Від Криму до Магадану: РФ створила мережу дитячих таборів перевиховання
- Держава-агресорка почала масово викрадати неповнолітніх на ТОТ за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення. За 2022 рік це стало системою.
- До злочинної схеми причетні російські чиновники всіх рівнів. Щонайменше 12 з цих них досі не під санкціями.
- Після ‘перевиховання’ деяких дітей віддають у прийомні російські сім’ї. Повернення додому тих, у кого є батьки, у більшості місць утримання призупинили.
Російська Федерація створила велику мережу спеціалізованих центрів. Їхня головна мета — перевиховання українських дітей відповідно до наративів держави-терористки. Розслідувачам вдалося ідентифікувати псевдоосвітні заклади на узбережжі Чорного моря, зокрема, у Криму, та навіть у Сибіру та на Далекому Сході Росії.
Заборона розповідає про дані розслідувачів з Єлю.
Мінімум 43 місця: куди РФ вивозить викрадених з України дітей
Росія почала масово викрадати неповнолітніх з України за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення — це були окуповані території Донецької та Луганської областей. Вивезених спочатку помістили у спеціалізовані дитячі заклади. За 2022 рік це явище на ТОТ стало систематичним, а кількість подібних установ перетворилася у велику мережу по всій країні, йдеться у звіті Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я (HRL).
Так, розслідувачам вдалося підтвердити викрадення 6 000 дітей від початку повномасштабного вторгнення до січня 2023 року. Їхній вік становить від чотирьох місяців до 17 років. Дослідники відзначають, що реальна кількість випадків може бути у рази більшою.
Дітей розміщують у щонайменше 43 заклади, 41 з яких — вже існуючі літні табори в окупованому Криму та Росії:
Читати більше новин в Telegram- 12 — навколо Чорного моря;
- сім — Крим;
- 10 — біля Москви, Казані та Єкатеринбурга;
- 11 — за щонайменше 800 км від кордону України з Росією, з яких два в Сибірі й один в Магаданській області.
«Ця операція централізовано координується урядом Росії і включає всі рівні влади. Ми ідентифікували кілька десятків федеральних, регіональних і місцевих діячів, безпосередньо залучених до програми. Їхня діяльність включає координацію матеріально-технічного забезпечення (тобто перевезення викрадених), збір коштів, припасів, безпосереднє управління таборами та просування програми в межах Росії та окупованих районів України. Щонайменше 12 з цих осіб на момент публікації звіту не перебувають у санкційних списках США та/або списках міжнародних санкцій», — кажуть експерти.
У систему потрапляють чотири категорії дітей:
- які мають батьків або явну сімейну опіку;
- яких Росія вважає сиротами;
- які перебували під опікою державних установ України до вторгнення в лютому 2022 року (часто через важкі фізичні або психічні вади);
- чия опіка невизначена.
Дітей-сиріт та тих, хто перебував під опікою держави, вивозять одразу. Батькам інших пропонують підписати дозвіл на безплатне відвідування табору, нібито для відпочинку.
«Деякі нібито відмовлялися відправляти своїх дітей до таборів, але їхні відмови були проігноровані організаторами. У багатьох випадках здатність батьків надати змістовну згоду може вважатися сумнівною, оскільки умови війни та неявна загроза з боку окупаційних військ є умовами примусу», — йдеться у звіті HRL.
Табори перевиховання у Росії
Ці заклади, за інформацією розслідувачів, служать низці цілей, найголовніша — так зване перевиховання дітей. Тобто там намагаються зробити їхні погляди більш проросійськими: як особистісні, так і політичні.
«Щонайменше 32 (78%) таборів, схоже, беруть участь у систематичних зусиллях з перевиховання, які піддають дітей з України науковій, культурній, патріотичній та/або військовій освіті, орієнтованій на Росію. Численні табори, схвалені Російською Федерацією, рекламуються як інтеграційні програми, з очевидною метою інтеграції дітей з України у бачення урядом Росії національної культури, історії та суспільства», — з’ясували дослідники.
Ще одна мета — подальше усиновлення дітей у російські сім’ї. Лабораторія гуманітарних досліджень ідентифікувала щонайменше два табори, у яких розмістили дітей, які, як стверджується, були сиротами. Пізніше їх передали у російські прийомні сім’ї: 20 — в Московській області.
Чи відбувається це тільки з дітьми-сиротами, невідомо. Однак щонайменше у чотирьох таких установах було призупинено повернення дітей, у яких є батьки, додому. Два з них — це «Артек» і «Медвежонок».
«Медвежонок» — один з найбільших ідентифікованих таборів, у якому в певний момент перебувало щонайменше 300 дітей з України. Спочатку батькам казали, що діти повернуться в кінці літа 2022 року, але пізніше перенесли цю дату на невизначений термін. Сотні дітей з України також утримувалися або досі утримуються після запланованої дати повернення у таборах «Лучистий» та «Орленок».
Раніше Заборона розповідала про розслідування журналістів щодо ланцюгів поставок деталей для російської зброї. Більшість компонентів виготовляють американські компанії, тому для закупівель використовуються підставні фірми і головна компанія-прокладка.
Читати більше новин в Telegram