'
Читаєте зараз
Українські жінки мають стати на військовий облік. Хто саме та як це зробити

Українські жінки мають стати на військовий облік. Хто саме та як це зробити

Markiian Oliiarnyk
День ЗСУ
  • В Україні розширили список професій, представниці яких мають стати на військовий облік.
  • Стати на військовий облік треба не завтра й не післязавтра, а впродовж 2022 року.
  • Жінок можуть залучати до лав ЗСУ або до робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. 

Міністерство оборони України суттєво розширило перелік професій та спеціальностей, який передбачає взяття жінок на військовий облік віком від 18 до 60 років. У цьому списку — айтішниці та медкині, юристки, вчені та кондукторки, журналістки та керівниці. Директор(к)и підприємств повинні проконтролювати, щоб впродовж 2022 року на військовий облік стали всі жінки, які працюють в компанії, інакше будуть штрафи.

В Міноборони кажуть, що з посиленними побоюваннями щодо повномасштабного вторгнення Росії це не пов’язано. Також в відомстві запевняють, що навіть якщо жінка стане на облік, на війну вона відправиться тільки за власним бажанням. До речі, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний прояснив чутки щодо призову та мобілізації.

Заборона розповідає всі відомі деталі змін до закону про військовий обов’язок та військову службу. А також про те, як її несуть службу жінки в інших країнах світу. 


Хто має стати на військовий облік: список професій

В Україні жінкам десятків професій доведеться стати на обов’язковий облік військовозобов’язаних, свідчить наказ №313 Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року, який набув чинності 17 грудня.

Відбір жінок на військовий облік відбуватиметься, якщо професія жінки входить до розширеного переліку, а також якщо жінка придатна до проходження військової служби за віком (від 18 до 60 років) та станом здоров’я. Таких жінок можуть залучати до лав ЗСУ або до робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть долучатися до війська лише добровільно за контрактом. 

Читати більше новин в Telegram

У розширеному переліку є багато популярних професій, як-от програмістки, юристки, журналістки, ветеринарки, науковці, музикантки, рекламники, медкині соціальні працівниці тощо. Ознайомитися з повним переліком професій та спеціальностей можна тут

Цікаво, що тільки після того, як в мережі піднявся галас, прокинулися представники профільного комітету парламенту, зокрема його голова Олександр Завітневич. За його словами, перелік буде переглянуто.

Військовий облік для жінок: як буде працювати

Наразі уся процедура не відома. Як повідомила в ефірі Громадського радіо радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова, до кінця 2021 року мають розробити алгоритм того, як жінкам стати на військовий облік.

Але от деякі деталі.

Джерело: сторінка заступниці міністра оборони України Ганни Маляр на Facebook

Якщо ваша професія потрапила у новий перелік, то ви маєте до кінця 2022 року подати у територіальний центр комплектування оригінали і копії таких документів:

– паспорт, ідентифікаційний код, фото;

– диплом;

– свідоцтво про одруження та народження дітей.

Джерело: сторінка заступниці міністра оборони України Ганни Маляр на Facebook

Начальник центру комплектування за місцем реєстрації вирішує, чи підлягаєте ви обліку. Якщо так, то вас направлять на військово-лікарську комісію за місцем проживання, пише ВВС.

На військовому обліку вже давно стоять деякі жінки, які закінчили військову кафедру, медики і ті, хто служив за контрактом.

Жінок, які стали на облік, можуть призвати на службу під час оголошення воєнного стану чи мобілізації, однак тільки за згоди цієї військовозобов’язаної. У воєнний час військовозобов’язаним заборонено покидати країну.

«У нас було шість хвиль мобілізації, ми призвали на службу 200 тисяч людей. Жінки теж призивалась, але без згоди жінка жодна не потрапила [на службу]. Тому чогось боятись тут не треба», — завірив начальник управління персоналу командування сухопутних військ Збройних сил України Ярослав Горбач.

У Міноборони завірили, що нововведення зі взяттям на облік жінок ніяк не пов’язане з можливим вторгненням Росії, про яке говорять останніми місяцями, бо «це процес, який почався вже давно.

Які передбачені штрафи

Згідно з наказом №313, роботодавці також зобов’язані контролювати, щоб жінки відповідних спеціальностей, які працюють на підприємстві, стали на військовий облік. При прийомі жінки на роботу, роботодавець має перевірити документи про взяття на військовий облік. Порушення цих норм каратиметься штрафом від Держпраці та територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

За ухилення від взяття на військовий облік закон передбачає адміністративну відповідальність: якщо це сталося вперше, то штраф складатиме 510—850 гривень, якщо повторно або у особливий період — 850—1700 гривень.

Передбачене покарання і для керівників підприємств чи організацій, які сприятимуть ухильницям чи ігноруватимуть ситуацію: штраф у розмірі від 5100 до 8500 гривень.

В яких країнах світу жінки обов’язково несуть військову службу

Норвегія стала першою країною Європи, яка запровадила обов’язкову військову службу для жінок. Закон про введення обов’язкової військової повинності для жінок прийняли 1 січня 2015 року. До призову підлягають жінки віком від 18 до 44 років, а термін служби — 19 місяців. Раніше жінки в Норвегії служили на добровільній основі. 

В Ізраїлі жінки служать на рівні з чоловіками. Ще у 1949 році у Законі про службу в Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) було закріплено норму про обов’язковий призов жінок, а саму ж армію трактували як народну. Військовій повинності в Ізраїлі підлягають жінки віком від 18 років, які придатні за станом здоров’я, не мають дітей і не перебувають у шлюбі. Термін служби для жінок становить два роки. Жінка може відмовитися від служби в армії Ізраїлю з етичних чи релігійних міркувань.

У КНДР жінки також зобов’язані служити в армії з 1995 року. Але щоб потрапити туди, вони мають довести свою вірність партії. Жінки служать в армії Північної Кореї сім років, а чоловіки — 10. Служба жінок зосереджена переважно у військах протиповітряної оборони та берегової артилерії.

Раніше Заборона розповідала про брехливі російські звинувачення щодо України і США у підготовці хімічної атаки на Донбасі та про те, як на це відреагували українські та американські закордонні відомства.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій