'

ЗСУ просунулися на Запорізькому напрямку: що це дає з неочевидного

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські воїни станом на 18 червня 2023 року звільнили низку населених пунктів у Донецькій та Запорізькій областях. Загалом на 113 кв. кілометрів.
  • На найгарячіших напрямках (Авдіївка, Мар’їнка, Бахмут) теж є успіхи, але ворог перекинув туди додаткові підрозділи та збільшив кількість обстрілів.
  • Просування одночасно на заході та сході Запорізької області може свідчити про те, що ЗСУ взяли за ціль окуповані Пологи та Токмак. 

Вихід на дорогу Пологи—Токмак дозволить відрізати чималу частину залізничного сполучення росіян, а також збільшив би зону покриття артилерією. Крім цього, частина військ на заході Запоріжжя може рухатися нижче — у бік Мелітополя. Звільнення міста дозволить розділити фронт.

Заборона розповідає про тактичні перспективи червневого наступу ЗСУ зі слів авторитетних військових аналітиків.


Наступ ЗСУ 1-18 червня: деокупація

Українські війська провели наступальні дії принаймні на чотирьох ділянках фронту на Донецько-Луганському та Запорізькому напрямках. Так, за даними Інституту вивчення війни (ISW), станом на 18 червня 2023 року ЗСУ просунулися:

  • на 30 км на південь від Кремінної (Сєвєродонецький район Луганської області);
  • більш ніж на 1 км на північ від Авдіївки (Покровський район Донецької області);
  • на південь, південний захід і південний схід від Великої Новосілки (Донецька область, неподалік від кордону Запорізької);
  • на 41 км на південний схід від міста Запоріжжя, на південний захід від Оріхова (до П’ятихаток).

Інформацію підтвердили у Міністерстві оборони України. За словами заступниці очільника відомства Ганни Маляр, від початку червня захисники України суттєво просунулися на Таврійському напрямку (охоплює Херсонську і Запорізьку області). Тільки у бік Бердянська та Мелітополя було звільнено вісім населених пунктів:

  • Новодарівка (Пологівський район Запорізької обл.);
  • Левадне (не вказано, про яке саме йдеться, бо на Запоріжжі два такі населені пункти, але за просуванням найімовірніше йдеться про н.п. у Пологівському районі);
  • Сторожеве (Великоновосілківська громада Донецької обл.);
  • Макарівка (Великоновосілківська громада Донецької обл.);
  • Нескучне (Великоновосілківська громада Донецької обл.);
  • Благодатне (те кілька у Донецькій області, але за напрямком, ймовірно, мова про н.п. у Великоновосілківській громаді);
  • Лобкове (Василівський район Запорізької обл.);
  • П’ятихатки (Василівський район Запорізької області).

Загалом звільнена на півдні площа складає 113 кв. кілометрів, наступ триває.

Читати більше новин в Telegram
Звільнені з 1 по 18 червня населені пункти на Таврійському напрямку. Червоними крапками позначені н.п., а пунктиром — орієнтовний напрям руху ЗСУ. Вимальовується одразу три напрямки просування. Скріншот: Google Maps

«На сході ворог докладав чимало зусиль, щоб зупинити просування наших військ на Бахмутському напрямку. Перекинув туди додаткові підрозділи та збільшив кількість обстрілів. Загальна інтенсивність боїв на цьому напрямку знизилась, але наші війська просунулися в глибину противника на декількох ділянках. Ворог продовжував наступати на Лимано-Купʼянському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках», — розповіла Маляр.

Запорізький напрямок: чому тактично вигідний

Просування від Лобкового до П’ятихаток, а також від Великої Новосілки до Левадного може свідчити про те, що ЗСУ взяли за ціль Пологи та Токмак. Це підтверджують і дані супутникових знімків, опубліковані військовим аналітиком Брейді Афріком. На них видно, що російські війська збудували посилені укріплення вздовж дороги між Пологами та Токмаком, що, ймовірно, говорить готовність до оборонних дій.

Вихід на дорогу Пологи-Токмак має вкрай важливе стратегічне значення, адже допоможе ЗСУ відрізати РФ від частини залізничного сполучення, каже інший військовий аналітик Деф Мон.

«Це залишило б 200 км фронту без залізничного сполучення для росіян і більш-менш відділило б південний фронт, враховуючи контроль за допомогою HIMARS. До деяких мостів дорогою вздовж берегової лінії теж можна було б дістатися», — зазначив Деф Мон.

Слабка зона РФ у разі звільнення ЗСУ міста Пологи у Запорізькій області. Інфографіка: Деф Мон/Twitter

Крім цього, просування від П’ятихаток до Василівки і нижче — це прямий шлях на Мелітополь. Його звільнення допоможе розділити загальну лінію фронту на дві частини, вважає заступник директора британського Інституту стратегічних досліджень Майкл Кларк.

Проведення саме такої операції він прогнозував, коли Велика Британія, США та низка країн ЄС оголосили про передачу Україні танків Challenger, Abrams та Leopard відповідно. Тобто операція, ймовірно, безпосередньо спирається на броньовики як на ключову силу (танковий кулак).

«Українські сили можуть використати танки, щоб відкрити третій фронт від Запоріжжя на південь до узбережжя, до Мелітополя. Це допоможе розділити загальну лінію фронту на дві частини, перериваючи зв’язки та шляхи постачання між окупаційними силами. Цей крок буде руйнівним для російських військ», — пояснив експерт.

Запоріжжя та Мелітополь на карті. Скріншот: Google Maps

Операція розірвала би надвоє сухопутний міст від Криму, який встановили росіяни та ізолював би півострів. Після цього, за його словами, британські бойові машини разом із Леопардами від Польщі та іншою бронетехнікою, яку пообіцяли Франція, США та Німеччина, можна було б використати, аби остаточно прорвати російську оборону.

Раніше Заборона розповідала про ключові етапи підготовки до контрнаступів зі слів головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та генерал-лейтенанта Михайла Забродського.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій