Читаєте зараз
Астрономи побачили, як народжується нова космічна система: ми скоро теж зможемо

Астрономи побачили, як народжується нова космічна система: ми скоро теж зможемо

Yevheniia Kostina
  • Астрономи виявили дві молоді планети та 30 екзокомет навкруги зірки Бета Живописця в однойменному сузір’ї.
  • Дослідникам вперше вдалося виміряти розподіл комет за розмірами в іншій планетарній системі.
  • З диска газу та пилу навколо Бета Живописця вже народилося дві молоді планети.

За допомогою супутника NASA вчені виявили 30 екзокомет та дві молоді планети, що обертаються навколо Бета Живописця, яку відкрили майже 40 років тому. Завдяки вдалому розміщенню зірки, дослідники можуть спостерігати за нею з телескопів на Землі.

Заборона розповідає про зірку Бета Пікторіс із сузір’я Живописця та нову планетарну систему, яка народжується на наших очах.


Бета Живописця: результати супутникових спостережень

Міжнародна дослідницька група спостерігала за системою Бета Живописця протягом 156 днів за допомогою Транзитного супутника NASA для огляду екзопланет, або TESS. У результаті вчені виявили 30 екзокомет та дві молоді планети, які формують нову космічну систему, пише CNN.

Окрім відкриття 30 екзокомет, дослідники також змогли визначити розмір кометних ядер — крижаної «брудної сніжки». Коли комети проходять близько до зірки, її тепло змушує їх лід сублімувати та утворювати довгі струмені хвости, які можуть простягатися позаду комет.

Ядра екзокомет мають діаметр від 3 до 14 кілометрів, подібно до комет нашої Сонячної системи. Це перший випадок, коли астрономи виміряли розподіл комет за розмірами в іншій планетній системі.

Читати більше новин в Telegram

Зірку Бета Живописця оточує диск із газу і пилу, з якого вже народилося дві молоді планети, що обертаються навколо зірки. Це дає дослідникам рідкісну можливість спостерігати за планетною системою, яка знаходиться в процесі формування. У той час як нашій Сонячній системі 4,5 мільярда років, Бета Живописця лише 20 мільйонів років, тобто астрономічно вона молода.

Візуалізація художником вигляду зірки Бета Пікторіс (Живописця). Джерело: Вікіпедія

Що таке екзокомети

Подібно до комет, які астрономи вивчають у нашій Сонячній системі, екзокомети утворилися в результаті зіткнень з іншими об’єктами. Взаємодія та обмін матеріалами між планетами та малими тілами, такими як астероїди чи комети, на ранній стадії життя системи дуже важливий. Наприклад, частина льоду на Землі походить саме від комет.

Екзокомети можуть допомогти пролити світло на походження та еволюцію комет загалом, а майбутні спостереження за планетною системою за допомогою Хаббла та космічного телескопа Джеймса Вебба допоможуть розкрити про них більше деталей. Дослідники хочуть визначити, яка речовина сублімується або перетворюється з твердого тіла в газ, коли екзокомети наближаються до зірки Бета Живописця. 

Система має унікальну комбінацію трьох факторів, які змушують астрономів повертатися до її дослідження: вона молода, знаходиться поблизу, і телескопи мають ідеальну перспективу на Бету Живописця з Землі.

Раніше Заборона розповідала про третю планету у системі Проксими Центавра, найближчу зірку до нашої Сонячної системи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій