Вчені відкрили абсолютно нову екосистему: вона увесь цей час була під океанським дном

Ilona Kivva
Автор:
  • Науковці у 1970-х роках знайшли у Тихому океані гідротермальні джерела. Вони знаходяться на глибині 2.5 кілометри.
  • У 2023 році дослідники повернулися туди з підводним роботом, щоб буквально перевернути частину дна. 
  • Виявилося, що вулканічні печери, що сформувалися, стали домом для багатьох живих організмів.

Істоти створили власну екосистему під океанічним дном, яка не залежить від зовнішнього морського світу. Більшість зі знайдених тварин вже зустрічалися вченим, але там можуть бути й абсолютно невідомі види. 

Заборона розповідає про відкриття міжнародної команди акванавтів.


Експедиція на океанське дно: що знайшли дослідники з Інституту Шмідта

Науковці з Океанічного інституту Шмідта (SOI) ще у 1970-х роках знайшли біля берегів Центральної Америки гідротермальні джерела (Тихий океан). З них гарячі, багаті мінералами рідини потрапляють в глибокий океан, пише Science Alert.

Джерела знаходяться на океанському дні на глибині близько 2.5 км, тож там повна темрява, втім, навколо них вирувало життя. Акванавти підозрювали, що воно може існувати й під ними, тобто під океанським дном. 

Вулканоктопус біля мідій і трубочників. Фото: Океанський інститут Шмідта

Читати більше новин в Telegram

Через 46 років після відкриття дослідники вирішили перевірити свою теорію. Вони використали підводного робота, щоб перевернути плити вулканічної кори. Під цим шаром ховалася ціла окрема екосистема — різні живі організми пристосувалися до спільного проживання.

«На суші ми давно знаємо про тварин, що живуть у підземних порожнинах, а в океані — про тварин, що живуть у піску та мулі. Але вперше ми шукали тварин під гідротермальними джерелами. Це справді видатне відкриття нової екосистеми надає нові докази того, що життя існує в неймовірних місцях», — каже виконавча директорка інституту Джіотіка Вірмані.

Печерні системи стали домом для черв’яків, равликів і хемосинтезувальних бактерій. Істоти живуть у воді з температурою 25°C і покладаються не на сонячне світло, а на мінерали для отримання енергії.

Особливо вчених зацікавили трубочники, малощетинкові кільчасті черви. Виявилося, що вони подорожують під морським дном крізь вулканічні рідини, щоб колонізувати нові середовища існування.

Молоді трубочники, знайдені у зразку вулканічної кори. Фото: Океанський інститут Шмідта

Науковці припускають, що глибше можуть проживати і абсолютно невідомі тварини, але щоб їх знайти необхідні подальші дослідження. При цьому є ризик руйнування екосистеми через людське втручання.

«Відкриття нових істот, ландшафтів, а тепер і абсолютно нової екосистеми, підкреслює, скільки всього нам ще належить відкрити про наш океан. Водночас треба пам’ятати, наскільки важливо захищати те, чого ми ще не знаємо або не розуміємо», — вважає співзасновниця і президентка Океанічного інституту Венді Шмідт.

Раніше Заборона розповідала про вплив океанічної течії Гольфстрім на планету. Вона слабшає і це призводить до потепління у холодних регіонах.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій