В Україні визнають одностатеві відносини. Закону не буде, але рішення є
- Мін’юст ще у 2018 році мав розробити законопроєкт щодо узаконення одностатевих відносин, але провалили через невдоволення деяких депутатів-консерваторів.
- В червні-2022 через петицію президенту України запропонували вирішити питання, бо велика війна вивела на поверхню очевидні порушення прав.
- Петиція набрала необхідну кількість голосів, Зеленський доручив уряду проробити альтернативу, адже змінити Конституцію під час воєнного стану не можна.
Кабінет міністрів України має розробити законодавчу ініціативу щодо легалізації одностатевих відносин в Україні. Узаконити саме шлюби під час воєнного стану не можуть, адже це вимагає внесення змін у Конституцію. Як компромісний варіант може бути запроваджено цивільне партнерство. Це дозволить вирішити елементарні питання справедливості: наслідувати, якщо сталася смерть.
Заборона розповідає про альтернативу шлюбам, втім, це вже є визнанням, що такі пари не просто існують, а мають права.
Реєстрація цивільного партнерства: що це таке
Електронна петиція щодо узаконення одностатевих шлюбів в Україні набрала за місяць більше за необхідні 25 000 підписів. Президент Володимир Зеленський розглянув питання й дав доручення уряду.
«У цей час кожен день може бути останнім. Хай люди однієї статі отримають можливість створити сім’ю й мати офіційний документ, що підтвердить це. Їм необхідні такі ж права, що й у традиційних пар», — йдеться в описі ініціативи, авторкою якої є Анастасія Совенко.
Змінювати Конституцію під час дії воєнного стану не можна, однак може бути запроваджена альтернатива. «Усі люди є вільними і рівними у своїй гідності та правах. За Конституцією України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка (стаття 51). Водночас уряд напрацьовував варіанти рішень стосовно легалізації в Україні зареєстрованого цивільного партнерства. Ураховуючи зазначене, я звернувся до прем’єр-міністра України з проханням розглянути порушене в електронній петиції питання», — йдеться у відповіді президента.
Читати більше новин в TelegramУ громадській ЛГБТК+ організації Kyivpride ідею реєстрованого цивільного партнерства підтримали. Активісти вважають, що це найкраща з можливих альтернатив у поточній ситуації.
РЦП — правовий інститут, який імплементований у багатьох країнах. Фактично — це більш гнучка форма шлюбу, але вступати у ці відносини можуть як чоловік і жінка, так і одностатеві пари. Такі відносини реєструються державою, але партери можуть врегульовувати свої стосунки за договором і вносити у нього окремі положення, пояснила спеціалістка з питань нормотворення Української Гельсінської спілки з прав людини Олена Семьоркіна. Наприклад:
- розв’язувати питання спадщини;
- користування спільно надбаним майном або його розподілом в разі розлучення;
- ухвалення медичних рішень за партнера у екстрених випадках;
- питання партнерського піклування про дитину тощо.
Головні відмінності між шлюбом і цивільним реєстрованим партнерством:
- шлюб надає право спільного всиновлення, партнерство — ні;
- партнерство передбачає невизначену тривалість відносин, залежно від життєвих обставин;
- інформація про перебування особи в шлюбі є відкритою, про перебування в партнерстві — конфіденційною.
Реєстроване цивільне партнерство може вирішити безліч проблем сучасної української сім’ї.
«Шлюб у сучасній конфігурації не відповідає потребам і очікуванням багатьох людей. А тому ми маємо шанс зробити ще одну революцію в сфері сімейного законодавства — запровадити цілком новий інститут, який максимально відповідав би очікуванням сучасної людини, незалежно від того, гомосексуальна вона чи гетеросексуальна. Цивільне партнерство може бути прогресивнішим за шлюб — ось основний меседж», — каже координатор з національної політики та законодавства Національного ЧСЧ-консорціуму, лідер Гей-Форуму України Святослав Шеремет.
В 2018 році Міністерство юстиції України мало розробити та подати до парламенту законопроєкт про цивільні партнерства: планувалося, що до 2020 року питання вирішиться. Але, пише ZMINA Info, процес було зупинено через вплив деяких народних депутатів.
Раніше Заборона розповідала про історію зародження Pride парадів у США та про те, як рух став популярним у всьому світі.
Читати більше новин в Telegram