Війни в Києві ще немає, але варто готуватися. Що має бути в тривожній валізі та як вступити в тероборону

Markiian Oliiarnyk
Тривожна валіза
  • Заступник голови КМДА Андрій Крищенко закликав про всяк випадок мати тривожну валізу.
  • Чи є привід панікувати? Насправді паніка – ворог у будь-якій ситуації. То keep calm та збирайте тривожну валізу.
  • Для тих, хто хоче вміти захищатися, розповідаємо про територіальну оборону.

Україна перебуває в стані війни вже восьмий рік. Абсурдність та зухвалість заяв, що лунають з країни-агресора, не може виключати ймовірність нападу Росії на неокуповану частину країни, в тому числі Київ. Столична влада зазначає, що для паніки наразі немає підстав, втім це не означає, що не треба готуватися й знати правила безпеки в місті. До того ж надзвичайні ситуації бувають дуже різними.

Заборона розповідає про територіальну оборону та вступ до неї, а також про те, що таке тривожна валіза і як її зібрати.


В КМДА сказали збирати тривожну валізу

28 грудня 2021 року заступник голови Київської міської держадміністрації Андрій Крищенко розповів, що столиця готується до ймовірного вторгнення країни-агресора в Україну, хоча такий сценарій є малоймовірним. 

«Місцева влада може насамперед надати інформацію. Людина, яка нею озброєна, може робити ті чи інші висновки і, відповідно, не буде піддаватися паніці. Ми ж не панікуємо, коли сідаємо до літака і нам показують, де знаходяться аварійні виходи, як користуватися кисневими масками і де знаходиться рятувальний жилет. Це ж не означає, що це все обов’язково знадобиться», — заявив Крищенко.

Він закликав киян підготували так звані тривожні валізи, щоб у разі потреби її можна було легко будь-куди взяти із собою: «В першу чергу, це — документи, медикаменти на всіх членів сім’ї, зручний одяг по сезону, запас продуктів на добу-дві (консерви, сухпай армійський можна купити зараз в інтернеті). Бажано отримати якісь навички першої медичної допомоги: не обов’язково курси проходити, зараз багато роликів на цю тему в інтернеті».

Читати більше новин в Telegram

Андрій Крещенко ще за часів Авакова був керівником поліції Києва, тож на новій посаді в КМДА він в основному займається безпековими питаннями. Зокрема, за його ж словами, він організовує систему територіальної оборони столиці. «Ми активізували розгортання бригади територіальної оборони, залучили рекрутингову компанію. Вже є сітілайти в метро, готуються відеоролики. Відповідну програму “Захисник Києва” вже підготували, вона остаточно узгоджена і депутати Київради будуть за неї голосувати. До 40 млн грн на 2022 рік виділяється на цю бригаду», — розповів заступник голови КМДА.

З 1 січня 2022 року кількість батальйонів буде розширено до десяти, а кількість бойового складу — до 5 000. 10–14% від складу бригади займатимуть військовослужбовці ЗСУ, а решту — резервісти на добровільному контракті щодо проходження служби в резерві. Вони проходитимуть підготовку один-два рази на тиждень. Як каже Крищенко, у разі початку бойових дій вони прибудуть до своїх батальйонів і стануть повноцінними військовослужбовцями Збройних сил України.

Чи може Крищенко казати взагалі такі речі?

У місцевого самоврядування фактично немає повноважень ані на те, щоб організовувати нові підрозділи територіальної оборони, ані на те, щоб про це розповідати. У Міністерстві оборони України назвали такі дії політичним піаром.  

