'
Читаєте зараз
Від мами до Тіндера: як за 80 років змінилися способи знайти пару

Від мами до Тіндера: як за 80 років змінилися способи знайти пару

Ilona Kivva
Автор:
  • Сімейні зв’язки, знайомства по сусідству чи у школі були найбільш поширеним способом зустрічей до 1940 року.
  • У 1990 роках з’явилися перші сайти знайомств, але вони не користувалися особливою популярністю.
  • Деякі дослідження показують, що соціальна замкнутість має переваги з точки зору якості та тривалості романтичних стосунків.

Підході до пошуку партерів для романтичних та сексуальних стосунків почали змінюватися після початку Другої світової війни. Родинні зв’язки поступово втратили актуальність, однак кардинальні  відбулися на початку 2000 років.

Заборона розповідає про дослідження способів знайомств та їхньої ефективності.  


Онлайн-знайомства витіснили друзів: дослідження Стенфордського університету

Знайомства в інтернеті стали найпопулярнішим способом зав’язати стосунки як для гетеросексуальних пар, так і для представників ЛГБТК-спільноти, пише GQ.

Найбільш традиційним способом зустрічей, зокрема для гетеросексуальних пар, до 1940 року були сімейні зв’язки, знайомства по сусідству чи у школі. Під час Другої світової війни цей метод почав втрачати актуальність, порівняно зі знайомствами через друзів чи знайомих. Після її закінчення родинні зв’язки остаточно витіснили дружні зв’язки.

«Близькі друзі та родина людини, ймовірно, з самого початку були основними мережевими осередками, які уможливлювали зв’язки з іншими людьми, тобто друзями друзів. Тож вони історично були важливим джерелом зв’язків з іншими людьми. Однак з 1990-х відбулися зміни, на які повпливали дві дуже важливі технологічні інновації», — пояснили науковці зі Стенфордського університету, які проводили дослідження.

Читати більше новин в Telegram

Так, у 1995 році у побутовому користуванні з’явилися перші графічні веббраузери — були створені сайти знайомств. Але вони прив’язували людину до стаціонарного комп’ютера, тож не користувалися особливою популярністю. Приблизно з 2007 року поширилися смартфони, які підтримували інтернет. Це дозволило перемістити спілкування в мережі фактично у кишеню, адже телефон завжди був при собі, тож індустрія сайтів знайомств почала рости.

Популярність різних видів знайомств для романтичних стосунків з 1940 по 2020 роки. Інфографіка: PNAS

Для прикладу, у США відсоток гетеросексуальних пар, які познайомилися в інтернеті, зросла з 0% з 1995 року до приблизно 22% в 2009 році. При цьому зустрічі через друзів все ще займали перше місце за популярністю.

«Знайомство через товаришів давала гарантії того, що будь-який потенційний партнер був особисто перевірений — за нього фактично поручалася довірена вами особами. Деякі дослідження показують, що соціальна замкнутість має переваги з точки зору якості та тривалості стосунків», — розповів соціолог Майкл Розенфельд.

Концепція онлайн-знайомств все ж витіснила близькі зв’язки у 2013 році. Статистичні дані показують, що 39% дорослих гетеросексуалів у Сполучених Штатах до 2017 року включно познайомилися зі своїми партнерами в мережі (22% у 2009 році). 

Чому знаймовства в мережі ефективніші

Науковці визначили кілька причин, які могли вплинути на такий перехід:

  • групи людей, пов’язані з додатками для побачень на кшталт Tinder, Match і eHarmony, більші. Масштабніші набори вибору є важливими для всіх, хто займається пошуком, особливо для представників ЛГБТК-спільноти;
  • люди можуть не хотіти ділитися своїми вподобаннями щодо побачень з батьками чи друзями. Ця ймовірність відкидає Facebook у популярності, порівняно зі спеціальними сайтами та застосунками, адже там все одно найчастіше знайомства відбуваються через друзів;
  • Tinder та інші актуалізують інформацію про мільйони людей у той час, коли мати чи подруга знатимуть про десятки;
  • сайти онлайн-знайомств мають потенціал для вдосконалення алгоритмів відповідності за допомогою аналізу даних, експериментів і машинного навчання. У будь-якому бізнесі, де зіставлення є основною функцією, якість алгоритмів є життєво важливою для успіху. Це працює за подібним принципом, що і підбір фільмів для людей у Netflix — алгоритми покращуються, відповідність вибірки вподобанням стає вищою.
Пари, які знайомилися у США онлайн з 2009 по 2017 роки. Інфографіка: PNAS

«Системи онлайн-знайомств мають набагато більше потенційних партнерів, порівняно з кількістю людей, яких може знати твоя мама, або кількістю людей, яких знає твій найкращий друг. Сайти знайомств мають величезні переваги в масштабах. Навіть якщо люди в додатку не для вас, більший набір параметрів означає, що ви можете знайти когось, хто вам більше підходить. Крім того, онлайн-знайомства мають потенціал для служіння людям, якими нехтували родина, друзі та робота; однією з них ще кілька років тому була спільнота ЛГБТК+», — резюмував Майкл Розенфельд.

Раніше Заборона розповідала про експеримент, проведений нашою журналісткою. Вона поспілкувалася у Tinder з російськими військовими, щоб з’ясувати, навіщо вони тут та що думають про розпочату власною країною війну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій