Читаєте зараз
Війська країн НАТО в Україні: ексгенсек Альянсу пояснив, у якому випадку це може статися

Війська країн НАТО в Україні: ексгенсек Альянсу пояснив, у якому випадку це може статися

Ilona Kivva
Автор:
  • Чинний генеральний секретар NATO Єнс Столтенберг напередодні саміту у Вільнюсі заявив, що блок не зможе надати повноцінних безпекових гарантій Україні до набуття членства.
  • Низка країн східної частини Центральної Європи не згодна з таким форматом, тож має запасний план.
  • Україна, за словами Андерса Расмуссена, має законне право звернутися за військовою допомогою до союзників.

Польща, Литва, Латвія та Естонія за підтримки ще кількох країн, ймовірно, розглядають можливість створення окремого мініальянсу для введення своїх військ на територію України. Такий варіант можливий, якщо НАТО не розширить співпрацю з країною навіть у позаблоковому форматі.

Заборона розповідає про сценарій окремої міждержавної коаліції зі слів колишнього генерального секретаря NATO.


Польща і країни Балтії можуть посилити ЗСУ — Андерс Расмуссен

Низка країн-членкинь Північноатлантичного Альянсу не відкидає ймовірності розміщення на території України своїх військ, вважає генеральний секретар блоку (2009-2014 рр.) Андерс Расмуссен.

Заяву він зробив після того, як чинний генсек Єнс Столтенберг сказав, що питання гарантій безпеки для України буде на порядку денному саміту у Вільнюсі (7-9 липня), але НАТО, відповідно до 5 ст. Вашингтонського договору, повноцінно може надати їх тільки учасникам об’єднання.

Ідея створити окремо коаліцію, на думку Расмуссена, вже давно є у Польщі. До її реалізації з великою ймовірністю приєднаються Литва, Латвія та Естонія.

Читати більше новин в Telegram

«Якщо НАТО не зможе домовитися про чіткий шлях вперед для України, існує явна ймовірність того, що окремі країни можуть вжити заходів. Ми знаємо, що Польща дуже залучена до надання допомоги Україні. І я б не виключав можливості того, що Польща ще сильніше залучиться до цього контексту на національному рівні, а за нею підуть країни Балтії, можливо, включаючи розміщення військ», — сказав він.

Такий сценарій, за його словами, може стати реальним, якщо Альянс не запропонує відчутних гарантій безпеки Києву. Йдеться про реальні письмові зобов’язання, серед яких обмін розвідданими, спільні військові навчання, посилене виробництво боєприпасів, збільшення постачання зброї до обсягів, достатніх для стримування Росії.

«Я спілкувався з кількома східноєвропейськими лідерами, і є група запеклих союзників зі східної частини Центральної Європи, які хочуть принаймні чіткого шляху для України до членства в НАТО. Я думаю, що поляки серйозно подумають про те, щоб піти і створити коаліцію охочих. Ми не повинні недооцінювати польські почуття. Поляки відчувають, що західна Європа надто довго не прислухалася до їхніх застережень щодо справжньої російської ментальності», — пояснив свої думки колишній генсек.

Позаблоковий альянс: законність

Для України, за його словами, звернутися за такою військовою допомогою буде цілком законно. Він також переконаний, що навіть у випадку створення окремого мініальянсу, інші держави, що підтримують Україну, не дозволять НАТО зняти з порядку денного питання про майбутнє членство України.

«Припущення, що деякі держави можуть вважати ставки достатньо важливими для використання власних військ, можна розглядати як попередження країнам про те, що ризики, включаючи загрозу для єдності НАТО, виникають не лише в тому випадку, якщо Україні буде надано швидкий шлях до Альянсу, членство або потужні гарантії безпеки. Німеччина продовжує остерігатися заходити занадто далеко, побоюючись, що це спровокує Росію. Але після повільного початку ці ідеї набирають обертів, зокрема у Франції», — резюмували у The Guardian.

Раніше Заборона розповідала про вимоги Ердогана до Стокгольма, які мали бути виконані для вступу Швеції у НАТО. Країна доопрацювала необхідний для їх реалізації закон.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій