Читаєте зараз
Війна між Ізраїлем та Іраном неминуча? Тоді чи на руку це Україні, якщо союзник РФ буде усунутий з дошки?

Війна між Ізраїлем та Іраном неминуча? Тоді чи на руку це Україні, якщо союзник РФ буде усунутий з дошки?

Iryna Oliinyk

Ескалація конфлікту Ізраїлю та Ірану набуває все більш загрозливих масштабів, які можуть призвести до розгортання широкомасштабної війни на Близькому Сході.

Експерти кажуть, що Тегеран не готовий до цього, але будь-який сценарій загострення неминуче призведе до економічних та безпекових проблем не лише в регіоні, але й у США та Європі.

Разом з експертами редакторка Заборони Ірина Олійник зʼясувала, які країни можуть бути втягнуті в потенційну війну на Близькому Сході та як цей конфлікт вплине на можливості Росії вести війну в Україні.


Удар по консульству Ірану: наслідки

Багаторічний конфлікт Ірану та Ізраїлю зумовлений суперництвом двох країн у регіоні. Єрусалим неодноразово завдавав ударів по іранських формуваннях та їхніх військових обʼєктах на території третіх країн (зокрема Сирії), розглядаючи їх як такі, що потенційно можуть використовуватись проти Ізраїлю.

«Територія Сирії вже давно використовується іранцями для перевалки різних військових вантажів через Ірак, Сирію і далі в Ліван до шиїтської організації “Хезболла”, — наголошує аналітик Українського інституту майбутнього, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу Ілія Куса. — Тому Ізраїль завдає ударів, і не вперше: їх було вже понад 20 з початку 2024 року, і більш як півсотні — торік. Переважно Ізраїль б’є по складах з боєприпасами, військових конвоях, арсеналах. Під ударом також проіранські формування, які відповідають за сухопутний маршрут, що дозволяє Ірану поставляти зброю своїм проксі в сусідні з Ізраїлем країни». 

Читати більше новин в Telegram
Ілія Куса. Фото: Ілія Куса / Facebook

Експерт зауважує, що удар по іранському консульству 1 квітня 2024 року був однією з успішних операцій: ліквідовано бригадного генерала Мохаммада Реза Захеді, який відповідав за військову логістику Ірану. 

«Він був важливою фігурою в іранському війську. Він служив у Корпусі вартових Ісламської революції і був ветераном цього підрозділу, — пояснює Забороні експерт. — Генерал багато років відповідав за логістику і комунікацію між Іраном та проіранськими силами в Сирії та Лівані, зокрема займався перекиданням військових вантажів. Координував співпрацю з проксі в цих країнах. Номінально Захеді був головним в Ірані у питаннях війни Ізраїлю та ХАМАС, тобто він міг відповідати за комунікацію та операції Ірану в цьому регіоні».

Протистояння Ізраїлю та Ірану: які сценарії? 

Тегеран здатен відповісти Ізраїлю, наприклад, прямим ударом балістичними ракетами — іншого він не може зробити самотужки через географію. Головна ціль Ірану — це демонстрація сили, припускає експерт. Утім, такий обстріл не заподіє значної шкоди Ізраїлю: всі повітряні цілі будуть збиті потужною системою ізраїльської ППО. На думку Ілії Куси, якщо прямого балістичного удару не буде, ескалація між країнами Близького Сходу може розгортатися за такими сценаріями:  

  • Тегеран завдасть удару по ізраїльській розвідувальній, військовій або дипломатичній інфраструктурі в регіоні.
  • Ескалація через іранські проксі, наприклад, з боку Лівану. «Хезболла» посилить обстріли північної частини Ізраїлю або можуть бути провокації зі сторони проіранських сил на прикордонні у Сирії.
  • Провокація або теракт через іранські проксі на палестинських територіях в зоні бойових дій, де Ізраїль уже бере участь у війні проти ХАМАС.
  • Повернення до обстрілів американських військових об’єктів проіранськими формуваннями, як це було на початку 2024 року.

Війна на Близькому Сході

Втім, Куса не виключає, що удари Ірану по території Ізраїлю призведуть до розгортання широкомасштабного конфлікту на Близькому Сході, в який будуть втягнуті й інші країни Перської затоки, а також США. Тому, на його думку, США, Європа та арабські держави робитимуть все, аби не допустити війни.

«Кожен виток ескалації зазвичай веде до наступного. Якщо одна зі сторін не відповідає, це вважається слабкістю. Тому ризик великої війни високий, але жодна зі сторін не хоче вступати в пряму конфронтацію, бо це ризиковано і дуже дорого, — пояснює Куса. — Можливо, частина ізраїльських еліт, особливо правих міністрів, вважає, що якщо втягнути Іран у війну, то США автоматично підтримають Ізраїль, і тоді можна буде розв’язати іранське питання. Але мені здається, що це переоцінка Ізраїлем ситуації і власних можливостей. Тому в нинішніх умовах Єрусалим не зможе зробити це військовим шляхом».

Економічно Іран не здатен воювати з Ізраїлем при підтримці США в довгостроковій перспективі — навіть попри те, що Тегеран має значні ресурси та зброю для ударів, плюс може заручитися підтримкою союзників. В антиізраїльську коаліцію входять Сирія, Ліван, ліванське шиїтське угруповання «Хезболла», більшість палестинських політичних фракцій, деякі проіранські шиїтські формування в Іраку та суніти. 

«Якщо США вступають у війну на боці Ізраїлю проти Ірану, це означатиме, що Тегеран буде змушений вести війну на багато фронтів. Бо американські військові об’єкти розташовані в багатьох країнах навколо Ірану, зокрема в Іраку. Тобто загострення зачепить й інші держави, а Тегеран не готовий до війни такого масштабу. Якийсь період Тегеран може вести цю війну, але не затяжну», — зауважує Ілія Куса. 

Сергій Данилов. Фото: Сергій Данилов / Facebook

Заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов у коментарі Забороні також наголошує, що переважна більшість країн Перської затоки утримуються від підтримки Ірану через побоювання бути втягнутими безпосередньо у конфлікт. 

«Після початку інтенсивної війни в Секторі Гази та демонстрації Ізраїлем способів ведення бойових дій абсолютна більшість країн Близького Сходу будуть заявляти, що вони нейтральні, — зауважує Данилов. — На боці Ірану може бути президент Сирії Башар Асад (скоріше не за власним бажанням, а під примусом). Проіранські сили в Лівії та Іраку також можуть відігравати свою роль, але яку саме — це питання. Вже було декілька випадків, коли ці проксі намагалися продемонструвати, що вони щось роблять, але фактично залишалися в стороні, коли справа доходила до справжньої небезпеки. Проксі, звичайно, дуже сильно залежать від Ірану, але вони будуть враховувати і власні інтереси». 

Конфлікт на Близькому Сході: як це вплине на можливості РФ продовжувати війну в Україні

У разі розгортання широкомасштабної війни між Іраном та Ізраїлем потенційні поставки іранської зброї для Росії можуть бути скасовані — зокрема йдеться про балістичні ракети. Ілія Куса вважає, що війна на Близькому Сході може вплинути на військову й економічну підтримку України. Бойові дії спровокують великі проблеми з постачанням місцевої нафти, і це зруйнує плани Заходу щодо диверсифікації імпорту енергоресурсів за допомогою близькосхідних держав. 

«Дестабілізація регіону призведе до підвищення цін на нафту, що вигідно Росії. Також дестабілізація спричинить низку соціальних проблем, з якими стикнуться країни ЄС та США — це гуманітарні й міграційні питання та проблеми в галузі безпеки. Тому уряди будуть вимушені направляти частину ресурсів не в Україну, а в той регіон», — зазначає експерт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій