'
Читаєте зараз
Вчені планують відродити мамонтів і додо. Для них виділять окремі зони життя на планеті

Вчені планують відродити мамонтів і додо. Для них виділять окремі зони життя на планеті

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2021 році було засновано першу у світі компанію, яка займається відновленням вимерлих тварин — Colossal Biosciences.
  • Тварини не будуть повними аналогами зниклих видів, але функціонально будуть максимально схожі.
  • Перші гібридні мамонти мають з’явитися до 2028 року, а доісторичні птахи ще раніше.

Вчені взялися за відновлення вимерлих тварин: їх планують не тільки відродити, а й заселити у ті зони, де вони колись мешкали. Найпершими стануть мамонти, тасманійські тигри, які зникли менше 100 років тому, та птахи додо. Для доісторичних слонів та тигрів схема відродження вже відома, а от з птахами все складніше. Річ у тім, що той етап розвитку, на якому науковці вносять генетичні зміни, проходить у яйці і настільки швидко, що вловити його дуже важко.

Заборона розповідає про компанію Colossal Biosciences та про те, як саме відбувається відновлення вимерлих тварин.

Colossal Biosciences: над чим працює компанія

Стартап заснували Джордж Черч і Бен Ламм у 2021 році. Вони позиціонують його як першу у світі компанію, яка займається ліквідацією вимирання та відновленням вже втрачених видів, пише SYFY.

За два роки існування було запущено кілька гучних проєктів: першою стала робота по відродженню шерстистого мамонта, яка триває й досі. А у 2022 році Colossal оголосила про партнерство з Лабораторією інтегрованого генетичного відновлення Thylacine (скорочено TIGRR) для відродження тасманійського тигра, або тилацина.

Обидва види тварин були ссавцями, що дещо спрощує роботу науковцям. Вони використовують одні й ті ж репродуктивні принципи для відновлення. Вони мінімально змінюють генетичний код ембріона ще у яйцеклітині найближчого виду. Так само роблять вже з ембріонами тварини, яка з нього виросла і так далі. Тобто щоразу відбувається крок або навіть пів еволюційного кроку назад. 

Читати більше новин в Telegram

Є кілька кардинальних відмінностей, які не дозволяють об’єднати два проєкти в один:

  • науковці мають хороші генетичні дані мамонтів. При цьому відстань до найближчого живого виду, азійського слона, не дуже велика. Це добре, адже треба пройти назад не так багато поколінь, аби відновити вид. При цьому період вагітності у слонів складає два роки, що сильно затягує процес;
  • з тасманійським тигром навпаки: відстань між тилацином і дунартом — його найближчим живим видом — більша. При цьому, оскільки ці тварини були сумчастими, то період вагітності значно коротший, ніж у слонів — лише кілька тижнів. 

«Тварини не будуть повними аналогами вимерлих. Вчені націлені на те, що функціонально схоже на цільову тварину, розуміючи, що повторювані мутації та природний відбір підштовхуватимуть майбутні покоління все ближче до їхніх вимерлих попередників. Оскільки мета полягає не в тому, щоб зробити зоопарк чи тематичний парк з атракціонами, а в тому, щоб фактично повернути цих тварин, одночасно відновлюючи втрачене генетичне різноманіття», — пояснили у виданні.

Дронт маврикійський: як відновлюватимуть вид

Компанія у 2023 році отримала від Фонду інноваційних технологій США (USIT) та інших партнерів грант на $150 мільйонів. Його витратять на вже діючі та один новий проєкт —  відродження дронта, також відомого як птах додо. Це кардинально новий виклик для науковців, адже дієвого процесу не існує.

«Та система, до якої ми схиляємося, використовує так звані первинні статеві клітини (PGC). У курей, коли яйце відкладено, і це приблизно 24-годинний ембріон, ці PGC мігрують навколо зовнішньої частини ембріона, щоб дістатися до статевих залоз, де вони згодом стануть сперматозоїдом або яйцеклітиною, залежно від біологічної статі ембріона. У той момент, коли PGCs мігрують навколо ембріона, вчені можуть вихопити їх голкою. Якщо ми зможемо змусити їх ділитися та рости, ми зможемо редагувати їх там, перш ніж помістити назад у яйце на тій же стадії розвитку», — пояснила керівниця проєкту Бет Шапіро.

Птах, який вилупиться з того яйця, сам буде звичайним, але його яйцеклітини або сперматозоїди будуть змінені. Для цього процесу є прецедент. Під час попередніх експериментів науковці модифікували яких курку вмонтували PGC качки. Коли курча вилупилося, частина його статевих клітин була нормальною, а частина — качиною. Тоді вчені запліднили цю курку спермою качки і вона висиділа каченят. По суті, це те, що вчені сподіваються зробити з додо.

Загалом компанія має на меті вивести перших гібридних мамонтів до 2028 року, а дронта ще раніше (конкретні терміни не озвучують).

Окрім виведення тварин, їм мають також підготувати ареали проживання. Наприклад, додо ще до появи людей жили на острові Маврикій в Індійському океані, тож зону для існування планують підготувати там, щоб підвищити шанси на адаптивність. Водночас тварин мають захистити від повторного винищення, адже вважається, що причиною їх вимирання стали саме люди.

«Ці технології матимуть негайне застосування для захисту та збереження видів по всьому дереву життя. Ось чому запуск геноміки птахів є таким важливим. Ми знаємо багато про ссавців, тому що люди є ссавцями, і ми піклуємося про них, але птахи є одними з найбільш загрозливих видів у всьому світі, і часто через те, що ми зробили; зміни, які ми внесли в їхнє середовище проживання», — каже Бет Шапіро.

Раніше Заборона розповідала про масштабне вимирання тварин, яке почалося з 1970 року. В останні роки смертність зросла, що може призвести до глобального зникнення десятків видів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій