'
Читаєте зараз
Загибель військових США в Йорданії: які варіанти розвитку подій на Близькому Сході

Загибель військових США в Йорданії: які варіанти розвитку подій на Близькому Сході

Daniil Tsarevskyi
  • 28 січня 2024 року безпілотник атакував базу США біля кордону Йорданії з Сирією. В результаті атаки загинуло троє американських військовослужбовців.
  • Байден вже пообіцяв відповісти на смерть громадян штатів.
  • Це перша атака на бази США з початку війни Ізраїлю та ХАМАС, в результаті якої є жертви.

Сторони заявляють, що не прагнуть ескалації, проте останнім часом повʼязані з Іраном бойовики все частіше атакують бази США. Найбільш ймовірно, що американці відповідатимуть атакою по керівництву бойовиків або корпусу ісламської революції в Іраку та Сирії. До найбільш неочікуваних наслідків призведе прямий удар американців по Ірану.

Заборона розповідає про смертоносну атаку на американську базу на Близькому Сході та варіанти розвитку подій.

Жертви США на Близькому Сході: що сталось

Бази США на Близькому Сході почали частіше піддаватись ударам бойовиків після початку війни між Ізраїлем і ХАМАСом в жовтні 2023 року. Загалом, американські війська в Іраку та Сирії зазнавали атак щонайменше 165 разів, пише The New Yourk Times.

28 січня 2024 року безпілотник вразив форпост штатів поблизу кордону Йорданії з Сирією. В результаті атаки загинуло троє громадян США, ще десятки отримали поранення.

Це перша смертоносна атака на обʼєкти США від початку війни на Близькому Сході. Безпілотник влучив у житлові приміщення форпосту. Вісім військових направили до Іраку для надання медичної допомоги. Ще трьох відправлять у Німеччину для складнішого лікування.

Читати більше новин в Telegram

Повідомляється, що система ППО на базі працювала справно. Причиною трагедії може бути те, що бойовики вивчили графіки запуску патрульних дронів військовими. Вони використали один з них як прикриття, щоб БпЛА було важче розпізнати. В результаті розрахунки прийняли його за свій. Для корегування дрона, ймовірно, використовувались звичайні Google Maps.

В адміністрації Байдена в атаці звинуватили бойовиків в Іраку, яких підтримує Іран. В Пентагоні підозрюють Хезболлу в причетності до удару.

«Ми знаємо, що Іран підтримує ці групи. Ми знаємо, що вони надають їм ресурси, ми знаємо, що вони їх навчають. Ми знаємо, що вони точно не перешкоджають цим нападам. Ступінь, до якого вони наказують і керують, — це те, на що звертатимуть увагу аналітики розвідки», — заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Карта атак на американські бази на Близькому Сході. Інфографіка: BBC

Відповідь США Ірану: три сценарії

Джо Байден вже пообіцяв рішучу відповідь на удар. Він вже зустрічався із помічниками з питань національної безпеки, щоб обговорити можливі цілі в Сирії та Іраку, пише BBC.

Одним із варіантів розвитку подій є прямий удар по території Ірану. Подібне рішення було б важким для США. Основна проблема в тому, що подібної ескалації не прагне жодна зі сторін, а Іран може заблокувати Ормузьку протоку, через яку протікає 20% світової нафти та газу.  Такий сценарій може призвести до неочікуваних наслідків, які неможливо спрогнозувати. Альтернатива — атаки на командування Корпусу вартівників ісламської революції (КВІР) в Іраку та Сирії. Так, наприклад, Після знищення у 2020 році в Багдаді командувача силами КВІР Касіма Сулеймані Іран завдав масованих повітряних ударів по базах США в сусідніх країнах. 

Другий варіант — це атака по базах бойовиків, підконтрольних Ірану. В Іраку та Сирії є велика кількість подібних обʼєктів, де КВІР навчає та фінансує солдатів. США знають де вони та може завдати точних ударів, проте поки жодна подібна відповідь не стримала бойовиків від атак.

Третім варіантом може стати відсутність відповіді. У керівних колах США обговорюють, що додаткові удари по підтримуваних Іраном бойовиках можуть зробити тільки гірше безпековій ситуації в регіоні. Атаки на американські бази стали частішими з початком війни Ізраїлю та ХАМАС і вважається, що вони можуть вщухнути після закінчення конфлікту. Водночас США прагнуть до зменшення військової присутності на Близькому Сході.

Раніше Заборона розповідала про наміри Великої Британії визнати Палестину суверенною державою. Сполучене Королівство може зробити це ще під час переговорів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій