'

В Європі можуть обмежити маски в Instagram і TikTok: чому їх вважають небезпечними

Ilona Kivva
Автор:
  • Особливо популярними фільтри у соціальних мережах стали у 2021 році, коли компанія Lightricks випустила першу маску, яка працювала на відео.
  • Опитування у США показали, що 80% дівчат-підліток змінили свою зовнішність на фото в соцмережах ще до 13 років, 48% з них мали ознаки низької самооцінки.
  • Однією з перших обмежувальний закон ухвалила Норвегія. Подібні документи внесені на розгляд парламентів ще двох країн Європи. 

У Франції та Великій Британії рекламодавців, блогерів, політиків та інфлюенсерів можуть зобов’язати маркувати у соціальних мережах всі фото та відео, у яких були використані фільтри. Це стосуватиметься не тільки використання масок, а й професійних програм, таких як Photoshop та Lightroom. Доведено, що зміна зовнішності сприяє зниженню самооцінки та підвищує попит на пластичні операції.

Заборона розповідає про законодавчі ініціативи у європейських державах.


FaceTune на фото і відео: що кажуть психологи

Інтерактивні маски для обличчя різні: одні додають макіяж, інші вирівнюють тон шкіри, а деякі звужують ніс, щоки чи взагалі кардинально міняють зовнішність. Особливо популярними вони стали у 2021 році, коли компанія Lightricks, яка володіє додатком FaceTune, випустила першу маску, яка працювала під час руху обличчя, тобто на відео, пише BBC.

Технологію стали використовувати й інші компанії, а пізніше TikTok та Instagram дозволили користувачам завантажувати у свої бази власноруч створені маски.

Попри велику популярність інструментів більшість психологів стверджують, що вони вкрай шкідливі для ментального здоров’я. Особливо сильний вплив технології мають на дітей та молодь. Для прикладу, у 2021 році компанія Dove провела у США опитування, у якому взяло участь 556 дівчат-підлітків віком від 10 до 17 років. Результати показали, що 80% реципієнток змінили свою зовнішність на фото в соціальних мережах ще до 13 років.

Читати більше новин в Telegram

Також 80% сказали, що постійно порівнюють свій зовнішній вигляд з іншими користувачами, а 77% намагалися змінити або приховати принаймні одну частину/рису тіла, перш ніж опублікувати знімок. 48% з них мали ознаки низької самооцінки.

«Потужні програми для редагування на смартфонах демократизували спосіб, у який дівчата можуть творчо фотографуватися, але вони також завдають величезної шкоди впевненості. Вкрай важливо, щоб ми допомагали молодим людям розвивати навички здорової та продуктивної навігації в соціальних мережах», — каже психологиня з Центру дослідження зовнішнього вигляду університету Західної Англії Філіппа Дідріхс.

Загалом експерти вважають такі маски проблемою з кількох причин:

  • збільшення тенденції пластичної хірургії — люди часто приносять фотографії себе відфільтрованих як джерело натхнення;
  • заниження самооцінки, впевненості в собі та збільшення кількості випадків дисморфії тіла (body dysmorphic disorder) — це різновид неврозу, при якому людина надмірно занепокоєна та зайнята незначним дефектом або особливістю свого тіла;

«Я точно бачу проблеми, пов’язані із дисморфією тіла. Люди починають очікувати, що виглядатимуть як відфільтровані, і можуть стати одержимими досягненням цього в реальному світі, що залишає їх депресивними, тривожними, самотніми та розчарованими», — пояснила психіаторка Джозі Говард, яка спеціалізується на психодерматології.

  • посилення почуття самотності та ізоляції — фільтри створюють самопідсилювальну петлю зворотного зв’язку, що призводить до того, що люди проводять більше часу в соціальних мережах, а саме — займаються віртуальною перевіркою своїх же думок. Водночас вони все менше часу приділяють спілкуванню у реальному світі;
  • обманний вплив на рішення — масками у соцмережах часто користуються популярні блогери та інфлюенсери. Коли вони рекламують певні товари, особливо із beauty-сфери, у користувачі підсвідомо складається враження, що використовуючи той чи інший продукт вони стануть схожими на це відфільтроване зображення людини.

Деякі з цих наслідків можуть призвести навіть до появи суїцидальних настроїв.

Закони про маски у соцмережах: як працюватимуть

Чи не першою у світі обмеження на використання масок у соціальних мережах на законодавчому рівні впровадила Норвегія у 2021 році. Впливові люди (політики, знаменитості, блогери інфлюенсери) та рекламодавці не можуть публікувати відретушовані фото без відповідної позначки про це. Правило стосується не тільки масок, а і Photoshop та інших програм для редагування знімків.

Так, не можна міняти без вказівки про це:

  • форми тіла;
  • розміри;
  • колір шкіри (тобто навіть світлокорекція чи замальовування прищика мають вказуватися).

Дещо жорсткіші правила для Instadram та facebook з 2022 року завдяки судовим прецедентам діють в американських шатах Іллінойс та Техас. Річ у тім, що у цих регіонах є закони про розпізнавання обличчя. Вони передбачають, що біометричні дані користувачі ж конфіденційною інформацію, однак більшість фільтрів визначають цю біометрику для накладання масок. Тож у двох штатах Meta обмежила доступ до більшості таких інструментів.

Подібні законопроєкти станом на травень-2023 року перебувають на розгляді у парламентах Великої Британії та Франції.

Французький документ передбачає введення спецпозначки, як і у Норвегії, але не тільки для фото, а й для відеороликів, включно зі stories.

А от у Сполученому Королівстві обмеження прописані у більш масштабному проєкті акту про безпеку в інтернеті.

Його деталі поки не розкриваються, тож невідомо, чи будуть правила розширені тільки на рекламодавців, чи на інфлюенсерів також.

Один з авторів ініціативи, депутат від Консервативної партії Люк Еванс, наполягає, що обмеження має стосуватися не тільки фото та відео, а й будь-яких інших технологій, що з’являться у майбутньому.

«Уряд усвідомлює загрозу, яку може становити цифровий маніпуляційний контент, і дуже серйозно ставиться до цього питання. Новий закон має містити перевірене в майбутньому регулювання. Вкрай важливо, щоб ми мали ширшу обізнаність і прозорість навколо цих нових технологій», — пояснив він.

Водночас у парламенті точаться дискусії, чи не стане ухвалення акту утисненням свободи слова та вираження думки в країні.

Раніше Заборона розповідала про антифетшеймінговий закон, який ухвалили у Нью-Йорку. Роботодавці міста більше не зможуть урізати зарплатні чи звільняти людей через їхню статуру. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій