'
Читаєте зараз
Вчені створили антибіотики, до яких не звикають бактерії. Це була мегапроблема медицини

Вчені створили антибіотики, до яких не звикають бактерії. Це була мегапроблема медицини

Ilona Kivva
Автор:
  • Один з головних недоліків антибактеріальних препаратів — з часом мікроорганізми пристосовуються, тож певний засіб перестає діяти. Так, наприклад, сталося з пеніциліном.
  • Резистентність виникає не тільки еволюційно в глобальних масштабах. Є також індивідуальна, спричинена некомпетентністю хворих та порушенням правил вживання ліків.
  • Науковці з Каліфорнійського університету працювали над компактними зарядними пристроями для армії США і випадково відкрили нову хімічну сполуку.

Винайдений штучний антибіотик б’є не по одній, а по одразу кількох функціях життєдіяльності мікроорганізмів. Під час експериментів він знищив всі тестові зразки бактерій і не викликав при цьому стійкості у жодної з них. Відкриття може розв’язати одну з найбільших проблем сучасної фармакології, адже теоретично препарат працюватиме навіть на вже резистентних мікробах.

Заборона розповідає про випадок, який допоміг відкрити абсолютно новий клас лікарських препаратів, а також про міфи, що побутують про антибіотики.


COE2-2hexyl: у Каліфорнійському університеті відкрили унікальну сполуку

Команда дослідників працювала над спецзамовленням для армії США: мала створити пристрій, який би заряджав мобільні телефони солдатів у польових умовах. Технологія базується на енергії, отриманій із бактеріальних клітин: щоб вона працювала, потрібна була сполука, яка б вивільняла цю енергію, пише Science Daily.

Вчені створили кілька варіацій хімічних речовин, які однаково вдало спрацювали під час експериментів. Тож пізніше виникла ідея протестувати для іншого застосування, наприклад, як антибактеріальні препарати.

«Коли нас попросили визначити, чи можуть ці хімічні сполуки служити антибіотиками, ми подумали, що вони будуть дуже токсичними для людських клітин, подібно до відбілювача. Більшість з них справді виявилися такими, але одна — ні. Вона змогла вбити всі бактеріальні мікроорганізми, які ми протестували», — розповів професор Майкл Мехен, який брав участь у дослідженні. 

Читати більше новин в Telegram

Речовина має формулу COE2-2hexyl. Тести показали, що це не тільки знищує бактерії, а й запобігає виникненню у мікроорганізмів стійкості до неї. Це основна глобальна перешкода для розробки антибіотиків, оскільки обмежує потенційну цінність препарату на ринку. Наприклад, відкритий у 1928 році пеніцилін ефективно працював перші кілька десятиліть, але мікроорганізми звикли до нього, тож у 2023 році більшість з них мають своєрідний імунітет проти антибіотика. Це відбувається з усіма існуючими видами препаратів і у наш час набагато швидше.

Винахід має унікальний механізм дії: на відміну від більшості ліків, які націлені на певну функцію мікроба, він працює проти кількох одночасно.

«Схоже, що препарат впливає на бактеріальну мембрану, що своєю чергою порушує численні бактеріальні функції. Це може пояснити антибактеріальну дію широкого спектру та низький рівень стійкості бактерій», — пояснив вчений Девід Лоу.

Цей клас лікарських засобів має потенціал як нова універсальна терапія проти мікробних резистентних патогенів, тобто проти мікроорганізмів, що мають вкрай високу стійкість до антибіотиків. Вчені проводять додаткові дослідження, щоб переконатися у безпечності препарату, щоб його можна буде протестувати на людях.

Антибіотики: поширені міфи

Резистентність часто виникає через нераціональне застосування антибіотиків або порушення режиму прийому. Саме тому такі препарати повинні призначати лише лікарі і тільки у тих випадках, коли це обґрунтовано.

«Майже за 100 років існування антибіотики врятували мільйони життів. Однак загроза антибіотикорезистентності може повернути нас до часів, коли люди помирали від бактеріальної пневмонії», — пояснили експерти Міністерства охорони здоров’я України.

Побутує багато міфів про ці ліки, деякі з них особливо небезпечні, адже можуть зашкодити людині, а заразом призвести до антибіотикорезистентності:

  1. антибіотиками можна лікувати будь-яку інфекцію;

Згідно з даними Центру громадського здоров’я МОЗ, майже 64% українців помилково вважають, що від гострих вірусних інфекційних захворювань та застуди можна вилікуватися антибіотиками, тож купують їх без призначення лікаря. Насправді дії препаратів піддаються лише бактерії: жоден вірус неможливо так вилікувати. Наприклад, COVID-19 це вірусна інфекція — вона не лікується антибіотиками.

  1. якщо захворів, можна допити ліки, які залишилися від попередньої хвороби або взяти у когось, кому теж призначали;

Не можна вживати антибіотики без призначення лікаря. Схеми лікування та вибір таких препаратів дуже індивідуальний. Тобто препарат, який призначили одному хворому за аналогічної хвороби, може буде неефективним або небезпечним для іншого.

  1. можна припинити прийом ліків, якщо відчуваєш, що одужав;

Тут знову про резистентність. Кожен препарат має певний визначений період прийому — курс. За цей період препарат має вбити певну кількість бактерій і запобігти розвитку в них стійкості до антибіотиків. Цей час спеціально прораховують фармацевти. Якщо ігнорувати норму вживання, з високою ймовірністю ви отримаєте стійкість бактерій до цього препарату і у майбутньому він буде для вас просто неефективним;

  1. якщо забув прийняти дозу ліків, то можна за раз взяти подвійну;

Коли ми вживаємо певну кількість препарату з чіткими інтервалами, в організмі підтримується приблизно одна й та ж концентрація антибіотика, при якій і мають вмирати бактерії. Якщо вона падає, шкідливі мікроорганізми не знищуються і набувають стійкості. 

Якщо ви все ж пропустили час прийому ліків, надолужте його якомога швидше, але одинарною дозою, а далі дотримуйтеся стандартної схеми. Якщо ж до наступного запланованого вживання мало часу, просто пропустіть той, про який забули — це принесе менше шкоди, ніж передозування.

  1. антибіотики пригнічують імунітет.

Дослідження показали, що такі препарати жодним чином не впливають на імунну систему, навіть навпаки. Антибіотики призначають при бактеріальних інфекціях саме тоді, коли імунітет вже не може самостійно впоратися з мікроорганізмами, що викликали хворобу. Тобто, коли призначають ліки, імунітет вже ослаблений через бактерії, тож препарат допомагає не виснажувати його ще більше.

Раніше Заборона розповідала про найпоширеніші міфи щодо коронавірусної хвороби та про докази, які їх спростовують. Деякі з тверджень навіть науково обґрунтовуються, але тільки частково.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій