- У 30 країнах світу вже зафіксовано понад 1000 випадків Variola vimus, не враховуючи Африку, де хвороба є ендемічною (дані на 10.06.2022).
- Перший випадок хвороби зафіксували й у сусідній з Україною державі.
- У МОЗ України зазначили, що для нашої країни ризики поширення віспи мавп досить низькі.
У Польщі виявили мавпячу віспу. Медики досліджували 10 підозр на хворобу, але станом на 10 червня 2022 року підтвердився лише один з них. Хворого пацієнта госпіталізували, щоб уникнути подальшого поширення Variola vimus.
Заборона розповідає про ситуацію з мавпячою віспою у Польщі та світі.
Польща: перший випадок Variola vimus
10 червня 2022 року у Польщі підтвердили перший випадок захворювання на мавпячу віспу, пише RMF24. Хворого госпіталізували до інфекційної лікарні у Варшаві — він перебуває в ізоляції.
«Я отримав інформацію про те, що в Польщі вже є перший пацієнт [з Variola vimus]. До цього у нас було близько 10 підозр на мавпячу віспу, решта зразків досліджуються», — сказав міністр охорони здоров’я Польщі Адам Недзельський.
Наприкінці травня польський уряд ухвалив три постанови, згідно з якими:
Читати більше новин в Telegram- віспу мавп включили до переліку інфекційних хвороб, які потребують профілактики;
- лікар або фельдшер зобов’язаний повідомляти про випадки підозри або діагностованої віспи мавп компетентного державного санітарного інспектора;
- кожна людина з підозрою на хворобу має бути госпіталізована та перебувати у повній ізоляції 21 день.
Чи є загроза мавпячої віспи для України: дані МОЗ
Головний санітарний лікар України Ігор Кузін зазначив, що для України ризики поширення віспи мавп досить низькі.
«По-перше, хвороба передається важче, ніж коронавірус. Щоб інфікуватися, потрібно мати досить тісний контакт із біологічними рідинами, кров’ю, ураженою шкірою або слизовою оболонкою інфікованої людини чи тварини. По-друге, Україна не є транзиторною країною для подорожей у країни Африки [регіон, де віспа мавп дуже поширена], та й кількість міграційних процесів зараз дуже обмежена», — пояснив Кузін.
При цьому він додав, що раніше випадки реєстрували серед людей, котрі відвідували Африку і, повертаючись додому, мали симптоми захворювання, але нині йдеться про вторинне поширення від людини до людини на території Європи.
«ВООЗ не розцінює ситуацію з мавпячою віспою як надзвичайну і найближчим часом навряд чи це робитиме. Поки що вірус викликає лише інтерес лікарів-епідеміологів. Зазвичай захворювання триває від двох до чотирьох тижнів і симптоми проходять самостійно. Тяжкий перебіг можливий, але в невеликому відсотку випадків», — пояснив головний санітарний лікар України.
Він додав, що навіть попри це людям, які виявляють у себе симптоми, схожі на Variola vimus, слід обов’язково звертатися до лікарів для клінічної діагностики, щоб запустився процес епідрозслідування.
Симптоми віспи мавп:
1. Період інвазії (0-5 днів):
- гарячка;
- сильний головний біль;
- збільшення лімфатичних вузлів;
- біль у спині, м’язах;
- слабкість.
2. Період висипки (через 1-3 дні після виникнення лихоманки):
- спочатку виникає на обличчі (в 95% випадків);
- поширюється на інші частини тіла (долоні та ступні в 75% випадків).
Ситуація з Variola vimus у світі: 10 червня
Станом на 10 червня 2022 року відомо про спалах віспи мавп у 37 країнах світу (30 країн Європи, Північної та Південної Америк + сім африканських країн, де хвороба є ендемічною).
За даними ВООЗ у неендемічних країнах виявлено вже понад 1000 випадків: найбільше у Великій Британії (понад 200), Іспанії (понад 150) та Португалії (близько 130).
Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреїсус зазначив, що у Європі смертельних випадків поки не зафіксовано. В Африці ще станом на 1 червня вже було підтверджено 66 смертей від Variola vimus.
Дослідження спалаху хвороби у Європі тривають, але попередні дані аналізів показують, що випадки віспи мавп, виявлені в Європі та інших неендемічних країнах, пов’язані із західноафриканським штамом.
Раніше Заборона розповідала про невідомий тип гепатиту, спалах якого фіксують серед дітей у низці європейських країн та США. Звідки взялася хвороба вчені не знають, але припускають, що її поява може бути пов’язана з коронавірусом.
Читати більше новин в Telegram