Читаєте зараз
Відставка Бориса Джонсона. Торі влаштувала бунт на човні у шторм

Відставка Бориса Джонсона. Торі влаштувала бунт на човні у шторм

Markiian Oliiarnyk
Борис Джонсон
  • 6 червня 2022 року депутати Консервативної партії Великої Британії розглянули питання відставки прем’єр-міністра Бориса Джонсона: оголошено вотум довіри.
  • Процедура була пов’язана зі скандалом 2020 року, коли під час жорсткого локдауну голова британського уряду провів кілька вечірок у своїй резиденції.
  • Сам прем’єр-міністр визнав свою провину, сплатив справедливий штраф і неодноразово вибачався за інцидент.

Очільник британського уряду Борис Джонсон зберіг своє крісло під час спроби групи його однопартійців влаштувати своєрідний імпічмент. Дійсно, епатажний прем’єр є неоднозначним політиком і до нього є багато справедливих претензій, однак на сьогодняшній день альтернативи йому немає.

Заборона розповідає подробиці «Патігейту» та голосування торі за відставку прем’єр-міністра Великої Британії.


Оголошення вотуму недовіри Борису Джонсону: голосування 6 червня

6 червня 2022 року 54 депутати-торі ініціювали голосування щодо оголошення вотуму недовіри чинному прем’єр-міністру Великої Британії Борису Джонсону. Перед цим вони надіслали відповідні листи до комітету Консервативної партії, набравши необхідну кількість запитів (15%) для запуску процедури.

На Даунінг-стріт заявили, що голова уряду «вітає можливість для депутатів висловити свою позицію», а голосування назвав «шансом припинити місяці спекуляцій і дозволити уряду підвести риску та рухатися далі».

За результатами голосування Консервативної партії прем’єр-міністр Борис Джонсон отримав вотум довіри. Його підтримали 211 депутатів. Водночас за відставку політика проголосувало 148 народних обранців.

Читати більше новин в Telegram

Оскільки процедура відставки голови уряду через партійний апарат провалилася, згідно з британським законодавством, повторити її можна буде не раніше, ніж через рік.

Partygate: у чому звинувачують прем’єр-міністра Британії

Розмови про відставку Бориса Джонсона почалися після подробиць так званого Патігейту. Це був гучний скандал щодо закритої вечірки на Даунінг-стріт у травні 2020 року, коли пандемія коронавірусу була у розпалі і в королівстві діяв жорсткий локдаун. Так-так, як вечірка в отелі Fairmont в Києві від народного депутата від СН Миколи Тищенка.

Преса чекає на пресконференцію Бориса Джонсона після вотуму довіри. Даунінг Стріт, 10, Лондон, Англія. Фото: Rasid Necati Aslim/Anadolu Agency via Getty Images

Журналісти з’ясували, що окрім співробітників канцелярії, у гулянках у саду урядової резиденції брав участь і сам прем’єр-міністр разом з дружиною. Тож громадськість очікувано виразила своє обурення, що у дні, коли уряд наказував їм сидіти вдома, забороняв відвідувати родичів, ходити на похорони, урядовці влаштовували великі вечірки з випивкою.

Це невдоволення одразу ж підхопила опозиційна Лейбористська партія і почала вимагати усунення Джонсона з посади. Щоправда тоді йшлося радше про пропозицію прем’єру добровільно піти у відставку, не змушуючи парламент вдаватися до законодавчих процедур.

Нового розмаху скандал набув після 23 травня 2022 року, коли журналісти ITV News оприлюднили фотографії, нібито зроблені 13 листопада 2020 року, тобто стосувалися вже іншої вечірки на Даунінг-стріт. На них видно, що Джонсон у компанії колег піднімає бокал зі спиртним і виголошує тост.

Поліція виписала штраф за цю вечірку, утім серед порушників не був зазначений Джонсон, що неабияк обурило лейбористів, ліберальних демократів та навіть членів власної партії прем’єр-міністра.

Карантинна вечірка: пояснення Джонсона

У січні 2022 року Борис Джонсон офіційно визнав свою участь у вечірці за 20 травня 2020 року. Виступаючи перед членами парламенту, голова уряду заявив, що усвідомив суспільний гнів і приносить щирі вибачення народу Великої Британії.

Утім він уточнив, що вважав захід робочою зустріччю, організованою із дотриманням усіх правил. За його словами, на події він пробув всього 25 хвилин, щоб подякувати співробітникам свого офісу за плідну роботу.

«Звичайно, оглядаючись назад, я повинен був знайти інший спосіб подякувати колегам, і мені варто було усвідомити, що, навіть якщо зустріч була організована технічно в рамках рекомендацій, мільйони і мільйони людей так не вважатимуть», — додав прем’єр-міністр.

За порушення правил локдауну, які встановив його ж уряд, Джонсон заплатив штраф, утім відмовився добровільно іти у відставку, оскільки перед Британією стояли серйозні глобальні виклики.

Раніше Заборона розповідала про зворушливий лист хлопчика-сироти з Маріуполя, адресований Борису Джонсону та усім дітям Великої Британії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій