Читаєте зараз
Великий контрнаступ вже почався: Пентагон назвав три фактори, які про це свідчать

Великий контрнаступ вже почався: Пентагон назвав три фактори, які про це свідчать

Ilona Kivva
Автор:
  • Наступальні дії ЗСУ, ймовірно, почалися у червні 2023 року. Найбільші успіхи на Мелітопольському та Бердянському напрямках.
  • Генштаб кинув на напрямок не всі сили і техніку —  більша частина арсеналу поки тримається у резерві.
  • Напрям просування може свідчити, що ціль українських воїнів — відрізати для РФ сухопутне сполучення з Кримом.

Червнева кампанія Сил оборони України, найімовірніше, була підготовкою до масштабних наступальних дій на одному з напрямків. Так, впродовж цього часу було розчищено зону просування, створено діри у тиловому забезпечені та обороні противника. Також вдалим по часу стало відсторонення одного з ключових командувачів військ РФ.

Заборона розповідає про фактори, які свідчать про початок ширшого наступу Збройних сил України.


ЗСУ знайшли лазівку в обороні РФ — NYT

Контрнаступальна операція, ймовірно, почалася у червні 2023 року, але особливий сильний тиск на ворога воїни ЗСУ почали здійснювати тільки наприкінці липня, пише The New York Times з посиланням на власні джерела у Міноборони США. 

«Понад сім тижнів українські війська воювали на трьох головних фронтах [найімовірніше, йдеться про Бахмутський, Бердянський та Мелітопольський напрямки] на сході та південному сході країни. Вони намагалися знайти слабке місце в сильно закопаній російській обороні, щоб прорватися. Офіційні особи з України вже передали Пентагону, що вибрали головний напрямок і перекидають туди більше військ та техніки, зокрема, німецькі Leopard і американські Bradley», — розповіли інсайдери.

Тобто йдеться про те, що у червні могла відбуватися тільки підготовча операція. Простішими словами, намацували слабкі місця ворога і готували основу для самого масштабного контрнаступу на одному з напрямків. 

Читати більше новин в Telegram

Знайти лазівку в обороні росіян, ймовірно, вдалося знайти у Запорізькій області. Вона об’єднує Бердянську та Мелітопольську гілки. 

Напрямки просування ЗСУ у Запорізькій області (напрям руху позначений умовно, у реальності має додаткові гілки). Скріншот: Google Map

Про те, що почалася реалізація наступального плану, свідчать три фактори:

  • українські сили поступово розчищають шлях через щільні мінні поля та інші укріплення ворога;
  • артилерія ЗСУ регулярно атакувала російські склади з боєприпасами, командні пункти та арту на тимчасово окупованих територіях (максимально глибоко у тил) — це дозволило створити вразливі ділянки в обороні та матеріальному забезпеченні російських солдатів і створити хаос у тилу ворога;
  • Кремль на початку липня-2023 відсторонив від виконання обов’язків генерал-майора Івана Попова. Він командував 58-ю загальновійськовою армією Південного військового округу РФ, яка відповідала за Запорізький напрямок. Це одночасно і фактор, і наслідок попередньої кампанії ЗСУ. Річ у тім, що його звільнили саме через низку провалів (у боях під Роботиним, Вербовим, П’ятихатками (останні звільнили 18 червня) — це все населені пункти між Оріховим і Токмаком. Водночас заміна керівництва дала люфт для ЗСУ, адже нове командування — це завжди зміна підходу і адаптація підлеглих до нового плану (тобто хаос і спантеличення ворога).

Успіхи ЗСУ на Запорізькому напрямку підтвердили у Міністерствах оборони України та Росії.

«Сили оборони України продовжують ведення  наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, поступово просуваються. В районі Старомайорське тривають бої, наші оборонці мають успіхи, закріплюються на досягнутих рубежах. Противник намагається повернути втрачені позиції, зокрема північно-східніше Роботине Запорізької області, але безуспішно», — заявила 26 липня заступниця очільника українського відомства Ганна Маляр.

А от речник російського Міноборони Ігорь Конашенков повідомив про масований штурм і запеклі бої на південь від Оріхова, що в 96.5 км від Азовського моря. Чиновник окупаційної адміністрації Владімір Рогов також говорив про це і додав, що в штурмі брали участь українські війська, які пройшли підготовку за кордоном. Вони були оснащені близько 100 броньованими машинами, наданими Заходом.

За інформацією Пентагону, ЗСУ поки кинули на напрямок не всі сили і техніку, більша частина арсеналу поки тримається у резерві.

Запорізький напрямок: що дає просування на ньому

Просування через Оріхове може свідчити про те, що ЗСУ взяли за ціль Пологи та Токмак. Це підтверджують інсайдери NYT з Пентагону, а також дані супутникових знімків за 5 червня, опубліковані військовим аналітиком Брейді Афріком. На них видно, що російські війська збудували посилені укріплення вздовж дороги між Пологами та Токмаком, що, ймовірно, говорить готовність до оборонних дій.

Зазначимо, що ще у червні ЗСУ почали просуватися на напрямку і з іншого боку: через Новодарівку, Левадне і Сторожеве і Макарівку — цей шлях дає вихід на Пологи.

Звільнені з 1 по 18 червня населені пункти на Таврійському напрямку. Червоними крапками позначені н.п., а пунктиром — орієнтовний напрям руху ЗСУ. Вимальовується одразу три напрямки просування. Скріншот: Google Maps

Є три головні переваги просування на цьому напрямку, вважають авторитетні військові аналітики Деф Мон та Майкл Кларк:

1.вихід на дорогу Пологи—Токмак допоможе ЗСУ відрізати РФ від частини залізничного сполучення. Це залишило б для росіян 200 км фронту без залізниці і більш-менш відділило б південний фронт;

2. ЗСУ змогли б тримати під артилерійським контролем більшу частину окупованих територій;

3. Токмак — це прямий шлях на Мелітополь. Його звільнення допоможе розділити загальну лінію фронту на дві частини і відрізати Крим. Проведення саме такої операції прогнозував Кларк, коли Велика Британія, США та низка країн ЄС оголосили про передачу Україні танків Challenger, Abrams та Leopard відповідно. Операція, ймовірно, безпосередньо спирається на броньовики як на ключову силу (танковий кулак) — використання техніки у червні-липні підтверджує це.

Схематичне зображення напрямків просування ЗСУ на Запорізькому напрямку. Стрілками позначено шлях на Мелітополь, Пунктиром — стратегічно важливу дорогу Пологи-Токмак. Скріншот: Google Maps

«Українські офіційні особи повідомили, що спробують просунутися в напрямку міста Токмак і, якщо це вдасться, до Мелітополя, поблизу узбережжя. Їхня мета — розірвати так званий сухопутний міст між окупованою Росією Україною та Кримським півостровом або принаймні просунутися настільки далеко, щоб поставити стратегічно важливий півострів у зону дії української артилерії», — підтвердили припущення аналітиків представники Пентагону.

Раніше Заборона розповідала про ключові питання по контрнаступу у 2023 році зі слів головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. За його словами, для успішного виконання задач українські військові можуть покладатися лише на свою тактику та постачання озброєння від західних партнерів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій