'
Читаєте зараз
Вчені довели велику загрозу м’яса з лабораторій: в чому суть технології

Вчені довели велику загрозу м’яса з лабораторій: в чому суть технології

Іван Скорина
  • Вуглецевий слід від виробництва так званого lab-grown meat може бути у 25 разів більшим, ніж від продукування звичайного м’яса. 
  • Перший гамбургер зі штучною котлетою коштував $325 000, але тепер технології дозволяють знизити ціну до $80 за кілограм. 
  • Крім м’яса курки, качки, корови та інших тварин, вчені також працюють над створенням альтернативного молока і яєць. 

Протягом наступного десятиліття лабораторне м’ясо перетвориться з нішевої концепції на звичайну їжу. При цьому розвиток нової галузі промисловості може мати жахливі наслідки для клімату через складність самого процесу виробництва.

Заборона розповідає про перспективи нової технології етичного харчування.


Етичне м’ясо не врятує екологію: висновок вчених із США

Нове дослідження Департаменту харчових наук і технологій Каліфорнійського університету в Девісі виявило, що вирощене в лабораторії (тобто культивоване м’ясо) загрожує клімату більше, ніж справжнє. Воно може стати більш поширеним протягом наступних 10 років, але для цього технологію треба розширити до промислових масштабів. А це вже призведе до більших викидів вуглецю в атмосферу.

Вчені зосередились на компонентах вирощення штучного м’яса (глюкозі, амінокислотах, вітамінах, факторах росту, солях та мінералах) та виявили, що після початку масового виробництва один кілограм lab-grown meat може породжувати від 246 до 1508 кг викидів CO2, що в 4-25 разів більше за вуглецевий слід звичайної м’ясної промисловості.

«Дослідження ще не пройшло повний процес експертної оцінки, тому його висновки можуть змінюватися. Кілька ключових припущень Каліфорнійського університету в Девісі не узгоджуються з поточною чи очікуваною практикою отримання та очищення інгредієнтів для клітинного вирощування», — каже представник некомерційної організації Good Food Institute, що просуває альтернативи продуктам тваринного походження. 

Читати більше новин в Telegram
У 2013 році професор Марк Пост з Маастрихтського університету в Нідерландах представив перший у світі гамбургер, вирощений із м’язових клітин корови у лабораторії. Джерело: Techleap.nl/Medium

Lab-grown meat: процес створення

Вирощене в лабораторії м’ясо вважається етичнішим за справжнє, оскільки для нього потрібен зразок тканини тіла, а не вбивство тварини. За допомогою нарощування стовбурових клітин можна створити субстанцію, наближену до реального м’яса курки чи качки, свинини чи яловичини. На стадії експериментів перебувають штучні молоко та яйця.

Клітини для подальшого нарощування добувають із тварин під наркозом і поміщають у чашки Петрі, де утворюється середовище росту. В ньому містяться такі поживні речовини як амінокислоти, глюкоза, вітаміни та неорганічні солі, а також елементи росту та білки, що допомагають клітинам розмножуватися (так само як в тілі тварин) та рости. З маленького зразка м’язової тканини можна виростити понад трильйон клітин, які природним чином зливаються у м’язові волокна. Після цього його вже можна готувати та споживати. 

Перший лабораторний бургер був створений професором Маастрихтського університету Марком Постом у 2013 році. Його виробництво коштувало близько $325 000, але з розвитком технологій витрати можна знизити. За оцінкою голландського стартапу Mosa Meat, де Пост працює директором з продажів, ціна етичного м’яса при масштабному виробництві може становити $80 за кілограм. Це означатиме, що гамбургер вагою 170 грамів коштуватиме трохи більш як $13.

Раніше Заборона розповідала про гастрономічну ностальгію українських мігрантів, які переплачують за улюблений борщ у європейських країнах. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій