Читаєте зараз
Вчені знайшли неочікувану заміну пластику: це може врятувати планету

Вчені знайшли неочікувану заміну пластику: це може врятувати планету

Ilona Kivva
Автор:
  • Науковці з найбільшого дослідницького центру Фінляндії вивчали гриби Fomes fomentarius, які ростуть на стовбурах дерев.
  • В організма унікальна тришарова структура: кожна зона має різну щільність.
  • Матеріали з грибів піддаються біологічному розкладанню та можуть бути перероблені в кінці терміну служби продукту.

Через специфічні властивості звичайний гриб-трутовик замінить пластик. З нього можна робити як м’які матеріали, наприклад, піну чи поліестер, так і іграшки чи навіть навушники — перший прототип вже створили. Оскільки це гриб, вирощувати його швидко і недорого, до того ж це не зашкодить екології.

Заборона розповідає про диво-структуру міцелію, який зустрічається більш як у половині регіонів світу.


Fomes fomentarius: властивості 

Fomentarius  — гриб з сімейства Фомес, який зустрічається в Європі та Північній Америці, Азії, Північній Африці. Він росте зі стовбура дерева і за формою нагадує копито, тому його прозвали копитний гриб. Тисячі років його використовували як трут для розпалення багаття, тож звідси пішла інша назва — трутовик, пише The Verge

Команда науковців з найбільшого дослідницького центру Фінляндії VTT Technical проводила експерименти з міцелієм і виявили, що його можна використати для створення нового класу надлегких високоефективних матеріалів. Теоретично вони здатні повністю замінити пластик.

«Ми були справді вражені структурою. Одна річ, яку ви одразу помічаєте, якщо ви біолог. Вона полягає в тому, що коли природа створює щось прекрасне, вона ніколи не робить цього просто так — у всього має бути якась функція», — каже вчений Пежман Мохаммаді.

Читати більше новин в Telegram

Унікальним у цьому грибі є те, що він має три шари — всі з різними властивостями:

  • зовнішня оболонка — дуже міцна. Її можна використовувати, наприклад, для виготовлення ударостійкого покриття для скла, скажімо, на телефон чи планшет або навіть того, що використовується в інтер’єрі чи автівках;
  • середній шар — м’який. Він добре відчувається на шкірі та може повторювати вигини, тож підійде як заміна поліестеру або піни з ефектом пам’яті для взуття чи інших гнучких матеріалів;
  • внутрішній шар — схожий на деревину. Підійде для виготовлення деталей, іграшок тощо.

Проєкт має великий потенціал, адже вирощувати гриби недорого, до того ж це швидко і екологічно чисто. Науковці вже встигли створити прототип набору навушників, використовуючи нитки міцелію. Він поки знаходиться на стадії розробки, адже треба розв’язати багато питань:

  • вирубувати трутовики у лісах масово не можна, бо це завдасть шкоди екосистемам, тож треба першочергово налагодити промислове вирощування;
  • налаштувати геном гриба, щоб посилити певні його якості;
  • провести додаткові дослідження та тестування, щоб переконатися, що матеріали з гриба достатньо міцні.

«Використання грибів може суттєво скоротити кількість пластикових відходів у світі. Пластмаси, виготовлені з викопного палива, дуже важко переробити, вони захаращують звалища, ландшафти та водні шляхи. А от матеріали з грибів піддаються біологічному розкладанню та можуть бути перероблені в кінці терміну служби продукту. Можливо, одного разу ви побачите такі навушники, піну з ефектом пам’яті для взуття чи навіть екзоскелети літаків», — резюмували у The Verge.

Раніше Заборона розповідала гриби вкрай рідкісного роду Cordyceps, які вдалося вперше виростити в лабораторних умовах. Це ті самі гриби, які надихнули авторів спочатку гри, а тепер вже і серіалу The Last of Us, а також інших зомбі-страшилок. Виявилося, що вони містять речовину, яка теоретично може лікувати практично усі види вірусів та навіть рак. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій