'
Читаєте зараз
В Україні триває ревакцинація — її дозволили усім. Тепер доведеться робити щеплення щороку? Це точно не шкідливо?

В Україні триває ревакцинація — її дозволили усім. Тепер доведеться робити щеплення щороку? Це точно не шкідливо?

Andriy Sorokin
В Україні триває ревакцинація — її дозволили для всіх. Тепер доведеться робити щеплення щороку? Це точно не шкідливо?

МОЗ на початку року дозволило вводити бустерну (третю) дозу вакцини проти коронавірусу всім охочим від 18 років. За цю дозу уряд навіть обіцяє додати 500 гривень у «єПідтримці». Ревакцинацію також рекомендують у більшості західних країн — десь навіть підліткам. Журналіст і редактор телеграм-каналу FintechWave Андрій Сорокін спеціально для Заборони спробував з’ясувати, чи доведеться нам вакцинуватися щорічно і чому не всі медики підтримують цю практику.


Що радить МОЗ

  • Вакцинуватися можна всім з 18 років. При цьому не має значення, якою вакциною вам робили щеплення.
  • Оптимальний термін ревакцинації — від 6 до 9 місяців. І це теж не залежить від раніше обраної вакцини. Люди з ослабленим імунітетом зможуть отримати бустерну дозу — зробити це рекомендовано від 3 до 6 місяців після додаткової.
  • Ревакцинуватися рекомендовано м-РНК-вакцинами, навіть якщо ви спочатку щеплені СoronaVac від Sinovac Biotech. Тобто як оптимальний варіант пропонують Moderna або Comirnaty від Pfizer. Якщо їх немає в наявності, для бустерної дози можна використовувати інші вакцини згідно з дозволеними в Україні схемами.
  • Людям від 60 варто ревакцинуватися якомога швидше. У МОЗ зазначають, що для цього створені всі необхідні умови. Наприклад, можливість викликати додому мобільну бригаду. Бустер уже отримують медпрацівники і співробітники будинків інтернатного типу.

Що рекомендують на Заході

Рекомендації передбачувано різняться залежно від країни, професії, вікової групи і навіть початкової вакцини. Про те, що бустер необхідний усім, не говорять. Осібно стоїть Нова Зеландія — бустерну дозу тут поки не радять взагалі.

КраїнаКому рекомендована ревакцинація
США12+ для щеплених Pfizer/BioNTech та 18+ для щеплених Moderna і вакциною від Johnson & Johnson’s Janssen;
люди від 18 років, які проживають в установах з тривалим доглядом;
люди від 18 років з хронічними захворюваннями і станами;
люди від 18 років з високим ризиком зараження COVID-19 у зв’язку з роботою.
Період: вакцинованим BioNTech або Moderna отримати бустер рекомендовано не раніше ніж через 5 місяців, Johnson & Johnson’s Janssen — не раніше ніж через 2 місяці.
Канада50+;
медпрацівники;
люди від 18 років, які проживають в установах з тривалим доглядом;
вакциновані AstraZeneca/Covishield або Johnson & Johnson’s Janssen;
дорослі з громад корінних народів, метисів та інуїтів.
Період: людям від 18 до 49 років — не раніше ніж через 6 місяців «з урахуванням юрисдикційних (наприклад, перебування в регіоні, де мало вакцинованих) та індивідуальних ризиків (наприклад, людина щеплена векторною вакциною)».
Великобританія16+
Ті, кому від 12 до 15, теж можуть отримати бустер, якщо:
живуть з людиною, у якої ослаблена імунна система (наприклад, особи, що мають ВІЛ або перенесли трансплантацію);у них є хвороби, за яких можуть бути важкі наслідки від коронавірусу (наприклад, синдром Дауна).
Період: не менше як 3 місяці після другої дози. Це ж правило діє для тих, хто хоче отримати четверту дозу через дуже ослаблену імунну систему.
Німеччина12+
Період: не раніше ніж через 3 місяці після другого щеплення. Для підлітків 12–17 років без попередніх захворювань — 6 місяців.
Швейцарія16+;
проживають у геріатричних закладах, установах з тривалим і денним доглядом за літніми;
75+ і 65+ за наявності хронічних захворювань з високим ризиком тяжкого перебігу COVID-19.
Період: не раніше ніж через 4 місяці після другої вакцини.
Фінляндія18+;
12+ за наявності важкого імунодефіциту.
Період: для людей з важким імунодефіцитом — від 2 місяців, для людей від 60 — від 3–4 місяців (якщо вони в групі ризику) або 4–6 місяців, для всіх інших — від 6 місяців.

Укол щороку

Щорічні щеплення від COVID-19 — те, що, найімовірніше, очікує нас протягом багатьох років. Так вважає глава компанії Pfizer Альберт Бурла. За його словами, це необхідно, щоб підтримувати «дуже високий рівень захисту». Про це він говорив ще до появи варіанта «Омікрон». Зараз Pfizer працює над вакциною проти нього і розраховує почати її виробництво вже в березні. Нещодавно Альберт Бурла заявив, що не бачить нічого хорошого в бустерах кожні 4-5 місяців. «Сподіваюся, що у нас буде вакцина, яку вам доведеться робити раз на рік», — сказав він.

Легко припустити, що такі заяви ще більше привернуть увагу скептиків. І не обов’язково тих, хто вірить у чипування і вишки 5G. За даними Financial Times, до жовтня 2021 року Pfizer зайняв 80% ринку вакцин у Європі і 74% у США. Обсяг продажів компанії у 2021 році наблизився до 36 млрд доларів, що удвічі більше, ніж у Moderna.

«З моменту затвердження вакцини наприкінці 2020 року рішення Pfizer мають прямий вплив на перебіг пандемії. У компанії є право встановлювати ціни і вибирати, яка країна буде першою в непрозорій системі черг на вакцину, зокрема за бустерними дозами, якими багаті країни прагнуть якомога швидше щепити населення», — пише Financial Times.

Moderna також розраховує на щорічну ревакцинацію. До осені 2023-го компанія планує завершити клінічні дослідження і дістати схвалення для своєї комбінованої вакцини проти COVID-19 і грипу.

Однак на захист неодноразової вакцинації від COVID-19 виступає не тільки «бігфарма». Ось їхні аргументи.

1. Ми не знаємо, як довго триває імунний захист від ревакцинації.

Тому не виключено, що повторювати її доведеться щорічно, припускає глава Всесвітньої медичної асоціації Франк Ульріх Монтгомері. «Ревакцинація проти коронавірусу має стати щорічною практикою для всіх країн», — заявив він в інтерв’ю газетам німецької медіагрупи Funke.

Стимулювати імунну систему, ймовірно, ще доведеться, зазначає науковий співробітник кафедри функціональної геноміки Тартуського університету Естонії Ерік Абнер. Однак поки не ясно, як часто це буде потрібно. За його словами, подальша необхідність у бустерних дозах і їхній частоті залежить від появи нових варіантів вірусу, довготривалості пам’яті організму і загального рівня імунітету в суспільстві.

2. Вірус може мутувати й далі

Через це і можуть знадобитися нові вакцини, вважає доктор медичних наук, експерт у галузі інфекційних хвороб Брін Бослетт (Сан-Франциско, США). «Вакцина проти грипу нам потрібна щорічно не тільки через швидку мутації вірусу грипу, а й тому, що з часом реакція антитіл послаблюється», — зазначає експерт.

Раніше в такому ж дусі висловлювався фахівець з інфекційних захворювань з Медичного центру Джорджтаунського університету Деніел Люсі (Daniel Lucey). За його словами, поки вірус буде намагатися мутувати для власного виживання, захисту наявних вакцин буде недостатньо.

Вакцина з ідеальною поєднуваністю

Однак крім COVID-19 є й інші хвороби, проти яких люди вважають за краще вакцинуватися щорічно. Наприклад, той же грип. Чи не буде «перебору» щеплень у такому разі? Фармацевтичні компанії стверджують, що все гаразд.

  • Бустерна Moderna «дружить» з Fluzone (протигрипозна вакцина). Проміжні результати відповідного дослідження з’явилися восени минулого року. Йшлося про два щеплення за один візит до лікаря. Зазначали, що їхня ефективність у такій ситуації зовсім не знижується. Участь у тестуванні взяли приблизно 300 осіб віком від 65 років. Але це дослідження спонсорувала міжнародна французька фармацевтична компанія Sanofi — а тому до нього є питання в його об’єктивності.
  • Бустерна Comirnaty від Pfizer-BioNTech «дружить» з Prevnar 20 (вакцина проти інвазивних захворювань і пневмонії). Але це й не дивно — обидві випущені Pfizer. У січні компанія повідомила, що успішно завершила третю фазу дослідження. Воно показало, що вводити обидві вакцини також можна за один раз. До тестування залучили 570 осіб від 65 років. Саме дослідження проводила безпосередньо компанія Pfizer. Також відомо, що Pfizer працює над мРНК-вакциною проти грипу. І так, планується, що її теж можна буде вводити разом з щепленням проти коронавірусу.

Утім, представники ВООЗ також не бачать проблеми в тому, щоб одночасно вакцинуватися проти грипу та коронавірусу. Щепитися від грипу в період пандемії COVID-19 також рекомендують у Центрах з контролю і профілактики захворювань США.

Окремі експерти навіть прагнуть заспокоїти алергіків. Так, учені з Дослідницького центру анафілаксії Оденсе (Данія) з’ясували, що ревакцинація безпечна навіть для пацієнтів з підозрою на алергічні реакції на щеплення проти коронавірусу. «Частота анафілактичних реакцій на вакцини проти COVID-19 сумісна з результатами інших вакцин», — пишуть дослідники.

А це точно необхідно?

Суперечки про необхідність ревакцинації не припиняються з минулого року. Водночас прихильників у цієї ідеї, здається, менше, ніж супротивників, принаймні в «експертній спільноті». Ось що говорять противники ревакцинації.

ВООЗ. Глава організації Тедрос Аданом Гебреєсус вважає, що програми країн щодо загальної ревакцинації тільки продовжать пандемію. Бустерні дози дістануться тим країнам, де щеплених уже достатньо. Бідні країни зіткнуться з нестачею вакцин, у підсумку вірус буде мутувати далі. Переважна кількість госпіталізацій і смертей припадає на нещеплених людей, а не на тих, хто вакцинувався двома дозами без бустерів, зазначає глава ВООЗ. Влітку 2021 року він навіть закликав ввести тимчасовий мораторій на третю дозу.

Окремі експерти ВООЗ та FDA (Управління з контролю за продуктами харчування та медикаментами США). Минулого року головна наукова співробітниця організації Сумія Свамінатан і виконавчий директор програми з надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Майкл Раян у складі міжнародної групи вчених опублікували статтю в авторитетному медичному журналі The Lancet. У ній ідеться про те, що широке використання бустерних доз «недоречне на цьому етапі пандемії». Необхідність у ньому буде тільки в разі нових мутацій коронавірусу. Або якщо сформований після щеплення імунітет ослабне ще більше. Передчасна або занадто часта ревакцинація може призвести до побічних ефектів. Серед них міокардит (вакцини від Pfizer і Moderna) і синдром Гієна-Барре (AstraZeneca). Також Сумія Свамінатан стверджує, що немає ніякого наукового підтвердження, що здорові діти і підлітки потребують бустерних доз.

Європейське агентство з лікарських засобів (ЕМА). Керівник відділу з вакцинації та боротьби з інфекціями ЕМА Марко Кавалері заявив, що є сумніви в необхідності четвертої бустерної дози. Реальних даних або доказів на підтримку цього немає. Натомість введення бустерних доз кожні 4 місяці може призвести до перевантаження імунної системи.

Ексголова цільової групи з вакцин Великобританії Клайв Дікс. На його думку, в країні треба припинити масову вакцинацію після бустерної кампанії. COVID-19 тепер слід розглядати як ендемічний вірус на кшталт грипу. Щоб створити вакцини для вразливих груп, потрібно підтримати дослідження імунітету до COVID крім антитіл, включно з В- та Т-клітинами (лейкоцитами), які розпізнають коронавірус.

Агентство з безпеки у сфері охорони здоров’я Великобританії. В організації зазначають, що бустерна доза не надто ефективна проти «Омікрону». Так, уже за 10 тижнів після ревакцинації ефект запобігання симптоматичному захворюванню знизився на 15–25%.

Професор Алессандро Сетте з Центру досліджень інфекційних захворювань та вакцин Інституту імунології Ла-Джолла в Каліфорнії. На його думку, імунна система вчиться чогось один раз. Що більше повторень, то сильніший ефект. Наприклад, третє щеплення проти гепатиту В забезпечує імунітет на довгий час. «Немає підстав вважати, що нас чекає щорічна вакцинація проти COVID-19. Водночас ми не знаємо це точно», — визнає експерт. При цьому він вважає, що якщо знадобиться нова вакцина, то вчені зможуть розробити ту, яка буде націлена відразу на кілька варіантів. Робота над нею вже триває.

Виконавчий директор Міжнародного центру доступу до вакцин у Школі громадського здоров’я Блумберга імені Джона Гопкінса доктор Вільям Мосс також вважає, що трьох щеплень достатньо, щоб запобігти важкому перебігу захворювання, госпіталізації і летальному результатові. «Якщо ми дійсно очікуємо, що наші вакцини запобіжать безсимптомній інфекції або легкій формі інфекції, а також унеможливлять її передавання, то це дуже висока планка для вакцини», — зазначає він.

Декан Національної школи тропічної медицини Медичного коледжу Бейлора у Г’юстоні Пітер Готез називає необхідність щорічної вакцинації малоймовірною. Він упевнений, що зараз вводити бустерну дозу доводиться через те, що інтервал між першими двома був усього 3-4 тижні. На його думку, це не дає змоги забезпечити довготривалий захист. Зате третя доза мРНК-вакцини через 8 місяців після другої дозволить різко збільшити і прискорити імунну відповідь. Вона і означатиме повноцінне завершення вакцинації.

Голова відділення інфекційних захворювань ізраїльського медцентру «Шиба» Гілі Регев-Йохай заявила, що четверта дози вакцин від Pfizer і Moderna лише частково ефективна проти «Омікрону». Такі попередні дані дослідження «Шиби».

Висновки

  • Західні країни й Україна рекомендують ревакцинацію всім, хоча є критики цієї ідеї в експертній спільноті. Поки що вона не обов’язкова, але в майбутньому тих, хто її не пройде, можуть очікувати ті ж обмеження, що і невакцинованих.
  • Бустерні дози можуть і не зупинити поширення пандемії. Велика ймовірність, що вони дістануться країнам першого світу, тоді як вірус продовжить мутувати. Деякі експерти також сумніваються в їхній ефективності та доцільності, а деякі вважають, що часта ревакцинація збільшує ризики побічних ефектів.
  • Ревакцинація може стати щорічною, але багато хто в медичній спільноті не підтримує цієї ідеї. Вважається, що трьох доз може бути достатньо. У будь-якому разі даних поки що недостатньо — достеменно не ясно, наскільки вистачає імунітету і у що мутує вірус. Можливо, для щорічної вакцинації випустять нові щеплення. Фармацевтичні гіганти розраховують на це.
  • Бустерну дозу можна комбінувати з іншими вакцинами, наприклад проти грипу. Так вважають ВООЗ і фармацевтичні гіганти, хоча даних поки недостатньо. Якщо ревакцинація стане щорічною, можуть з’явитися комбіновані щеплення — проти COVID-19 і грипу одночасно.
  • Зараз важко сказати, чи будуть потрібні четверта, п’ята та інші дози. Даних для прогнозів недостатньо. Не зовсім зрозуміло, що хочуть від самих вакцин. Вважається, що з ними вдається уникнути летального результату і госпіталізації. Можливо, не варто вимагати від них більшого. До того ж у ВООЗ вважають, що після поширення «Омікрону» пандемія в Європі взагалі може піти на спад.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій