Читаєте зараз
Вчені знайшли неочікувану причину виникнення хронічної втоми

Вчені знайшли неочікувану причину виникнення хронічної втоми

Анастасія Бодюл
  • Міалгічний енцефаломієліт або синдром хронічної втоми — захворювання, що викликає виснаження організму.
  • Його важко відрізнити від хвороб з подібними симптомами: діагноз ставлять методом виключення, якщо не підтвердяться інші.
  • Медики з’ясували, що розвиток синдрому спричиняє підвищення рівня білка WASF3.

Точно не відомо чому в організмі хворих людей збільшується кількість небезпечного протеїну. Припускають, що це пов’язано з раніше перенесеними вірусними захворюваннями. Вони руйнують клітинний контроль, який тримає білок в нормі.

Заборона розповідає про результати досліджень Національного інституту серця, легенів і крові США.

WASF3: як впливає на організм

Американські біологи знайшли білок, який може бути причиною однієї з найзагадковіших хвороб — міалгічного енцефаломієліту, або синдрому хронічної втоми або (СХВ). Вчені довгий час не могли з’ясувати джерело виникнення захворювання, а без нього не можливо створити ефективне лікування, пише Science

«Дослідження провели на 38-річній жінці, яка страждала на постійну втому, але ще не мала підтвердженого діагнозу СХВ. Команда обстежила зразки тканин її м’язів, шукаючи аномалії. Так у клітинах виявили високий рівень білка під назвою WASF3», — розповіли науковці.

Цей протеїн може впливати на роботу мітохондрій — енергетичних центрів, що живлять клітини. WASF3 спричиняє їхню дисфункцію, порушуючи постачання енергії. Саме тому люди, які страждають на СХВ — їхнім м’язам та клітинам не вистачає живлення.

Читати більше новин в Telegram

Щоб підтвердити висновки, вчені генетично модифікували мишей: у їхньому організмі підвищили рівень WASF3. Мітохондрії тварин також отримали дефекти — піддослідні могли пробігати на біговій доріжці вдвічі менше, ніж звичайні миші.

Досі незрозуміло що викликає високу концентрацію небезпечного білка в організмі людини. Одна з версій, що це пов’язано з деякими вірусними захворюваннями: вони спотворюють мембрани, які контролюють рівень білків. Особливо небезпечним вважається вірус Епштейна-Барр — саме його в дитинстві перенесла перша піддослідна.

СХВ: що за синдром

Міалгічний енцефаломієліт/синдром хронічної втоми — захворювання, що викликає сильну втому, яка триває щонайменше шість місяців. Симптоми посилюються під час фізичної або розумової активності і відпочинок не допомагає їх подолати.

Ознаки СХВ у пацієнтів можуть відрізнятися. Окрім втоми, серед поширених симптомів:

  • сильне виснаження після фізичних або розумових вправ;
  • проблеми з пам’яттю або мисленням;
  • запаморочення при вставанні;
  • біль у м’язах або суглобах;
  • сон, що не приносить розслаблення;
  • головний біль; 
  • біль у горлі;
  • збільшені лімфатичні вузли на шиї або під пахвами; 
  • висока чутливість до світла, звуку, запахів, їжі та ліків.

Інтенсивність хвороби змінюється щодня: симптоми можуть з’являтися та зникати і часто викликаються фізичною активністю або емоційним стресом. В один день людина може бути занадто слабкою, щоб встати з ліжка, а на ранок відчути деяке полегшення. Через це хворим важко регулярно працювати або навіть доглядати за собою. 

Немає єдиного тесту для підтвердження діагнозу. Хворобу встановлюють методом виключення: проводиться ряд медичних аналізів на всі захворювання, що мають подібні симптоми. 

Раніше Заборона розповідала про технологію, що може контролювати гени за допомогою електричного струму. Перепрограмування ДНК може стати ключем до лікування генетичних хвороб.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій