'
Читаєте зараз
Від Зеленського вимагають повернути декларації для чиновників: петиція набрала голоси

Від Зеленського вимагають повернути декларації для чиновників: петиція набрала голоси

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні систему електронного декларування для народних депутатів, суддів та держслужбовців запустили у 2016 році.
  • З березня 2022 року електронні звіти стали необов’язковими (до закінчення дії воєнного стану).
  • Громадські організації, а також представники ЄС і G7 кажуть, що відсутність відкритих даних сприяє розростанню корупції.

Президента України Володимира Зеленського закликали посприяти поверненню обов’язкового електронного декларування для чиновників. Відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів. Рішення може ухвалити тільки Верховна Рада, президент має право подати відповідний законопроєкт або доручити його розробку Кабінету міністрів.

Заборона розповідає про е-декларування, коли і як його зробили необов’язковим, а також про те, які це може мати наслідки.


Електронне декларування: що це таке

Систему запустили в Україні у 2016 році. Платників податків (саме підприємців, народних депутатів, суддів та чиновників) зобов’язали заповнювати замість стандартних паперових звітів електронні. Такі декларації публікуються на спеціальному онлайн-сервісі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), який є у публічному доступі, пише You control.

«Декларування доходів стало контролюватися суворіше. За несвоєчасну подачу покладено штраф, а за декларування свідомо неправдивих відомостей або умисне неподання декларації Кримінальний кодекс України передбачає позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади на три роки», — пояснили у моніторинговій групі.

Електронний звіт має містити інформацію про:

Читати більше новин в Telegram
  • рухоме і нерухоме майно;
  • об’єкти незавершеного будівництва;
  • транспорт;
  • інші види рухомого майна на додаток до транспортних засобів;
  • цінні папери, коштовності;
  • доходи за основним місцем роботи і діяльності за сумісництвом;
  • готівку;
  • інтелектуальну власність;
  • майно, вартість якого перевищує 100 мінімальних зарплат.

Верховна Рада України на початку березня 2022 року ухвалила закон, яким зробила для чиновників необов’язковим подання електронних декларацій на період війни. Звітність посадовцям все одно доведеться заповнити за увесь цей час, але не раніше, ніж через три місяці після скасування особливого стану.

Ризики втрати е-звітів

Після ухвалення норми лише третина всіх українських посадовців подали декларації за 2021 рік. Очікується, що кількість звітів за 2022 рік буде ще меншою, кажуть в українській філії міжнародної антикорупційної організації Transparency International.

«Якщо подання перетворюється у добровільне, де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ. Передбачити наслідки зволікання з відновленням декларування досить просто, адже щось подібне три роки тому сталося із поданням фінансової звітності політичних партій. Різниця полягає лише в тому, що якщо партії безконтрольно розпоряджаються сотнями мільйонів гривень з державного бюджету, то чиновники та депутати впливають на використання сотень мільярдів гривень українських платників податків і коштів від партнерів України», — пояснили в Трансперенсі.

Відповідь НАЗК на запит організації The Anti-Corruption Headquarters що кількості декларацій за 2021 рік, поданих українськими чиновниками. Фото: The Anti-Corruption Headquarters

Занепокоєння виникло і представників ЄС та країн G7. Так, посли держав під час зустрічі з головою НАЗК України 30 січня 2023 року підтримали якнайшвидше ухвалення української Державної антикорупційної програми (ДАП) на 2023–2025 роки. У її рамках, серед іншого, вимагається відновлення е-декларування.

Петиція про відновлення декларацій для чиновників: деталі

Також повернення онлайн-звітності підтримали представники громадськості. На сайті президента 30 січня 2023 року з’явилася відповідна електронна петиція.

«Важлива передумова для виявлення корупціонерів — відновлення електронного декларування публічних службовців. Завдяки деклараціям антикорупційні органи та громадськість виявили десятки службовців із незаконно набутими статками. Поки минав перший місяць 2023 року, чиновники не подали звіти навіть за 2021 рік. Це необґрунтовано, адже для переважної більшості немає об’єктивних перешкод: вони не перебувають на лінії фронту й мають змогу заповнити інформацію про свої доходи і статки», — вважає автор ініціативи Олексій Гриценко.

Станом на 3 лютого 2023 року звернення набрало 26 021 підпис з 25 000 необхідних, але ще не отримало відповіді президента.

Петиція про відновлення е-декларування набрала необхідну кількість голосів. Скріншот: онлайн-предствництво президента України

Ухвалити рішення про повернення обов’язкового подання е-звітності може тільки Верховна Рада, але президент має право подати відповідний законопроєкт на розгляд парламенту або дати доручення на його підготовку Кабміном.

Також зазначимо, що подібний документ ще у вересні 2022 року зареєстрував у ВРУ голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Антикорупційний комітет схвалив законопроєкт 18 жовтня 2022 року, але на розгляд станом лютий 2023 року його ще не виносили.

Порядок розгляду законопроєкту щодо «Про внесення змін до деяких законів України з метою виконання вимог Європейської комісії щодо набуття Україною статусу члена Європейського союзу». Скріншот: офіційний сайт ВРУ

Раніше Заборона розповідала про ініціативу Кабміну України щодо скасування пільг для ФОПів, а також про ще один законопроєкт, який дещо спростить податкові зобов’язання підприємців однієї групи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій