В Україні з 2027 року старша школа стане профільною: якою буде система
- В Україні ще 2016 році триває масштабна реформа шкільної освіти, яка має назву Нова українська школа Передбачається перехід на 12-річну систему.
- Навчання у старших класах відбувається за новим принципом. Національний запуск цієї частини реформи планують на 2027–2029 роки.
- Серед переваг НУШ називають зниження навантаження на учнів. При цьому деякі предмети вони зможуть вивчати поглиблено.
Після 9 класу школярі зможуть обрати одне із двох спрямувань. Перше дасть змогу навчатися в ліцеях за обраним профілем, наприклад, STEM чи мовно-літературним. Також учні зможуть обирати предмети та інтегровані курси. Другий варіант — вступ у професійний коледж чи заклад фахової передвищої освіти. Ними замінять училища та технікуми, але принцип роботи фактично не зміниться.
Заборона розповідає про масштабну реформу.
Академічний профіль: як будуть вчитися 10-12 класи
В Україні ще 2016 році триває масштабна реформа шкільної освіти, яка має назву Нова українська школа (НУШ). Один із ключових етапів — реформування старшої школи (назвали Профільна), розповіли у Міністерстві освіти і науки.
Цей етап змін розпочнеться у 2025 році в окремих ліцеях у різних регіонах. Національний старт реформи планують на 2027–2029 роки.
Після 9 класу учні зможуть обрати одне із двох спрямувань:
Читати більше новин в Telegram- академічне;
- професійне.
«Академічне спрямування дасть змогу навчатися в ліцеях за обраним профілем, наприклад, STEM чи мовно-літературним. Учні зможуть самостійно обирати предмети для поглибленого вивчення, а також предмети, не повʼязані з профілем. Наприклад, учень біохімічного профілю зможе обирати курси, повʼязані з літературою, мистецтвом і мовами», — пояснили в МОН України.
Будуть такі профілі навчання в межах кластерів:
- STEM;
- мовно-літературний;
- соціально-гуманітарний.
Додатково учні зможуть обирати предмети та інтегровані курси, що відповідають їхнім цілям і інтересам. З кожним роком кількість годин на вибіркові предмети зростатиме. Будуть і обовʼязкові для всіх предмети, такі як українська мова, математика, англійська, історія тощо.
Це будуть великі заклади освіти, щоб можна було сформувати декілька груп учнів. Завдяки цьому і зʼявиться можливість пропонувати школярам різні профілі та навчальні предмети на вибір.
Професійне спрямування: що передбачає
Професійне спрямування передбачає вступ у професійний коледж чи заклад фахової передвищої освіти (ЗФПО). Основний задум реформи — це зміна училищ та технікумів на професійні ліцеї, але принцип їхньої роботи фактично не зміниться: після випуску студенти зможуть вступити у виші і продовжити навчання, або ж вийти на ринок праці.
«Реформа старшої школи змінює ціннісний підхід до освіти. Девʼятикласники самостійно обиратимуть, як вони хочуть навчатися у старшій школі. Це закладено у філософію всієї реформи, і це те, чого, як ми бачимо, прагнуть самі діти. Ми даємо їм свободу. Це одна з важливих, засадничих цінностей людини», — зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
НУШ: коротко про реформу
В рамках реформи «Нова українська школа» у 2025 році почнеться пілотний проєкт переходу на 12-річне навчання. Всі заклади освіти в Україні мають бути поділені на групи:
- початкова школа — з першого по четвертий класи;
- середня школа — з п’ятого по дев’ятий класи;
- старша школа — з 10 по 12 класи.
Додатковий рік теоретично має дати час, аби школярі могли поглиблено вчити бажані предмети без шкоди для обов’язкових.
Серед переваг системи автори НУШ називають такі:
- зменшення кількості предметів для вивчення в старшій школі або скорочення кількості годин на непрофільні предмети;
- зниження навантаження на учнів та глибше та якісніше вивчення обраних предметів;
- підвищення якості освіти в старшій школі;
- інвентаризація шкільної системи — закриття або перепрофілювання недоукомплектованих класів та шкіл;
- зниження батьківських витрат на репетиторство та додаткові платні освітні послуги;
- можливість ширшого вибору для дитини;
- ефективне використання фінансування: спрямування коштів, що раніше використовувалися на утримання більшої кількості неефективних закладів, на реальні потреби шкіл нового типу – обладнання, інструментарій, транспорт, гуртожитки.
Раніше Заборона розповідала про те, як змінити форму навчання дитини у школі. Так, батьки можуть обрати займатись дитині офлайн, дистанційно чи на екстернаті.
Читати більше новин в Telegram