«Звертаюся до всіх керівників органів місцевого самоврядування та інших обраних осіб. Я закликаю вас утриматись від дій і висловлювань, які політизують справу організації територіальної оборони. Тут не місце піару та пересмикуванням. Ми усі спільно маємо працювати заради інтересів України, кожен — у межах своїх повноважень. Є чітка вертикаль Сил територіальної оборони. Її формують військові. Очільники громад не очолюють формування Сил територіальної оборони і мають діяти у межах своїх компетенцій», — заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

Етапи та порядок створення сил тероборони визначаються Головнокомандувачем ЗСУ й реалізуються безпосереднім Командуванням Сил тероборони ЗСУ. Будь-які структури, створені посадовими особами органів місцевого самоврядування, не мають статусу Сил територіальної оборони. Місцеві державні адміністрації можуть лише брати участь і допомагати, але аж ніяк не самостійно створювати штаби територіальної оборони.

«Саме армія формує структуру Сил територіальної оборони, готує відповідні плани, ставить завдання, призначає командирів, надає зброю. А міські та сільські голови й загалом усе місцеве самоврядування робить свій внесок у забезпечення належної матеріальної бази. Мають бути приміщення, електрика, вода, тепло, чисті вулиці, вирішені інші супутні питання», — додав Резніков. 

Що таке територіальна оборона: які її функції

Нормативна база територіальної оборони прописана у Законі України «Про основи національного спротиву», який набуває чинності з 1 січня 2022 року. 

Територіальна оборона (ТО) — система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій.

До завдань територіальної оборони належить:

  • своєчасне реагування на дії агресора та організація оборони на українській території, поки не прибудуть регулярні війська, призначені для ведення бойових дій;
  • участь в обороні державного кордону;
  • захист населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідація наслідків бойових дій;
  • підготовка громадян України до національного спротиву;
  • забезпечення умов для роботи інституцій усіх рівнів;
  • оборона критично важливих об’єктів інфраструктури;
  • забезпечення умов для оперативного розгортання чи перегрупування регулярних військ;
  • забезпечення блокпостів та громадської безпеки і порядку в населених пунктах;
  • участь у заходах для впровадження воєнного стану в на всій території України або в окремих її місцевостях;
  • боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора та ворожими найманцями.

Сили територіальної оборони укомплектовуються військовослужбовцями за контрактом, резервістами, ветеранами  та цивільними добровольцями.  До складу добровольчих формувань ТО зараховуються громадяни України, які відповідають законодавчим вимогам, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця тероборони.

Добровольцями ТО не можуть стати люди, які раніше були засуджені до позбавлення волі за тяжкий або особливо тяжкий злочин (окрім реабілітованих), або які мають дві чи більше судимостей за вчинення умисних злодіянь.

Для вступу до лав потрібно подати такі документи:

  • заява про бажання добровільно вступити на службу у територіальному резерві;
  • висновок військово-лікарської комісії;
  • копії усіх сторінок паспорта громадянина України;
  • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • копії свідоцтв про укладення шлюбу та народження дітей (за наявності);
  • характеристика з місця роботи\навчання;
  • копії документів про освіту;
  • кольорова фотокартка розміром 9х12.

Що має бути в тривожній валізі

Екстрена валіза, зазначає ДСНС України, призначена для максимально швидкої евакуації із зони надзвичайної події – землетрусу, повені, пожежі, у разі загостреної криміногенної обстановки, епіцентру військових дій тощо.

Більдрдактор Заборони Іван Чернічкін склав оптимальну валізу – аби підгледіти, доскрольте до наступної частини.

Екстрена валіза, як правило, міцний і зручний рюкзак від 25 літрів і більше, що містить необхідний індивідуальний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та продуктів харчування. Всі речі повинні бути новими (періодично поновлюваними) і не використовуватись у повсякденному житті.

У рюкзак рекомендується покласти наступне:

  • по три копії важливих документів (всієї родини й близьких) в поліетиленовій упаковці. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів − паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль і т.д. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. У деяких джерелах рекомендують серед документів тримати кілька фотографій рідних і близьких;
  • кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей;
  • дублікати ключів від будинку і машини;
  • карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв’язку і умовлене місце зустрічі вашої родини;
  • засоби зв’язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю прийому в УКХ і FM діапазоні) та елементи живлення до радіоприймача (якщо потрібні);
  • ліхтарик (краще кілька) і запасні елементи живлення до нього, сірники (бажано туристичні), запальничку, свічки;
  • компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним);
  • багатофункціональний інструмент, що включає лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо;
  • ніж, сокиру, сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр і т.д.);
  • декілька пакетів для сміття об’ємом 120 літрів. Може замінити намет або тент, якщо розрізати;
  • рулон широкого скотчу;
  • упаковку презервативів. Презерватив, за необхідності, може використовуватись для захисту від вологи сірників та запальничок, у якості джгута для зупинки кровотечі, надійної герметизації ємностей від комах та піску, перенесення води;
  • шнур синтетичний 4-5 мм, близько 20 м;
  • блокнот і олівець;
  • нитки та голки;
  • аптечку першої допомоги. До складу аптечки обов’язково повинні входити: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля (інтоксикація), парацетамол (жарознижувальне), пенталгін (знеболювальне), супрастин (алергія), іммодіум (діарея), фталазол (шлункова інфекція), альбуцид (краплі для очей), жгут, шприци тощо; ліки що ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони ваших лікарів (слідкуйте за терміном придатності ліків);
  • одяг: комплект спідньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочку або кофту, плащ-дощовик, в’язану шапочку, рукавички, шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях), зручне, надійне взуття;
  • мініпалатку, поліуретановий килимок, спальник (якщо дозволяє місце);
  • засоби гігієни: зубну щітку і зубну пасту, невеликий шматок мила, рушник (є такі в упаковці пресовані), туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих та вологих серветок, кілька носових хусток, засоби інтимної гігієни, бритву, манікюрний набір;
  • приналежності для дітей (якщо необхідні);
  • посуд (краще металевий): казанок, флягу, ложку, кружку;
  • якщо є можливість, запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця, довго зберігається (не швидкопсувні), на приклад: висококалорійні солодощі (чорний шоколад (з горіхами), жменю льодяників), набір продуктів (тушкованка, галети, пакети з супом, м’ясні та рибні консерви), якщо дозволяє місце – крупа перлова, гречана, рис довгозерний, макарони, вермішель, сухі овочеві напівфабрикати, горілка, спирт питний;
  • запас питної води на 1-2 дні, який треба періодично оновлювати (вода не повинна бути застояною).

За необхідності, цей список доповнюється і коригується. Із практики, загальна вага екстреної валізи не повинна перевищувати 50 кілограмів.

Тривожна валіза від Заборони

Більдредактор Заборони Іван Чернічкін склав мінімальний екстрений набор, що поміститься в 10-літровий рюкзак.

Тривожна валіза Заборони

Зверху вниз і зліва направо:

  • комплект термобілизни;
  • рятувальне покривало;
  • термо устілки;
  • аптечка. Збирає кожен під себе, але обов’язково там мають бути регідрон, антиалергени та антитоксини;
  • ноут чи планшет;
  • жгут;
  • широкий і вузький скотч;
  • енергетичні батончики (сублімована їжа);
  • антисептики;
  • ліхтарик;
  • ніж;
  • баф;
  • свічки;
  • презервативи;
  • power bank та шнури до нього;
  • сірники та запальничка;
  • усі документи: варто зробити ще копії й покласти їх у водонепроникний пакет;
  • банківські картки;
  • тактичні рукавички;
  • термошкарпетки (кілька пар);
  • фотоапарат Leica: це фетиш, без якого буде сумно. Ну і як ще Ваня Чернічкін назнімає крутячих фотографій, що ви так любите дивитися на Забороні.

Раніше Заборона зібрала всі деталі скандального указу Міноборони про постановку жінок на військовий облік: хто має виконати закон, як та коли це зробити; а також щодо того, чи заберуть цих українок на війну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій