'
Читаєте зараз
Вчені з’ясували, як можна знизити ризик захворіти на діабет

Вчені з’ясували, як можна знизити ризик захворіти на діабет

Daniil Tsarevskyi
  • Понад 500 млн людей по всьому світу мають діагноз діабет, але ще багато хто живе, не здогадуючись про хворобу.
  • У 2019 році діабет став безпосередньою причиною 1.5 млн смертей, 48% випадків припадає на людей віком до 70 років.
  • 11-річне дослідження доводить, що ризик захворіти можна суттєво знизити.

 Активна хода може зменшити шанс захворіти на діабет на 39%, оскільки впливає на основні фактори розвитку захворювання: масу тіла, серцево-судинну систему і стан м’язів. Також варто ввести й інші зміни у свій спосіб життя.

Заборона розповідає про діабет другого типу і його профілактику.

Діабет другого типу: причини захворювання

Діабет — це хронічна хвороба (та, що не має остаточного лікування). Вона виникає, коли підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну або коли організм не використовує його ефективно. Цей гормон відповідає за регуляцію рівня глюкози в крові, пише The Guardian.

Станом на 2023 рік на хворобу страждають більш ніж 537 млн людей, але, за оцінками вчених, ще мільйони не знають про своє захворювання. Понад 95% діабетиків хворіють на другий тип. Він виникає через неефективне використання організмом цукру для отримання енергії, що приводить до високої виробітки глюкози в крові.

Часто симптоми діабету другого типу виникають раптово. Може пройти багато років, перш ніж вони стануть помітними. Типові симптоми хвороби наступні: 

Читати більше новин в Telegram
  • сильна спрага; 
  • потреба в сечовипусканні частіше, ніж звичайно; 
  • помутніння зору; 
  • підвищена стомлюваність; 
  • ненавмисна втрата ваги. 

Люди з діабетом схильні до інших проблем зі здоров’ям, серед яких: серцеві напади, інсульт та ниркова недостатність. Хвороба може призвести навіть до втрати зору, оскільки пошкоджує кровоносні судини очей. Ураження нервів разом з погіршенням кровотоку у кінцівках може призвести до проблем із ногами. У деяких випадках може знадобитись ампутація.

Діабет неможливо повністю вилікувати. З другим типом необхідно приймати препарати для регуляції цукру в крові, а також для зниження артеріального тиску. Це зменшує ризик виникнення ускладнень.

Вплив прогулянок на хворобу: що дізнались вчені

Розвитку діабету другого типу можна запобігти, просто виходячи на вулицю, вважають автори дослідження, опублікованого в British Journal of Sports Medicine.

Команда вивчила 10 інших досліджень діабету, опублікованих з 1999 по 2022 рік, які охопили 508 121 дорослого пацієнта з Великобританії, Японії та США. Тривалість спостереження сягала від трьох до 11 років. Аналіз показав, що люди, які ходять зі швидкістю понад 3 км/год зменшували ризик розвитку хвороби на 15%. Для тих, хто намагався рухатися більш інтенсивно (від 6 км/год), ймовірність набути діабет другого типу впала на 39%. При цьому на результати впливав саме темп ходи, а не тривалість.

«Хоча нинішні стратегії збільшення загального часу ходьби є корисними, може бути доцільним заохочувати людей ходити з більшою швидкістю, щоб ще більше підвищити користь для здоров’я. Люди з більшою швидкістю крокування, швидше за все, матимуть більшу м’язову масу та краще загальне здоров’я», — сказали дослідники.

Подібні результати пов’язують з тим, що більша швидкість ходи говорить про кращу роботу серця та дихальних шляхів, а також більшу м’язову силу. Усі ці компоненти є тим, що найбільше впливає на появу діабету. У процесі ходи люди також знижують свою вагу, покращуючи чутливість до інсуліну.

«Прогулянка безплатна, проста і для більшості людей може бути інтегрована у звичайну діяльність, як-от дорога на роботу, покупки та відвідування друзів. Хоча для покращення здоров’я зазвичай рекомендується переходити до швидшого темпу, важливо, щоб люди ходили у такому темпі, який їм під силу та який їм підходить», — підсумував дослідження консультант з фізичної активності Diabetes UK Ніл Гібсон.

Як для профілактики, так і для відстрочування розвитку діабету другого типу Всесвітня організація охорони здоров’я радить вести здоровий спосіб життя:

  • домогтися здорової маси тіла та підтримувати її; 
  • підтримувати фізично активний спосіб життя — щонайменше 30 хв вправ помірної інтенсивності на день; 
  • запровадити здорове харчування, зменшити споживання цукру та насичених жирів; 
  • не курити.

Раніше Заборона розповідала про хронічну втому: її викликає підвищення рівня одного білка, яке пов’язують з перенесеними вірусними захворюваннями.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій