Від сказу щороку помирають тисячі людей і тварин: як передається і що захистить
- Сказ — це зоонозне вірусне захворювання, що вражає центральну нервову систему і може бути летальною.
- Єдиний спосіб уберегти домашнього улюбленця від зараження — вакцинація. Її проводять з трьох місяців.
- Вірус спричиняє 59 000 смертей людей щорічно. 95% випадків припадає на Африку та Азію.
Збудник сказу знаходиться в слині хворої тварини — небезпечні не тільки укуси, але й заслинення та подряпини. Мати вірус можуть навіть здорові на вигляд собаки чи коти: інкубаційний період триває від декількох днів до місяців.
Заборона розповідає про ознаки смертельної недуги та як від неї захиститися.
Сказ: симптоми, як проходить зараження
Сказ — це гостре вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини. Воно характеризується важким ураженням центральної нервової системи (ЦНС). Вірус проникає в нервові волокна, по яких рухається до головного мозку, звідки відбувається запалення ЦНС.
Людина може інфікуватися сказом від хворої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння слини на слизові оболонки.
В дикій природі України головним джерелом хвороби є червоні лиси, кажани та вовки. Серед свійських тварин особливу небезпеку становлять безпритульні (зокрема, собаки), для яких укус є інстинктивною реакцією захисту. Проте в останні роки збільшилась роль котів, які нерідко мають спільні з лисицями території лову мишей. Також досить часто хворіють на сказ і сільськогосподарські тварини.
Читати більше новин в TelegramУ людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до одного чи трьох років, залежно від низки факторів:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші в обличчя та голову);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально: у процесі поширення вірусу розвивається смертельне запалення головного і спинного мозку.
Lyssavirus: яким буває
Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ. Для людей з активною формою характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки роботи серця, дихання.
На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків. Ця форма триває довше за попередню, але з непомітнішим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Потім людина впадає в кому і настає смерть.
У тварин симптоми залежать від стадії захворювання. Початкова (триває до п’яти днів):
- наявні сліди від укусів;
- гризуть місце укусу;
- ласкаві, примхливі, насторожені одночасно;
- слабкий апетит;
- їдять неїстівне;
- слинотеча;
- блювота.
Збуджена (2–3 дні):
- агресивні;
- збуджені;
- нападають;
- намагаються утекти;
- гризуть землю;
- їдять неїстівне;
- конвульсії;
- блювота;
- параліч;
- косоокість.
Паралітична (2–4 дні):
- виснаження;
- повний параліч;
- смерть.
Вакцинація від сказу: коли треба робити тваринам
Єдиний спосіб вберегти домашнього улюбленця від вірусу — вакцинація. Щоб зробити процедуру, необхідно звернутися до ветеринара: він проводить чипування та щеплення. Вакцина проти сказу в Україні є безплатною.
Чип встановлюють, щоб ідентифікувати оброблену тварину: дані та інформацію про тип препарату вносять у ветеринарно-санітарний паспорт. Щеплення робляться щорічно, починаючи з тримісячного віку. Перед поїздкою за кордон та полюванням вакцину необхідно оновлювати.
Лікування сказу: як проводиться
Якщо вас укусила чи обслинила тварина (особливо дика чи безпритульна), негайно зверніться до лікаря. Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення.
Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хвилин мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами або іншими засобами (70% спиртом або 5% розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.
Якщо зараження підтверджено, потрібні негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні.
Процедура запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Але вона ефективна лише, якщо курс почали не пізніше, ніж на 14-й день з моменту укусу чи обслинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою твариною. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення процедури та залишається упродовж року.
Обов’язковому щепленню підлягають люди:
- яких покусали скажені чи підозрілі тварини безпосередньо або через одяг, навіть якщо ушкодження шкіри мінімальні;
- покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);
- подряпані підозрілими тваринами або в разі забризкування подряпин їхньою слиною, потрапляння її на слизові оболонки;
- які зазнали будь-якого поранення під час роботи з хворими чи їхнім біологічним матеріалом.
Також курс профілактичної вакцинації призначають людям, які професійно пов’язані з ризиком зараження, — ветеринари, ловці собак та котів, мисливці, працівники лабораторій, які працюють з вірусом.
В особливо складних випадках, окрім вакцини, можуть застосовувати антирабічний імуноглобулін. Зокрема, у разі:
- небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина);
- множинних або дуже глибоких поранень;
- ослинення слизових оболонок;
- будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами.
Собаку, кота чи іншу тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки. Там її оглянуть і утримуватимуть під наглядом протягом 10 днів.
Раніше Заборона розповідала про правила перевезення тварин за кордон: для таких поїздок домашні улюбленці повинні пакет документів, зробити який займає до двох місяців.
Читати більше новин в Telegram