'
Читаєте зараз
True or false: топ-10 головних міфів про COVID-19

True or false: топ-10 головних міфів про COVID-19

Ilona Kivva
Автор:
  • Ковід викликає респіраторний вірус, який передається виключно повітряно-крапельним шляхом.
  • У ніздрях людини місце, до якого тісно прилягає частина мозку, але пошкодити його під час ПЛР-тесту неможливо.
  • Доведено вплив COVID-19 на чоловічу репродуктивну функцію.

Коронавірус вперше виявили у 2019 році. За три роки було проведено чимало досліджень, завдяки яким вдалося розібратися з природою вірусу та створити вакцини проти ковіду з доведеною ефективністю. Також було спростовано чимало міфів про хворобу, а для деяких з них навпаки знайшлося підтвердження.

Заборона розповідає про найпоширеніші міфи про хворобу та про докази, які їх спростовують.


Фейки про Covid-19: спростування від науковців

Коронавірусна хвороба досі порівняно малодосліджена. Вірус розвивається, виникають нові штами, а проведення високоточних аналізів вимагає багато часу. Саме тому виникає чимало міфів та фейків щодо пандемії.

  1. ПЛР-тест на коронавірус пошкоджує мозок

При ПЦР-тестуванні мазки беруться із носоглотки. Справді, там є місце, де мигдалеподібне тіло (частина півкуль, яка відповідає за емоції людини) прилягає до порожнини ніздрь, але:

  • воно знаходиться на кілька сантиметрів глибше, ніж місце, де беруть пробу;
  • мозок захищений спеціальною пластиною.

 «Тести на COVID-19 не можуть пошкодити мигдалеподібне тіло. Воно знаходиться на кілька сантиметрів далі у ніздрі, куди вставляється тестовий тампон. Насправді в дихальних шляхах або носовій порожнині немає жодної ділянки, де мозок був би доступним, не просвердливши  попередньо крибриформну пластину», — розповів Reuters професор нейротехнологій з Імперського коледжу Лондона Саймон Шульц.

Читати більше новин в Telegram
  1. Алкоголь допомагає не захворіти/лікує коронавірус

Вживання алкоголю, відповідно до офіційних даних Європейського агентства ВООЗ, не тільки не знищує вірус, а й може збільшити ризики для здоров’я, якщо людина вже заразилася.

«Спирт у концентрації щонайменше 60% справді діє як дезінфікуючий засіб на шкіру, але не має такого ефекту при потраплянні всередину організму. Алкоголь також не продезинфікує рот і горло, тому не допоможе запобігти потраплянню COVID-19 при вдиханні. Крім того, надмірне вживання алкоголю підвищує ризик розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), одного з найважчих ускладнень COVID-19», — кажуть експерти.

  1. Коронавірус викликає безпліддя у чоловіків

Твердження про те, що вакцинація проти COVID-19 спричиняє чоловіче безпліддя, не мають офіційних підтверджень, пише Reuters. Але є деякі докази того, що коронавірус, особливо затяжний, може тимчасово порушити чоловічу фертильність.

Наприклад, дослідження, яке провела команда з Бостонського університету, довело, що рухливість та кількість сперматозоїдів у чоловіків, які були інфіковані COVID-19, змінилася. У експерименті взяли участь понад 2000 пар, що мають намір завести дітей. Ті пари, в яких партнер-чоловік дав позитивний результат протягом 60 днів після менструального циклу у жінки, мали на 18% менше шансів завагітніти. Однак не було жодної різниці між станом сперми у чоловіків, які одужали за понад 60 днів, з тими, які не хворіли взагалі.

«Деякі дослідження показали, що у чоловіків, інфікованих SARS-CoV-2, спостерігається зниження параметрів сперми, але з часом вони повертаються до норми. Крім того, у деяких чоловіків може виникнути орхіт (набряклість яєчок) після ковіду. Це може спричинити пошкодження яєчок і, як вважають, також спричинити зміни параметрів сперми», — каже доцент кафедри урології в університеті Майамі Ранджит Рамасамі.

  1. Коронавірус передається посилками між країнами

Вірус справді може зберігатися на поверхнях, однак без носія, тобто людини, він живе не більше кількох годин, свідчать дані ВООЗ. Ба більше, навколишнє середовище та вплив різних температур при транспортуванні (наприклад, у літаку, на вулиці та в автомобілі при перевезенні) ускладнюють активність вірусу. 

Вірус COVID-19 на поверхнях. Ілюстрація: ВООЗ

  1. Комарі переносять коронавірус

COVID-19, відповідно до класифікації ВООЗ, викликає респіраторний вірус. Це означає, що він передається повітряно-крапельним шляхом: через вдихання крапель, що виділяються з дихальних шляхів хворого, при кашлі або чханні, а також через слину. Жодних доказів того, що можна захворіти через кров, не має.

Група вчених з Науково-дослідного інституту біозахисту при Університеті штату Канзас у липні 2022 року опублікувала дослідження, згідно з яким навіть за екстремальних умов вірус SARS-CoV-2 не може розмножуватися в комарах.

«Важливо розуміти, як комарі передають віріони або вірусні частинки. Комар повинен спочатку похарчуватися зараженим господарем, у якого в крові циркулює достатньо вірусу. Потім вірус повинен вижити в середній кишці комахи, яка має безліч імунних реакцій, подібних до наших. Із наступним прийомом крові його можна передати. Не так багато вірусів розвинулося протягом тисячоліть, щоб успішно завершити цю подорож, тому такі віруси як грип, коронавірус і мавпяча віспа, не здатні передаватися комарами», — пояснив радник Американської асоціації боротьби з комарами Деніел Марковскі.

  1. Ковід передається тільки у холодному кліматі

Випадки заражень коронавірусною хворобою, згідно з даними ВООЗ, від станом на 2022 рік зафіксовані на всіх континентах, крім Антарктики, тобто майже в усіх кліматичних зонах. 

Команда науковців з університету Флориди у січні 2022 року провела дослідження, яке свідчить, що передача вірусу може мати сезонні стрибки, пов’язані з температурою та вологістю, які збільшуються в різні пори року в різних місцях. Так, у холодніших регіонах може спостерігатися більше випадків захворювання взимку, тоді як у тепліших  випадків зараження більше влітку. 

«Вологість і температура відіграють важливу роль у розмірі частинок вірусу, що може впливати на тривалість його життя в повітрі. Сухіші атмосфери в холодніших регіонах призводять до випаровування води з частинок, зменшуючи їх розмір і дозволяючи їм ширяти в повітрі довше. 

Повітря у вологому та гарячому середовищі містить більше води, яка може конденсуватися на частинках вірусу і зробити їх більшими, тому, теоретично, вони швидше осідають на землю», — каже співавтор дослідження Чанг-Ю Ву.

Випадки зараження коронавірусом зростають при температурі нижче 17°C або вище 24°C через динаміку аерозолів і поведінку людини. Інфографіка: The Washington Post

  1. Ефірні олії та інші добавки можуть захистити

Немає жодних доказів, що прийом цинку, вітаміну D та інших харчових добавок може запобігти чи лікувати коронавірусну хворобу. Однак дослідження, опубліковане у авторитетному науковому журналі Nature у серпні 2022 року, свідчить, що деякі природні компоненти ефірних олій можуть мати інгібуючі властивості проти COVID-19, тобто сповільнювати чи зупиняти хімічні реакції, які викликає вірус.

Так, було перевірено 538 зразків ефірних олій, ароматичних екстрактів та харчової та харчової сировини різного походження. Найбільш активні природні ароматизатори та ароматизатори складалися з летких і нелетких фракцій, таких як резиноїди (сторакс, бензоїн Суматри та Сіаму, гальбанум і толу), смоли (елемі, сторакс, і лабданум), і абсолюти (рукола, шпинат і дубовий мох). Однак результат дуже відрізнявся для одних і тих же рослин з різних країн або навіть для різних частин однієї рослини. Наприклад, ефірна олія кореня любистку мала високі інгібуючі властивості, а в олії з листя вони були практично відсутні. Також для всіх зразків, у яких був високий вміст монотерпенів і монотерпеноїдів (природні вуглеводи, хімічна формула C10H16) така властивість була відсутня.

Увага! Науковці зауважили, що для остаточної перевірки інформації потрібні додаткові дослідження. Робота не включала аналіз впливу тих чи інших речовин безпосередньо на організм людини, а тим паче на їх взаємодію з коронавірусом всередині організму.  Національний інститут здоров’я США та Національний інститут якості надання медичних послуг (NICE) станом на 2022 рік підтверджують, що вітаміни та ефірні олії не мають доказовою ефективності проти коронавірусу.

  1. Часник допомагає захиститися від коронавірусу

Науковці підтверджують, що часник може сповільнювати деякі види бактерій, адже має антибактеріальні властивості, які зберігаються навіть після хімічних процесів, які відбуваються в організмі людини при травленні. Однак COVID-19 — вірус, а не бактерія. Немає ніяких доказів того, що часник може захистити людей від COVID-19.

  1. Чоловіки більш схильні до захворювання на COVID-19, ніж жінки

Офіційних даних немає, однак вчені з Гарвардської лабораторії GenderSci Lab у січні 2022 року опублікували результати дослідження, яке показало, що з початку пандемії у 2019 році у деяких американських штатах кількість захворювань серед чоловіків справді була вищою, ніж серед жінок. В інших штатах показники приблизно однакові, а у певні періоди жінки випереджали чоловіків. Наприклад, у Техасі у 2020 році у чоловіків стабільно вищі показники, тоді як у Коннектикуті протягом 22 тижнів показники смертності у жінок були вищі, ніж у чоловіків. 

Водночас вони довели, що чоловіки частіше помирають від хвороби, однак причини не пов’язані з біологічною статтю чи гормонами. Аналіз понад 30 мільйонів підтверджених випадків коронавірусу в США показує, що причина у низці соціальних факторів.

«Ми перевірили такі речі, як дотримання масочного режиму або соціального дистанціювання. Ми помітили різницю в гендерному дотриманні цих правил. Чоловіки рідше носять маски належним чином або дотримуються правил соціального дистанціювання — це не пов’язано з біологією», — пояснила одна з учасниць дослідження Тамара Рушович.

  1.  Ліки від артеріального тиску ускладнюють перебіг COVID-19

Дані, що підтверджують зв’язок між ліками від артеріального тиску, зокрема інгібіторами ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) і блокаторами рецепторів ангіотензину (БРА) і COVID-19, справді є, кажуть доктори медичних наук зі США Ліза Марагакіс і Габор Девід Келем. Однак, за їх словами, таких наукових аналізів вкрай мало і їх результати є лише проміжковими.

Раніше Заборона розповідала про оптимістичний прогноз науковців щодо швидкого завершення пандемії коронавірусу у світі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій