'
Читаєте зараз
Vax: В Оксфорді назвали слово 2021 року в англійській мові

Vax: В Оксфорді назвали слово 2021 року в англійській мові

Markiian Oliiarnyk
  • Словом 2021 року в англійській мові стало слово vax.
  • Українською воно перекладається як вакцина, вакцинація та вакцинуватися.
  • Vaxxie — похідне слово від vax, яке означає селфі, зроблене під час щеплення.

Редакція Оксфордського словника англійської мови (Oxford English Dictionary) назвала vax (у перекладі — вакцина та похідні слова) словом 2021 року. Зазначається, що у порівнянні з 2020 роком, спостерігається стрімке зростання вживаності цього слова серед англійців та американців.

Заборона розповідає про оксфордське слово 2021 року та пояснює, навіщо воно взагалі обирається.


Vax: що означає слово року

1 листопада 2021 року видавництво Оксфордського університету (Oxford University Press) обрало vax словом 2021 року, адже його використовували у 72 рази більше, ніж у 2020 році.

Графік вживаності слова vax в англійській мові за останній рік. Інфографіка: Видавництво Оксфордського університету

Слово vax в англійській мові буває як іменником, так і дієсловом. Воно має одразу три значення: вакцина, вакцинація і вакцинуватися. Від нього було утворено дуже багато похідних неформальних термінів, наприклад, vax sites (вебсайти вакцинації), vax cards (картки вакцинації), getting vaxxed (вакцинуватися), fully vaxxed (повністю вакцинований), anti-vaxxer (антивакцинувальник), vexxie (цим терміном називається селфі, зроблене під час щеплення) тощо.

Існує дві форми цього слова — vax і vaxx, і вони обидві є правильними, втім найбільш вживаним є варіант з однією літерою x (89%). Однак зі зміненими формами цього слова на кшталт vaxed/vaxxed, vaxes/vaxxes, vaxing/vaxxing найпопулярнішими є саме форми з подвоєнням (87%).

Читати більше новин в Telegram
Співвідношення вживаності vax і vaxx та їхніх змінених форм в англійській мові. Інфографіка: Видавництво Оксфордського університету

У редакції Оксфордського словника зазначають, що вперше слово vax як іменник було записано у 1983 році, а як дієслово — лише у 2009 році.

Слово року: навіщо його обирають

Словом року видавці Оксфордського словника називають найбільш вживане слово або вираз за конкретний рік. Його обирають для лінгвістів, які вивчають розвиток мови та різних словоформ, та для соціальних науковців, щоб вони могли визначати найбільш важливі дискурсивні тенденції у суспільстві за певний період. Також воно слугує для привернення уваги до вивчення мови, зокрема завдяки популяризації різних неологізмів.

Вперше слово року було визначене у німецькій мові за ініціативою Gesellschaft für deutsche Sprache (Товариства німецької мови) у 1971 році. Саме відтоді у багатьох мовах з’явився тренд обирати найбільш популярне або суспільно важливе слово. Існує багато підходів щодо вибору слова року у різних мовах: можуть звертати увагу на новизну, на популярність, на контекст тощо.

Редакція Оксфордського словника англійської мови обирає слово року з 2004 року. Що цікаво, у 2020 році їм не вдалося обрати одне слово чи вираз, тому вони запропонували цілий перелік слів

В Україні з 2014 року слово року визначає редакція онлайн-словника неологізмів та сленгу української мови «Мислово». За версією «Мислово» у 2020 році словом року в Україні був коронавірус, а у 2019 — диджиталізація.

Раніше Заборона розповідала про те, що в Україні затвердили перелік протипоказань до щеплення проти COVID-19, який формально дозволяє українцям ухилятися від вакцинації.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій