'
Читаєте зараз
Вчені знайшли планету, що помирає так само, як може померти Земля

Вчені знайшли планету, що помирає так само, як може померти Земля

Yevheniia Kostina
  • Група дослідників взялася за вивчення екзопланети, якою вважають вже приреченою.
  • Орбіта Kepler-1658b скорочується через припливи, подібно до того, як океани Землі піднімаються та опускаються щодня.
  • Відкриття відкриває новий погляд на довготривалий процес розпаду планетарних орбіт.

Земля може загинути через зіткнення зі старіючим Сонцем: припливи і відливи знайденої космічним телескопом планети в іншій Галактиці вказують на такий апокаліпсис. Втім, остаточна доля нашої планети ще не ясна, адже є багато інших факторів, в тому числі і форсмажорних, що можуть змінити майбутнє в будь-яку секунду.

Заборона розповідає про революційне дослідження планети, що знаходиться на відстані 2600 світлових років.


Кінець Землі: гарячий Юпітер

Астрономи вперше ідентифікували планету, яка могла б дати уявлення про те, як виглядав би цей апокаліптичний сценарій смерті небесного тіла, коли воно рухається до катаклізмичного зіткнення із зіркою, навколо якої вона обертається, пише Daily Sabah.

У новому дослідженні команда вчених висловила надію, що приречена екзопланета Kepler-1658b може допомогти пролити світло на те, як світи вмирають, коли їхні зірки старіють.

Інфографіка: NASA

«Якщо планета продовжить обертатися до своєї зірки зі спостережуваною швидкістю, планета зіткнеться зі своєю зіркою менш ніж через 3 000 000 років. Це перший раз, коли ми спостерігаємо прямі докази того, що планета рухається по спіралі до своєї розвиненої зірки», — сказав Шреяс Віссапрагада, постдокторант Гарвардсько-Смітсонівського центру астрофізики та провідний автор дослідження.

Читати більше новин в Telegram

Еволюційна зірка увійшла до субгігантської фази життєвого циклу зірки, коли вона починає розширюватися та ставати яскравішою.

Kepler-1658b: що це

Астрономи виявили екзопланету за допомогою космічного телескопа Kepler, піонерської місії полювання на планети, яка була запущена в 2009 році. Цей газовий гігант в 2019 році отримав позначення Kepler-1658b, має масу 5.88 Юпітера та обертається навколо своєї зірки за 3.8.днів.

Kepler-1658b, яка знаходиться на відстані 2600 світлових років від Землі, відома як планета гарячого Юпітера. Хоча за розміром планета подібна до Юпітера, планета обертається навколо своєї головної зірки на восьму частину відстані між нашим Сонцем і Меркурієм, що робить її набагато гарячішою, ніж газовий гігант у нашій Сонячній системі.

Відповідно до дослідження, пише The Harvard Gazette, орбіта Kepler-1658b навколо головної зірки стає коротшою приблизно на 131 мілісекунду на рік (тисячну частку секунди), причому коротша орбіта вказує на те, що планета наблизилася до своєї зірки.

Основною причиною розпаду орбіти Kepler-1658b є припливи — те саме явище, яке відповідає за щоденні підйоми та падіння в океанах Землі. Припливи породжуються гравітаційною взаємодією між двома орбітальними тілами, наприклад, між Землею і Місяцем або Kepler-1658b і його зіркою. Сила тяжіння тіл спотворює форми одне одного, і коли тіла реагують на ці зміни, виділяється енергія. Залежно від відстані, розмірів і швидкості обертання залучених тіл, ці приливні взаємодії можуть призвести до відштовхування тіл одне одного (у випадку Землі та Місяця, що повільно обертається по спіралі) або всередину, як у випадку з Kepler-1658b до його зірка.

«Тепер, коли ми маємо докази щодо планети навколо розвиненої зірки, ми дійсно можемо почати вдосконалювати наші моделі фізики припливів і відливів. Система Kepler-1658 може служити таким чином небесною лабораторією протягом багатьох років, і якщо пощастить, скоро таких лабораторій буде набагато більше», — говорить провідний автор дослідження Шреяс Віссапрагада.

Раніше Заборона розповідала про знахідку поза нашою галактикою сліди хімічних речовин, що можуть бути залишками однієї з перших зірок у Всесвіті.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій