дію:

  • авторизуйтеся;
  • зайдіть у розділ «Послуги»;
  • оберіть категорію «Обмін лампочок» (якщо немає, оновіть додаток);
  • вкажіть контактний номер телефону та відділення Укрпошти, у якому бажаєте отримати лампи;
  • зазначте тип та кількість світлодіодних ламп, які хочете отримати (наприклад: три типу Е14, дві типу Е27).

Після підтвердження заявки, яке прийде у Дію, у відділеннях для вас буде бронь на п’ять робочих днів. Запит анулюють, якщо ви не прийдете.

Можна просто прийти у поштове відділення, однак не гарантовано, що будуть зайві лампи. Також буде неможливо обрати потрібний тип LED, наприклад, розмір цоколя чи вид світла (тепле, холодне).

У будь-якому випадку з собою у відділення треба обов’язково взяти паспорт та ідентифікаційний код (ІПН).

«Постачальники в короткий термін збирали лампочки по всій Європі, тому вони можуть бути різними. Просимо поставитись до цього з розумінням та позитивом. Щодо черг. Навмисно обрали кінець місяця та початок нового, коли немає оплат комунальних платежів та доставки пенсій. Тож будемо намагатись робити все, щоб обмін лампочок пройшов в максимально комфортних для вас умовах», — каже гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський.

Раніше Заборона розповідала про принцип формування графіків відключень світла в різних регіонах України, про те, де їх шукати, та як передбачити блекаути, знаючи про низку вирішальних факторів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору